163) KEDİLERİN ANAVATANI, TÜRKİYE

Yayin Tarihi 19 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 

 

Kaliforniya Üniversitesi:

Kedilerin Anavatanı Türkiye

image00159.jpg

 

 

Dünyanın en gizemli canlılarından olan kedilerin ilk ortaya çıktığı yerin Türkiye olduğu belirlendi.

Davis’teki Kaliforniya Üniversitesi kedi genetiği uzmanı Leslie A. Lyons, çeşitli cinslerdeki kedilerden topladığı DNA örnekleriyle kapsamlı bir çalışma gerçekleştirdi. DNA örnekleri, Türkiye dahil bir dizi ülkedeki kedilerden alındı. Örneklerdeki 39 ayrı genetik özellik incelendi.

Lyons ve ekibi, kedilerin 10 bin yıl önce insanlara yaklaşarak evcilleşmeye başladıklarını ortaya koydu. Leslie A. Lyons ve ekibine göre, bu durum “Verimli Hilal” diye bilinen ve Türkiye’den, Irak, İran ve Kuzey Afrika’ya kadar uzanan bölgede yaşandı. Washington Post gazetesine konuşan Lyons, “Bizim verilerimiz, özellikle Türkiye’nin kedilerin ortaya çıkmasının başlangıç yeri olduğunu destekliyor” dedi.

Lyons, Türkiye’nin Verimli Hilal’in parçası ve tarımdaki gelişmenin ilk başladığı bölgelerden bir olduğunu kaydetti. Lyons ve ekibi, insanların tarımla uğraşarak yiyecek depolamaya başlamasının fareleri çektiğini, bunun da “avcı” kedileri devreye soktuğunu söyledi. Lyons, “Karşılıklı yarar söz konusuydu” dedi.

Böylece, kedilerin giderek evcilleşmesi önce Türkiye’de başladıktan sonra, göçler ve diğer insan hareketleriye bilikte kediler de dünyanın başka yerlerine gittiler.

Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“163) KEDİLERİN ANAVATANI, TÜRKİYE” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. özcan özen yorum tarihi 19 Mart, 2008 11:05

    bu bilgileri bana gönderenlere ilgilenenlere çok teşekkür ediyorum…bu gonderdıklerınızı arkadaşlarıma hepsını bırden nasıl gonderebilirim!

Yorum yap