169) SİYAHİ YAHUDİLER

Yayin Tarihi 28 Eylül, 2009 
Kategori SOSYAL

 

 

SİYAHİ YAHUDİLER

 

image0014.jpg

Yom Kippur’la birlikte ortaya çıkan Afrika’daki ’siyahi Yahudi olgusu, İsrail’in bu kıtayla ilgili amaçlarını sorgulatıyor!

Afrika’da sadece Etiyopya’da oldukları sanılan siyahi Yahudilerin, kıtanın diğer bölgelerinde de olduğu ortaya çıktı! Yahudilerin ünlü Yom Kippur – Kefaret günü ile Afrika’da çıkan haberlerde, Kamerun’da, Gana’da, Uganda’da ve Kenya’da, sonradan Yahudi olan çok sayıda Afrikalının bulunduğu anlaşıldı.

image0024.jpg


Yahudilerin kutsal günü Yom Kippur siyasi Yahudi olarak bilinen Falaşalar dışında başka kıtada başka siyah Yahudi grubunun da olduğunu ortaya çıkarttı. Gana’nın batısında yer alan Sefwi Yahudileri, 1970′de bölgede İsrail’in etkisiyle eski dinleri animizmden Yahudiliğe geçmişler!

Gana’nın başkenti Akra’ya 7 saat uzaklıkta bulunan Batı Gana’da İsrail’in girişimleriyle yeni Yahudi olan Sefwi’lere Trifet adında bir sinagog da yapılmış.

KENYA YAHUDİLERİ
Bölgede varlığını ciddi olarak hissettiren İsrail, Kenya’da Hristiyan bir kabileyi de Yahudi dinine iltihak ettirmiş. Lakipya bölgesinde yaşayan siyah Yahudiler, kutsal gün Yom Kippur’da tekrar gün yüzüne çıkarak Kenyanstar gibi ülke gazetelerinde Yahudiliği anlattı.

image0033.jpg


SİYAHİ YAHUDİLER UGANDA’DA YAHUDİ DİN ADAMI OLUYOR

İsrail, kıtada Yahudilik dinine geçirdiği Afrikalı etnisiteye ve kabilelerin din adamı ihtiyacını, Uganda Abudabaya sinagogunda yetiştirdiği hahamlarla sağlıyor ve bölgedeki varlığını da böylece pekiştiriyor.

image0042.jpg
ZİMBABWE’DE BANTU’LAR ÜZERİNDE YAHUDİ ETKİSİ

Mugabe’nin ülkesi olarak bilinen Zimbabwe’de siyahi Yahudi popülasyonunu arttırma çabaları Afrika’nın güçlü animist kabilesi Bantu’lar üzerinde yoğunlaşmış durumda. Yom Kippur’u dolayısıyla gündeme gelen Zimbabwe’nin siyah Yahudileri, kendilerinin Yahudiliğin kayıp 12. kabilesi olduğuna inanıyor.

image0052.jpg

YEMEN YAHUDİLERİ MALAWİ VE MOZAMBİK’TE…

Yom Kippur günü dolayısıyla ortaya çıkan bir başka siyahi Yahudi grup da Afrika’da bulunan Lembalar. Bu Yahudi (!) grubun da Afrika’nın güneyinde yer alan Malawi ve Mozambik’te etki sahası buluyor.

Yahudi antropologlar, Lemba Yahudilerinin, çok eski zamanlarda Yemen Yahudilerinin çalışmaları sonucunda dinlerini değiştirerek Yahudi  olduklarını iddia ediyor.

image0061.jpg
İSLAM’IN YAYILIŞI KAMERUNLU YAHUDİ NÜFUSUNU AZALTTI

Endülüs’ün Hristiyanlar tarafından işgal edilmesiyle birlikte Afrika’ya kaçan Sefarad Yahudileriden bir kısmı çareyi Kamerun’a kaçmakta bulmuş. Kamerun’da yerli kabilelere karşı Yahudilik propagandası yapan Haham İsrael Oriel’e göre 400 bin Kamerunluyu kendi saflarına çekmeyi başarmışlar.

Daha sonra İslam’ın etkisiyle beraber yerli Kamerunlular, Yahudilikten İslam’a geçmişler. Ülkede 400 bin olan Kamerunlu Yahudi nüfusu da 120 bine kadar düşmüş.

Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

“169) SİYAHİ YAHUDİLER” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. xDééé yorum tarihi 5 Ağustos, 2010 21:49

    bak sen yehudilere

Yorum yap