168) ABD’NİN 2008 YILI İSTİHBARAT BÜTÇESİ: 75 MİLYAR DOLAR

Yayin Tarihi 17 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

ABD’nin 2008 istihbarat bütçesi: 75 milyar dolar

image00134.jpg

Amerika’nın istihbarat faaliyetleri için yaptığı bir yıllık harcama, dünya üzerindeki 113 ülkenin bütçesinden daha fazla…

ABD’de uzun dönemdir gizli tutulan, hükümetin, askeri istihbarat faaliyetleri hariç yapılan harcamalarının 1 yıllık maliyeti toplam 75 milyar dolar olarak açıklandı. Ulusal İstihbarat Başkanı Dennis Blair, istihbarat harcama miktarını, 200 bin personelli istihbarat topluluğunun 4 yıllık strateji planı çerçevesinde açıkladı.Strateji planının artık gizliliği kaldırılan bölümüne göre de Amerikan istihbarat kuruluşları ”İran’ın nükleer programını, Kuzey Kore’nin değişiklik gösteren tutumlarını ve militan grupların kışkırttığı isyanları” tehdit olarak görüyorlar.

El Kaide örgütüne karşı öncesine göre daha güçlendikleri değerlendirmesini yapan Blair, mücadele alanları arasında Çin’in askeri modernizasyonu, diplomasinin doğal kaynaklarla yönlendirilmesi ve Rusya gücünün artırma çabalarını saydı. Blair, ”İlk kez içinde bulunduğumuz dünyayı iyi anladığımızı düşünüyorum” dedi.

Yetkililer, Blair’in açıkladığı istihbarat harcamalarına ilişkin rakamın, 16 istihbarat kurumuyla Pentagon’un askeri istihbarat faaliyetleri harcamalarını kapsadığını bildirdi.

ABD son yıllarda kimi gizli istihbarat harcamalarının açıklanması konusunda adımlar attı ve 16 istihbarat kuruluşunun yalnızca 2008’de 47.5 milyar dolar harcadığını açıkladı.  Ancak bu rakamlar hala askeri istihbarat faaliyetlerini kapsamıyor.

CIA’nın açıklanan bütçesi, yine CIA tarafından ortaya konan rakamlara göre, bütçe rakamlarını paylaşan toplam 113 hükümetin bütçesinden daha fazla..

Aralarında Güney Afrika, Macaristan, Venezuela, Kolombiya, Malezya, Nijerya Vietnam gibi ülkelerin de bulunduğu 113 ülkenin 2008 yılı bütçesi 75 milyar doların altında kaldı. Çoğunluğunu Afrika ve eski Sovyet ülkelerinin oluşturduğu 60’tan fazla ülke ise yıllık iki milyar dolardan az bütçeye sahip.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap