168) SON OSMANLI, “OSMAN ERTUĞRUL EFENDİ” VEFAT ETTİ

Yayin Tarihi 24 Eylül, 2009 
Kategori SOSYAL

Son Osmanlı hayatını kaybetti

image00149.jpg

 

Osmanlı hanedanının “Reisi” ve “Son Osmanlı” diye anılan Osman Ertuğrul Efendi İstanbul’da vefat etti.

Hanedan Reisi; 95’ini gören ilk Osmanlı

Osmanlı padişah ve şehzadeleri içinde 95 yaşına giren ilk kişi olan Osman Ertuğrul yaşgününü İstanbul’da kutlamıştı. 1924’te yurtdışına gitmek zorunda kalan Ertuğrul 2 yıl önce vatandaşlığa geçebilmişti.

Osmanlı hanedanının en kıdemli üyesi “Hanedan Reisi” diye adlandırılan Osman Ertuğrul Efendi, 95’inci yaşgününü Boğaz sırtlarında, çocukluğunda dedesi Sultan Abdülhamit’in dizinde oturduğu Beylerbeyi Sarayı’nın biraz ötesinde dostlarıyla birlikte neşe içinde kutlamıştı.

İki yıl önce Türk vatandaşlığına geçtikten sonra ikinci kez yaşgününü doğduğu şehirde kutlayabilen Osman Ertuğrul, “Burada, İstanbul’un bu güzel manzarasında, vatanımda olmaktan memnunum” dedi.

Hanedan devam etseydi “padişahımız” unvanını taşıyacak Osman Ertuğrul’un yaşgünü, Kandilli’de Boğaz manzaralı bir tepede Pay-i Taht’ın tüm sembollerinden uzak, resmiyetten arındırılmış bir dost meclisiydi. New York’ta yaşayan Osman Ertuğrul ve eşi Prenses Zeynep Hanım, uzun ve hastalıklarla daha da ağırlaşan bir kışı geride bırakıp Türkiye’de dostlar arasında olmanın neşesini yaşıyordu.

1924’te Osmanlı Hanedanı’nın tüm erkek evlatlarıyla birlikte İstanbul’u terk etmek zorunda kalıp ilk kez 1992’de ülkesine geri dönen Osman Efendi, 60 yıldır ABD’de yaşamasına karşın vatanı dışında bir ülkenin pasaportunu reddeden Osman Efendi Amerikan vatandaşlığı almamış, ömrünü “seyahat belgesi” adı verilen sertifikalarla seyahat ederek geçirmişti.

Allah Rahmet etsin…

image0028.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“168) SON OSMANLI, “OSMAN ERTUĞRUL EFENDİ” VEFAT ETTİ” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Yigit TÜRK yorum tarihi 24 Eylül, 2009 22:40

    Mekanı Cennet olsun…

  2. Mustafa ERTAN yorum tarihi 25 Eylül, 2009 01:59

    Allah gani gani rahmet eylesin ruhu şad olsun osmanlıların çoğunluğun evlilikleri bile türk olmayan bir hanedan benim için sıradan bir vatandaş olmanın ötesinde hiç bir şeyi ifade etmiyor.
    Böyle bir gidişle Cumhuriyet olmasaydı herhalde padişahlık olarak başka bir devletin mandası olurduk oda bu son idareciler gibi memleketi satardı.Osman Ertuğrul Efendinin son söyledikleride ATATÜRK cmhuriyetine sahip çıkalım demesi bana çok anlamlı geldi.
    Mustafa ERTAN Malatya

Yorum yap