164) 11 EYLÜL’E, 50 SORU

Yayin Tarihi 12 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

11 EYLÜL’E 50 SORU

image00114.jpg

Pepe Escobar 11 Eylül’le ilgili görmezden gelinen 50 soruyu sordu.

11 Eylül olaylarının üzerinden sekiz yıl geçti. George W. Bush yönetimi bitti gitti. “Küresel terörle savaş” ise Barack Obama tarafından ” overseas contingency operations” (muhtemel acil durum harekâtları) olarak yeniden adlandırıldı. Obama’nın yeni stratejisi – savaşı tırmandırma stratejisi – Afpak’ta sahnede. Usame bin Ladin ölmüş de olabilir yaşıyor da olabilir. El Kaide, içerisinde her şeyi barındıran bir teşekkül. 11 Eylül – neocon’ların yeni Pearl Harbor’ı – 21.yy başındaki en karanlık yap-boz oyunu olma özelliğini muhafaza ediyor.

Amerikan kurumsal medyasının ve yönetici seçkinlerin siyasi tetikçilerinin 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gerçek bir soruşturma yapılması çağrısını beklemek nâfile. Örtbas etmek kaide haline gelmiş. Ancak “Büyük Satranç Tahtası’nın” müellifi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Brzezinski bile “terörle savaşın efsânevi bir tarihi anlatı” olduğunu Amerikan Kongresi’nda kabul etti.

Aşağıdaki sorular – 11 Eylül Komisyonu tarafından büsbütün görmezden gelinmiştir – 11 Eylül buzdağının sadece tepesidir. Şapka çıkarılacak çalışmayı yapanlar: 911Truth.org, whatreallyhappened.com, ae9/11 truth, İtalyan belgeseli Zero ve Asia Times Online okuyucu e-postaları.

Bu soruların hiçbirisi, resmi anlatıyla ikna edici bir şekilde cevaplanmış değil. Baskıyı sürdürüp sürdürmemek, Amerikan sivil toplumuna kalmış bir iş. Olaydan sekiz yıl sonra varılacak en temel hüküm şu: 11 Eylül hakkındaki resmi anlatı basitçe kabul edilemezdir.

ELLİ SORU

1) FBI, 11 Eylül sorumlusu olarak (ölü ya da diri) Usame bin ladin hakkında niçin resmen dava açmıyor? Bunun nedeni, bizzat FBI’nın da kabul ettiği üzere, ABD yönetiminin inandırıcı tek bir delil bile üretemeyişi midir?

2) Falçatayla silahlandığı iddia edilen 19 müslüman, olay yeri incelemesi yapılmaksızın, 72 saatten daha az bir süre içerisinde nasıl teşhis edildi?

3) United Airlines ve American Airlines’ın aynı gün yayınladığı yolcu listesinde bu 19 isimden hiçbiri niçin yoktu?

4) FBI’nın yayınladığı “orjinal” listedeki sekiz ismin canlı ve farklı ülkelerde yaşıyor olmaları nasıl söz konusu olabilir?

5) Dindar cihatçı Muhammed Atta intihar saldırısı için yola düşmüşken çantasında niçin bir uçuş elkitabı, bir üniforma ve son arzusu vardı?

6) Muhammed Atta, en az altı donanma eğitim üssünün bulunduğu Opa Locka’daki uçuş simülasyonunda niçin eğitim aldı?

7) Tek bir karakutu bile bulunamazken, Muhammed Atta’nın pasaportu mûcizevi bir şekilde Dünya Ticaret Merkezi enkazında nasıl bulunabilir?

8- Dört uçuşun ortalıktan yok olan, imha edilemez sekiz karakutusu kimin elinde?

9) Amerika’da muhtemel bir terörist saldırı olabileceğine dair uluslararası kırmızı alarm verildiğini göz önüne alınca – buna eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın 6 Ağustos 2001 tarihli iç yazışması da dâhildir – uçuş güzergâhlarından sapan ve radardan kaybolan kaçırılmış dört uçağın Amerikan hava sahasında bir buçuk saatte fazla uçmasına nasıl izin verildi? İşin cabası, bu süreç zarfında Pentagon’un mükellef savunma sistemleri devre dışıydı.

10) Amerikan Hava Kuvvetleri komutanı James Joche, Dünya Ticaret Merkezi’ne (New Jersey’deki McGuire hava üssüne sadece 7 dk uzaklıkta) ve Pentagon’a (aynı üsse 10 dk uzaklıkta) çarpan iki uçağı neden engellemeye çalışmadı? Roche’un Pentagon’a çarpan uçağa cevap vermek için en az 75 dakikası vardı.

11) George W. Bush Florida’daki okulda “My Pet Goat” adlı çocuk hikayesini okumayı niçin sürdürdü ve güvenliği için gizli servis tarafından niçin saklanmadı?

12) Bush, dediği üzere, DTM’ne çarpan ilk uçağı canlı olarak nasıl görmüş olabilir? Önceden bir bilgisi mi vardı yoksa medyum mu?

13) Bush, kendisinin ve Andrew Card’ın, DTM’ne çarpan ilk uçağı gördüklerinde bunun küçük uçakla yapılan bir kaza olduğunu düşündüklerini söyledi. FAA ve NORAD kaçırılmış bir uçak olduğunu zaten bilirlerken bu nasıl mümkün olabilir?

14) Dört farklı uçaktaki transponder’lar (alıcı-verici cihazlar) nasıl olur da aynı anda, ulusun merkezi Washington’a çok yakın aynı coğrafi bölgede kapalı olur ve hiç kimse Pentagon’la temas kurmaya çalışmaz?

15) Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Andrew hava üssünde savaş uçağı bulunmadığına dair gelen ilk haberleri ve sonra uçak vardı ama yüksek alarm düzeyinde değildi şeklinde ikinci haberleri açıklayabilir mi?

16) Washington’daki DC Ulusal Hava Muhafızları 11 Eylül’de niçin görevi başında değildi?

17) New Jersey’deki McGuire hava üssündeki 305′nci intikal kolu 7 dk içinde müdahale edebileceği halde DTM’ye çarpan ikinci uçağı niçin durdurmadı?

18- Andrew hava üssündeki 459′ncu filoya ait herhangi bir savaş uçağı sadece 16 kilometre ötede Pentagon’a çarpan uçağı niçin durdurmadı? Pentagon, çarpma anına ait görüntüleri tam olarak niçin yayınlamıyor?

19) Tecrübeli pek çok pilot – Amerikan müttefiki Mısır’ın eski bir jet pilotu olan Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dâhil – kaçırılan uçaklarla böylesine karmaşık manevraları ancak as pilotların yapabileceğini söylerken bazılar da bunun yalnızca uzaktan kontrolle olabileceğinde ısrar ediyorlar. Uçağı kaçıranların bu göreve uygun olduklarına inanılabilir mi?

20) Hatırı sayılır derecede pek çok şahit, DTM’nin her iki kulesinde de birden fazla patlama gördüklerine ve patlama sesi duyduklarına dair yemin ediyorlar.

21) Hatırı sayılır derecede saygın mimar ve mühendis, resmi anlatının yazılı tarihteki en büyük bina çöküşünü (ikiz kulelerin çöküşünü) ve bir uçağın bile çarpmadığı DTM’nin 7 no’lu binasının çöküşünü açıklamadığında nasıl olurda ısrarlı olurlar?

22) DTM inşaat müdürü Frank de Martin’e göre “binayı birden fazla jet uçağına direnecek şekilde inşa ettik.” İkinci uçak, birinci kuleyi neredeyse ıskalıyordu; yakıtın büyük bir kısmı kulenin dışındaki bir patlamada yandı. Ancak ilk çöken bu kule oldu ki ikinci kulede delik olmasına rağmen. Jet yakıtı hızla yandı ve bir Boeing 707 çarpsa bile kulenin çökmesini engellemek için özel olarak tasarlanmış kulenin merkezindeki altı adet çelik borunun erimesi için gereken 2.000 derecelik sıcaklığa ulaşamadı. Bir Boeing 707, kuleye çarpan Boeing 757 ve 767′den daha fazla yakıt taşımaktadır halbuki.

23) Vali Rudolph Giuliani, DTM enkazını geri dönüşüm amacıyla Çin ve Hindistana gönderilmesini hemen alelacele niçin kararlaştırdı?

24) Pensilvanya’da düşen uçağın kaza alanından 13 km ötede niçin metal parçaları bulundu? Uçak aslında Dick Cheney’in emriyle düşürüldü mü?

25) Boru hattı meselesi. Büyükelçi Wendy Chamberlain 10 Ekim 2001 tarihinde Pakistan petrol bakanıyla telefonda ne görüştü? Ona, 1990′larda yapılması planlanan fakat Taliban’ın geçiş ücreti talep etmesi yüzünden geri durulan Unocal’ın TAP (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan) doğalgaz boru hattının şimdi tekrar gündemde olduğunu mu anlattı? (aradan iki ay sonra, üç ülke lideri boru hattı anlaşmasını imzaladılar).

26) Eski Unocal lobicisi ve G.W. Bush’un gözdesi Afgan Zalmay Halilzad Afganistan’da ne işler çeviriyor?

27) Pakistan eski Dışişleri bakanı Niyaz Niak, 2001 Temmuz ortalarında, Amerika’nın Usame bin Ladin’e ve Taliban’a Ekim ayına kadar saldırmayı zaten planladığını nasıl söyleyebilir? Pakistanlı diplomatlar, Temmuz’da Ceneviz’de yapılan G-8 zirvesinde bu konunun gizlice müzakere edildiğini söylüyor.

28- Amerika’nın Yemen büyükelçisi Barbara Bodine, 2001 Temmuz’unda, FBI ajanı John O’Neill’e el Kaide’nin mâli operasyonlarını soruşturmaktan vazgeçmelerini söyledi – O’Neill hemen DTM’deki bir güvenlik görevine geçti ve 11 Eylül’de hayatını kaybedenler arasında oldu.

29) Taliban ve Pakistan istihbarat servisi ISI arasındaki mahrem ilişkilere, ISI ve CIA arasındaki mahrem ilişkilere bakınca, bin Ladin ölü mü yoksa diri mi yahut ISI ve/veya CIA için değerli bir varlık olmayı sürdürüyor mu hâlâ?

30) bin Ladin 4 Temmuz’da Pakistan Quetta’dan gelip Dubai’deki bir Amerikan hastahanesine kabul edildi ve 11 Temmuz’a kadar tedavi gördü mü?

31) bin Ladin grubu Tora Bora’daki mağaraları 1980′lerde Sovyetlere karşı cihat sırasında CIA’nin yakın işbirliğiyle mi inşa etti?

32) 2001 Kasım’ında General Tommy Franks, bin Ladin’in Tora Bora’da saklandığından nasıl emin olabildi?

33) Bill Clinton 1999 Ekim’inde bin Ladin’i vurma operasyonunu niçin iptal etti? O zamanın Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref aynı tarihlerdeki bir örtlü operasyonu niçin iptal etti? Ve Müşerref aynı şeyi 2001 Ağustos’unda niçin tekrarladı?

34) George W. Bush, 11 Eylül’den dokuz ay önce bin Ladin Görev Gücünü niçin dağıttı?

35) 13 Aralık 2001′de bin Ladin’in 11 Eylül saldırılarını “itiraf ettiği” (sahte) video görüntüleri, çekildiği tarihten (9 Kasım) sadece iki hafta sonra nasıl bulundu?; (Kuzey ittifakı ve ABS askerlerinin henüz orada olmadıkları bir tarihte) gerçekten Celalabad’da mı bulundu?; (berbat edilen) birincisinden sonra, başka bir tercümeyle o görüntüleri yeniden yayınlamaya Pentagon’u zorlayan kimdi?

36) ISI başkanı Tuğgeneral Mahmud Ahmed 8 Ekim 2001′de, Amerika’nın Afganistan’ı bombalamaya başladığı gün âniden niçin “emekli oldu”?

37) Ahmed, 11 Eylül haftasında (4 Eylül’de) Washington’da ne işler çeviriyordu? Ahmed, 11 Eylül sabahı, Capitol Hill’de Bob Graham ve Porter Gross’la kahvaltı yapıyordu ki bu iki kişi 11 Eylül Komisyonu üyesi oldu ve komisyon, bu iki üyesi hakkında soruşturma açmayı reddetti. Ahmed, 12 ve 13 Eylül’de Dışişleri Bakanı yardımcısı Richard Armitage ile kahvaltı yaptı (bu tarihte Pakistan “terörle savaşta” işbirliğini müzakere ederken), CIA ve Pentagon’un üst düzey yetkilileriyle görüştü. Müşerref 13 Eylül’de, Ahmed’i Afganistan’a göndererek Taliban’dan bin Ladin’in iadesini talep edeceğini duyurdu.

38- Hindistan istihbaratına göre bir ISI çalışanı, Muhammed Atta’ya 2001 yazında 100.000 dolar havale gönderdi. Bu kişi kimdi? Bin Ladin’in bilgi teknolojisi uzmanı, daha sonra Amerikalı gazeteci Daniel Pearl’ün Karaçi’de katledilmesini sağlayan Ömer Şeyh miydi gerçekten? ISI ve 11 Eylül arasında bu sayede mi doğrudan bağlantı kuruldu?

39) FBI, Muhammed Atta ve Mervan el Şehhi ile 8 Eylül 2001′de, New York’ta Helmsley Oteli’ndeki Harry’s Bar’da buluşan şaibeli iki karakter hakkında soruşturma yürüttü mü?

40) Dışişleri Bakanlığı Asya işlerinden sorumlu müdür Christina Rocca ve Taliban büyükelçisi Abdusselam Zâif 2001 Ağustos’unda İslamabad’da buluştuklarında neler görüştüler?

41) Bir el Kaide mensubunun Afgan ulusçusu komutan Ahmed Şah Mesud’u, nâmı diğer “Pençşir Aslanı’nı” 11 Eylül’den sadece iki önce öldüreceğini Washington biliyor muydu? Mesud, Taliban ve el Kaide’ye karşı savaşıyordu – Rusya ve İran desteğinde. Kuzey İttifakı’na göre Mesud’u öldüren ISI-Taliban-el Kaide ekseniydi. Halen yaşasaydı, Amerika’nın Afganistan’da bir loya jirga (büyük konsey) tesis edip, yönetime CIA’nin Hamid Karzai’si gibi bir kukla yerleştirmesine asla müsaade etmeyecekti.

42) Muhammed Atta’nın Hamburg’da bir apartman hücresindeki oda arkadaşı olduğu göz önüne alınınca, Yemenli Remzi Binalşib isminin 11 Eylül bağlamında ortaya çıkması niçin yaklaşık dört ay gerektirdi?

43) Ayakkabı bombacısı Richard Reid ISI’nın adamı mıydı?

44) Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya istihbaratı, 25 pilotun intihar saldırısı için eğitim gördüğü bilgisini 2001′de CIA’e iletti mi?

45) Alman İstihbarat servisi başkanı August Hanning, CIA’e teröristlerin ticâri uçaklarla saldırma planı yaptıklarını ne zaman anlattı?

46) Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, patlayıcı yüklü uçaklarla Amerika’da saldırı düzenleneceğini CIA’e ne zaman anlattı?

47) Mossad direktörü Efraim Halevy yaklaşık 200 teröristin Amerika’ya muhtemel saldırısından CIA’e ne zaman bahsetti?

48- Taliban, “ya üzerine altın serili halı teklifimizi kabul edersiniz ya da sizi bombalı halının altına gömeriz” diyen bir Bush yönetimi yetkilisinin henüz 2001 Şubat’ında yaptığı bu uyarıyı anlamış mıydı?

49) Northrop-Grumman, Global Hawk teknolojisini – insansız uçakları uzaktan kontrol etmeye imkan veren bir teknoloji – 2001 Ekim’inden bu yana kullanıyor mu? Global Hawk’ı ticari bir uçağa yerleştirdi mi? Global Hawk, ticari uçaklarda artık mevcut mu?

50) Cheney, 11 Eylül’de tüm gün yaptıklarının detaylı bir zaman çizelgesini vermeye gönüllü olacak mı?

Pepe Escobar
Dünya Bülteni için çeviren: M. Alpaslan Balcı

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap