162) TERÖRÜN, “NEVRUZ” PLANI !

Yayin Tarihi 18 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Terörün Nevruz planı

Operasyonlarla güç kaybeden PKK, ‘ayaktayım’ demek için Nevruz’u dönüm noktası olarak belirledi.

Salı, 18 Mart 2008 07:09

Radikal örgütlerle işbirliği yapan PKK’nın amacı, provokasyon ve terörle kaos havası estirmek.

Mart ayı birçok açıdan tam bir ‘dert’ ayı. Terör de özellikle son yıllarda marttan itibaren azmaya başlıyor. Bunun için ise Nevruz kutlamaları başlangıç noktası seçiliyor. Söylenecek fikirler burada ortaya atılıyor, yeni provokatörler hep bu kutlamalarda sahne almaya başlıyor. Buna rağmen son senelerde büyük ölçüde sükûnetle geçen Nevruz şenliklerinin bu yıl farklı bir noktaya getirileceği belirtiliyor. Nevruz’u bir tehdit olarak gören terör örgütü PKK, yandaşlarının baş kaldırmasını istiyor. Bunun için kutlamalara ‘damga vurmayı’ planlayan terör örgütünün, şehirlerdeki militanlarına olay çıkarmaları için talimat verdiği belirtiliyor. PKK, meydanları dolduran on binlerce kişiyi polis ve güvenlik güçleriyle çatıştırmak istiyor. Olaylı gösterilerin 21 Mart’ta tüm gün sürmesi ve şehir merkezlerine kadar taşınması da terör örgütün planları arasında. PKK her gösteride terörist başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılmasını, hükümetin ve askerî operasyonların protesto edilmesini istiyor. Başbakan posteri ve bayrak yakılması da hain planın içinde yer alıyor.

SÖZDE ÇÖZÜM DAYATMA NEVRUZ’U

PKK özellikle Diyarbakır’da büyük gösteri ve eylemler yapılmasını istiyor. Bunun için gerekirse iki sene önce 27 Mart’taki olayların hortlatılması da terör planları arasında. “Diyarbakır şovu” ile PKK, AK Parti’nin mahalli seçimlerde burayı alacağına yönelik iddiasına karşın kentin hâlâ kendi kontrolünde olduğu mesajını da vermek istiyor.

Yoğun hava ve kara operasyonlarıyla güç kaybeden PKK, yeniden varım demek için 2008 Nevruz’unu bir dönüm noktası olarak belirledi. Örgüt yanlısı kaynakların yanı sıra istihbarat birimlerine de ulaşan eylem planlarında PKK, 1990’larda büyük olaylara sahne olan “serhildan-başkaldırı” başlatılmasını istiyor. Terör örgütünün elebaşı kadrosunun verdiği talimatların harfiyen yerine getirilmesi emrediliyor. Terörist elebaşlarından Mustafa Karasu, Nevruz’da neler yapılması gerektiğini yayımladığı bir bildiriyle de yandaşlarına aktardı. Bu Nevruz’un Kürt halkının ayağa kalkışı olacağını iddia ediyor: “2008 Nevruz’u ‘Artık Yeter-Edi Bes’, ‘Demokratik Özerklik İstiyoruz’ hâline gelmelidir. Çözüm dayatma Nevruz’u olmalı. Bu zaten Kürt halkının ayağa kalkışı demektir.”

YENİ İNTİHAR SALDIRILARI PLANLANIYOR, KESKİN NİŞANCI TERÖRİSTLER BÖLGEDE

Kendileri dışında hiçbir partinin ya da kuruluşun Diyarbakır’da Kürt meselesine dair toplantı yapmasını da istemeyen PKK, herhangi bir hareket veya toplantı karşısında “her şeyi yapacakları” tehdidini de açık açık ilan ediyor. Terör örgütü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a yapacağı gezinin iptalini de istiyor. Sert eylem ortaya koyacaklarını belirten PKK’nın bunun için intihar eylemleri yapacağı aktarılıyor. Örgütün çok sayıdaki keskin nişancısını bölgeye kaydırdığı da gelen bilgiler arasında. Eğitimli  seri katillerin en önemli özelliği, iz bırakmadan iyi saklanmaları.

Kendine “Kürdistan Demokratik Halk İnisiyatifi” adını veren PKK yanlısı bir grup da halkı galeyana getirmek için çalışmalar yapıyor. Çeşitli broşürler dağıtarak halkı eylem yapmaya çağıran bu grup, Nevruz’da resmî kurumların belirlediği kutlama sınırlarının dışına çıkılmasını istiyor. İnisiyatifin bildirisinde, “Nevruz’u devletin çizdiği çerçeve içerisinde kalarak değil onu serhildan ruhuna denk bir şekilde kutlayacağımızı ve hiçbir engel tanımayacağımızı duyuruyoruz.” ifadeleri kullanılıyor.

DİNİ, TERÖRE YİNE ALET EDECEKLER

İstihbarat kaynaklarına göre Nevruz’da sadece PKK yandaşları boy göstermeyecek. Bölgedeki diğer radikal gruplar da PKK ile birlikte hareket edecek. Bunun için yine imamların da devreye sokularak ‘psikolojik çalışma’ yapılacağı aktarılıyor. Diğer bir iddia ise PKK ile bazı radikal örgütler arasında son dönemlerde bir işbirliği anlaşması yapıldığı yönünde. Anlaşmaya göre şehirlerde hükümete ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bölgedeki faaliyetlerine karşı ortak hareket edilecek. Terör örgütü PKK’yı “Kürtlerin Hamas’ı” olarak tanımlayan bu oluşuma göre “her inançlı Kürdün bu davaya yardımcı olması farz.”

İstihbarat birimlerini harekete geçiren bu ve benzeri tehditler Nevruz’a günler kala bölgeyi gergin bir ortama taşımış durumda. PKK’nın tehditlerine rağmen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Nevruz’un ‘gerektiği gibi’ kutlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Nevruz’un kontrolü çoğu zaman PKK’ya geçtiği için DTP’nin çabasının nasıl bir sonuç vereceğini şimdiden kestirmek güç. Nevruz öncesi iki arada bir derede kalan bölge halkı ise tırmanan gerilimin yumuşatılmasını istiyor.

Kaynak: Aksiyon

ziyaretcidefteri21111126.gif

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap