167) CENGİZ AYTMATOV’TAN, ORTA ASYA BİRLİĞİNE DESTEK

Yayin Tarihi 27 Mart, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

 

Cengiz Aytmatov’tan,

ORTA ASYA

Birliğine Destek 

image00187.jpg

Türk Dünyası’nın dünyaca ünlü romancısı Cengiz Aytmatov, “Orta Asya Birliği” fikrini desteklediğini söyledi. Kazakistan basınında yer alan haberde, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilen Aytmatov, görüşme sonrası yaptığı açıklamada “Orta Asya Birliği” fikrini desteklediğini söyledi.
Akorda’da başbaşa yapılan görüşmede Aytmatov’un 80. yaş gününü kutlayan Nazarbayev, Aytmatov’un  eserlerinin bir çoğunun Kazakistan coğrafyasında geçtiğini, Kazakistan’daki nesillerin onun kitaplarını okuyarak büyüdüklerini, yeni gelecek nesillerin de modern tarihi çevrelerini onun kitaplarını okuyarak şekillendireceklerini söyledi.


Cengiz Aytmatov da “
Kazakistan da benim ana vatanım. Kazakistan’ın aydınları ile çok yakın ilişkilerim var.” dedi. 
Ünlü yazar, düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile kültürel konular ağırlıklı bir görüşme yaptıklarını, Nazarbayev’in Orta Asya Birliği’nin teşkil edilmesi fikrine destek çıktığını dile getirdi. Bu hususun kendisinin de arzuladığı ve hayata geçirilmesini istediği bir durum olduğuna vurgu yapan ünlü yazar, bundan böyle de bu sürecin hayata geçirilmesinin destekçisi olacağını kaydetti: “
Bu bizim stratejik yolumuz. Bu süper bir fikir. Bu bizim bölgemizi birleştirecek en önemli fikir. Hepimiz bizim geleceğimiz olan bu fikri desteklemek zorundayız.”
Orta Asya birliği ilk defa Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından dile getirilmişti.

EFRASYAP

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“167) CENGİZ AYTMATOV’TAN, ORTA ASYA BİRLİĞİNE DESTEK” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Silvan GÜNEŞ yorum tarihi 29 Mart, 2008 17:13

  Osta Asya Türk Cumhuetleri birleşmeli. Biz de buna katılarak bu birliğin içimde yer almalıyız. başkaların abirşeyleri kanıt için değil, kendimiz için bir şey yapmalıyız. Çünkü başkalarını düşünerek yaptığımız ve alkış, övg vs. beklediğimiz her alanda yapay, sahte ve gerçek dışı kaldık. Özümüzle birliktelik gerçek kimliklerin bulması anlamına gelir…

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 1 Nisan, 2008 03:32

  AFEDERSİNİZ Y.BEY,
  ALAKASIZ BİRSEY YAZACAGIM AMA;YUKARIDAKİ YAZININ ALTINDA ‘AILE SOYAGACI-MYHERİTAGE SİTESİ,İSRAİLLİ!BİLİYORMUYDUNUZ?ORAYA NASIL GELDI O REKLAM!
  YAZINIZI SONRA DETAYLI OKUYACAGIM.HOSKALINIZ.

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 1 Nisan, 2008 11:07

  SAYIN ASMA, “GOOGLE” BU REKLAMLARI YAZILARIMIZIN İÇERİĞİNDEN BİR CÜMLEYİ VEYA KELİMEYİ ESAS ALARAK OTOMATİKMAN YAYINLIYOR. BİZİM BİR TERCİHİMİZ OLAMIYOR. DAHA ÖNCEDE “MİSYONERLİK” İLE İLGİLİ REKLAMLARI KULLANIYORLARDI. İTİRAZIMIZI YERİNDE GÖRDÜLER VE KALDIRDILAR.
  SAYGILAR

Yorum yap