167) DÜNYA’DA 250 BİN ÇOCUK ASKER VAR

Yayin Tarihi 16 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

Dünyada 250 bin çocuk asker var

image00133.jpg

Dünya genelinde eline silah verilen çocukların sayısı 250 bin civarında, en ağır şartlar ise savaş suçu işlenen Gazze’de...

Dünyada yaklaşık 250 bin çocuk asker bulunduğu bildirildi. Cenevre’de toplanan BM İnsan Hakları Konseyine rapor sunacak olan BM yetkilisi Radhika Coomaraswamy, düzenlediği basın toplantısında, “Tahminlerimize göre, silahlı kuvvetler ve isyancı grupların silah altına aldığı çocukların sayısı 250 bin civarında” dedi.

BM yetkilisi, “Silahlı çatışmalara giren çocuklar için bu sene çok zorlu geçti. Gazze’de çocuklar açısından korkunç şeyler oldu” dedi.

Sri Lanka, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Irak ve Afganistan’da çocuk askerler bulunduğuna işaret eden BM yetkilisi, bu ülkelerdeki çatışmaların çok can aldığını, aralarında çocukların da bulunduğu büyük kitlelerin göç etmek zorunda kaldığını anlattı.

Terörle mücadeleye de işaret eden yetkili, terörle mücadele edilirken sivillerin ve çocukların hedef tahtası haline gelebildiğine dikkati çekti.

BM: İsrail Gazze’de savaş suçu işledi

Uluslararası Af Örgütü’nden sonra BM de İsrail’in 27 Aralık’ta başlayan 22 günlük Gazze saldırılarında savaş  suçu işlediğine dair kanıtlar bulunduğuna kanaat getirdi.

300’ü çocuk 1400 sivilin öldüğü saldırıları BM İnsan Hakları Konseyi adına araştıran Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone, hazırladığı raporu dün gazetecilere aktarırken, “İsrail ordusunun savaş suçu ve insanlığa karşı suç kapsamına girebilecek çok sayıda eylemde bulunduğu sonucuna varıldı” dedi.

575 sayfalık raporda ayrıca “Filistinli silahlı grupların İsrail’in güneyine roket saldırıları da sivil can kayıplarına neden olmuş, halka zihinsel ve  ruhsal zarar vermiştir” ifadelerine yer verildi. BM’nin ihlalleri araştırma çağrılarını yanıtsız bırakmış İsrail ise raporu  ‘açıkça tek taraflı’ olarak niteledi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap