166) ŞİMŞEK: “TÜRKİYE’DE SAVAŞ VAR”

Yayin Tarihi 20 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00163.jpg

 

ABD’de konuşan kabinenin İngiliz vatandaşı Devlet Bakanı Şimşek, AKP hakkında açılan kapatma davasını eleştirirken ’savaş’tan söz etti ve “Bu mücadelemiz sürecek” dedi

İngiliz vatandaşı Bakan Mehmet Şimşek, yargıyı ağır ifadelerle eleştirdi.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AKP hakkında açtığı kapatma davasını “savaş” olarak nitelendiren İngiliz vatandaşı Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu savaş sürecek” sözleriyle yargıyı tehdit etti. AKP Hükümeti’nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’nin New York kentinde yapılan DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) konferansında kapatma davasını eleştirirken “savaş”tan söz etti.

Küreselleşmeye karşı çıkıyorlar
AKP’li Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, “Türkiye’yi zaman zaman hıçkırıklar tutar. Çok geniş bir demokrasiyiz. Çok partili demokrasi deneyimimiz göreceli olarak kısa sayılabilir. Bunu kişisel olarak normal görüyorum” dedi. “Partim açısından ise, açık toplum politikamız gereği, dünya ile entegre olduk” diyen  İngiliz vatandaşı Bakan şöyle devam etti: “Türkiye’nin ticaret hacmi 3 katına çıktı. Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı 2 katına çıktı. Yabancı doğrudan yatırım belki 20 kat arttı. Nereye bakarsanız bakın, Türkiye gittikçe daha açık bir toplum oluyor. Böylesine açık bir toplum için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru adil değil. Evet, ortada bir savaş var. Bu doğru. Türkiye’de bir güçler kavgası var. Küreselleşmeyi anlayanlar ve buna hazırlananlar ile milliyetçiler arasında. Yani dar anlamda küreselciler ile milliyetçiler kavgası. Olan durumu ve bürokratik rejimi korumak isteyenler, en temel insan haklarını öne çıkaranlara karşı çıkıyor. Ve sanıyorum bu savaş, mücadele sürecek.”

Marjinal benzetmesi
Bunun AKP ile hiçbir ilgisi olmadığını belirten Şimşek, “Bu bizim özelleştirme yapmamızla, ulusal geliri artırmamızla ilgili ve statükocular bunlarla başa çıkamıyorlar. Çünkü yeni ortam, verimlilik, üretkenlik ve girişimcilik istiyor. Türkiye’de her türlü özelleştirmeye karşı çıkılması bu yüzdendir. Çok küçük, ama marjinal ve sesi yüksek gruplar aslında AKP’ye değil, küreselleşmeye karşılar. Biz korumacılıktan yana değil, küreselcilikten yanayız. İşte benim partimin bulunduğu nokta burası.” diye konuştu.

Bu kavga bir hıçkırık
Açık toplumu ve herkes için bireysel vazgeçilmez temel hakları savunduklarını ifade eden Şimşek, “Biz laikliği güçlendirmek istiyoruz. Laiklik Türkiye’nin temellerinden biridir. Çünkü biz çok dinli, çok kültürlü ülkeyiz. Müthiş bir mozaiğiz. Bu yüzden buna (laiklik) ihtiyacımız var. Hükümetimiz laikliğin altını kazacak hiçbir şey yapmadı. Bu bir kavga, bir hıçkırık.” dedi.

Haber : Fatih ERBOZ

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap