164) IRAK İŞGALİNİN 5. YILDÖNÜMÜ

Yayin Tarihi 20 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image0019.gif

 

IRAK İŞGALİNİN

5. YILDÖNÜMÜ

ABD ve müttefiklerinin 5 yıl önce Irak’ta başlattığı savaş 5. yılında bütün dünyada yeninden hatırlanıyor.

image00218.jpg 

BM kitle imha silah denetleyicilerinin hiçbir bulgu bulmamasına rağmen, ABD, 20 Mart 2003 tarihinde, bütün dünyanın itirazlarına rağmen Irak’ı bombalamaya başladı.Bombalamalar aralıksız gece gündüz devam etti. Savaşın 20. gününde Irak’ın başkenti Bağdat ABD askerlerinin saldırısına uğradı. Tarih 9 Nisan 2003’ü gösterdiğinde Amerikan ordusu artık çıkmamak üzere Bağdat’a girmişti.

image00316.jpg

 

DİRENİŞ BASTIRILAMADI


20 Mart 2003’te başlayan işgalin üzerinden üç yıl geçmesine rağmen, Irak’ta henüz direniş sona ermiş değildir. Aksine direniş her geçen gün daha da artmaktadır.
İşgal birlikleri sözde kitle imha silahları üretmekle suçlanan Saddam Hüseyin’i devirmek için Irak’a girmişti.O dönemde Amerika Dışişleri Bakanı olan Colin Powell, kitle imha silahlarıyla ilgili iddiaları Güvenlik Konseyi’ne şöyle anlatmıştı: “Bunlar son derece gelişmiş tesisler. Örneğin, burada şarbon mikrobu ve botulinyum zehiri üretebilirler. Irak, bir ay içinde binlerce insanı öldürebilecek miktarda biyolojik silah üretebilme imkanına sahip.”

BİR GRAM BİLE KİTLE İMHA SİLAHI BULUNAMADI

Ancak Colin Powell’ın sözünü ettiği gizli depolarda biyolojik silah, hatta bir gram kitle imha silahı bulunamadı. Onun yerine Irak’ta direnişçiler palazlandı, bombalı saldırılar ve gelişmiş patlayıcılarla çok sayıda ölüme yolaçtı.

EBU GUREYB CEHENNEMİ SKANDALI

image0049.jpg 

Amerikalı askerlerin Irak’ta tutuklulara yaptığı fiziki ve psikoloji işkencenin boyutu, Ebu Gureyb Cezaevi’nden dünyaya yansıyan fotoğraflarla ortaya çıkmıştı. CBS televizyonunun 28 Nisan 2004 tarihinde yayınladığı fotoğraflarda çırılçıplak soyundurulan Iraklı tutukluların üzerlerine köpeklerin salındığı, birbirleriyle cinsel ilişkiye zorlandıkları, boyunlarına bağlanan tasmalarla köpekler gibi yerlerde süründürüldükleri belgelenmişti. Ancak bir fotoğraf vardı ki Ebu Gureyb skandalının adeta sembolü olmuştu. Üzerine geçirilmiş pelerin ve başındaki çuvalla, Hz İsa misali çarmıha gerilen ve kimliği bilinmeyen Iraklı tutuklu. İnsanların akıllarına kazınan bu fotoğraf, 27 Aralık 2004 tarihli Time dergisinin de kapağı olmuştu. Ebu Gureyb skandalının ortaya çıkmasının üzerinden bir buçuk yıl geçti ve işkence mağduru Iraklı serbest bırakıldı. Şimdi uluslararası alanda adalet arıyor ve kendisine karşı yapılan psikolojik ve fiziki işkenceyi yapanların cezalandırılmasını istiyor.

SKANDALIN BAŞAKTÖRÜ 10 YIL HAPİS ALDI

image0057.jpg

Ebu Gureyb skandalının baş aktörlerinden biri olarak bilinen Amerikalı asker Charles Graner, Teksas’ta çıkarıldığı askeri mahkemede 10 yıl hapse mahkum edilmişti.Graner’ın askeri mahkemede görülen davası, Ebu Gureyb cezaevinde yaşananlara ilişkin en detaylı yargılamaydı. Kendisine yöneltilen suçlardan 15 yıl hapis cezası alabilecekken, 10 yıla çarptırıldı.

ABD’NİN ALTINDAN KALKAMAYACAĞI YÜK

Askeri uzman Anthony Cordesman, Bush Yönetimi’nin işgal sonrası ortaya çıkacak sorunlara hazırlıklı olmadığını söylüyor: “Irak’a Saddam Hüseyin’i devirmek ve karşımızdaki düzenli orduyu yenmek için girdik. Ülkeye istikrar kazandırmak ya da bir ulus inşa etmek için özel çabalar gerekeceğini düşünmedik. İşgal sonrası için hazırlıksızdık ve istikrar için yeterli koşulları oluşturmamıştık.”

İÇ SAVAŞ

Irak’ta serbest seçimler olması ve temsili bir hükümet kurulmasına rağmen, istikrarsızlık arttı. Direnişçilerin bombalı araçlar ve diğer yöntemlerle düzenlediği saldırılar, özellikle Sünni ve Şiiler arasında mezhep çatışmalarını arttırdı.

Ülke neredeyse iç savaş aşamasına geldi. Bunun üzerine Başkan Bush geçen yıl başında şiddet olaylarını bastırmak için Irak’a 30 bin Amerikan askeri daha gönderdi. Ek birliklerin Irak’a gitmesinden sonra Bağdat ve diğer bölgeler, göreceli olarak sükunete kavuştu.

“EL KAİDE ASLINDA BİZE YARDIM ETTİ”

image0065.jpg 

Anthony Cordesman gelinen durumu şöyle açıklıyor: “El Kaide aslında bize yardım etti. Kendisini Sünni aşiretlerden soğutmayı başardı ve eski direnişçilerin Amerikan birliklerinin tarafına geçmesini sağladı. Eskiden düşmanımız olan bu militanlar, bir anda en güçlü müttefikimiz sayılacak hale geldi.

 

SİVİL KAYIPLAR DEVAM EDİYOR

Ek askerle asayişi sağlama planını Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus hazırladı.

Ancak Petraeus, hala temkinli konuşmayı tercih ediyor: “Asker sayısı artınca, güvenlik açısından önemli ilerleme sağlandı. Ama ben bunu bir başarı ya da bir zafer olarak nitelemek istemiyorum.”

Petraeus’un temkinli olmasının bir nedeni de intihar saldırılarının ve Iraklı sivil kayıpların hala devam etmesi.

Amerikalı yetkililer, Bağdat hükümetinin iktidarını sağlamlaştırması gerektiğini savunuyor.

Irak askerlerinin de asayişi devralması için eğitime devam etmesi gerekiyor. Irak savaşı, Amerikan tarihindeki en uzun ikinci savaş oldu.

AMERİKALILARA GÖRE YANLIŞ AMA BUSH’A GÖRE DOĞRU

image0074.jpg

Savaşta neredeyse 4 bin Amerikan askeri öldü. Amerikalıların  büyük çoğunluğu, Irak savaşının artık bir hata olduğu görüşünde.

Ama Başkan Bush bu görüşte değil: “Başkanlığımın ilk dönemlerinde Saddam Hüseyin’i devirme kararını doğru buluyordum. O kararı şimdi de doğru buluyorum, gelecekte de doğru bulacağım.

Başkan Bush Amerika’nın Irak’a desteğinin süreceğini söylüyor. Ancak Amerika’nın Irak’ta verdiği kayıpların artması, ülke içinde de savaşa son verilmesi yönündeki baskıları artırıyor.

BM: SADDAM DÖNEMİNDEN DAHA KÖTÜ

Birleşmiş Milletler silah müfettişlerinin eski şefi Hans Blix, 6 Nisan 2004 tarihinde, Irak savaşı ve sonuçlarının, hem Iraklılar hem de bütün dünya açısından Saddam Hüseyin diktatörlüğünden daha kötü olduğunu söyleyerek, ABD işgalinin Irak’ta tam bir kaos ortamı oluşturduğunu vurgulamıştı.

KİMİNE GÖRE 10 BİN KİMİNE GÖRE 1 MİLYON SİVİL ÖLÜM

Irak’ta 5 yılda yaklaşık 4 bin Amerikan askeri öldü. Ölen Iraklıların sayısı ise kimilerine göre on binlerle ifade edilirken, kimilerine göre ise 1 milyonun üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Savaşın Amerikalı vergi mükelleflerine yaklaşık 500 milyar dolara mal olduğu, bu rakamın daha da artacağı belirtiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta halen yaklaşık 158 bin askeri var. Bu sayının yaza kadar 140 bin civarına düşmesi bekleniyor.

Savaşın yıldönümü vesilesiyle, dünyanın çeşitli ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmesi bekleniyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap