161) BUGÜN 11 EYLÜL: ABD’Lİ MÜSLÜMANLAR SOKAĞA ÇIKAMIYOR!

Yayin Tarihi 11 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

ABD’li Müslümanlar bugün evden çıkamıyor

image00119.jpg

ABD’de Müslümanlara karşı önyargının şiddetlenmesine yol açan 11 Eylül’de Müslümanlar evlerinden çıkmamayı tercih ediyor.

Müslüman Amerikalılar 11 Eylül sabahı evlerinden çıkarken her zamankinden daha tedirgin. İkiz Kule saldırısı ertesinde başlatılan ırk odaklı cadı avı zaman içinde hız kesse de önyargıların hala yaygın olduğu bir gerçek.

“Her yıl bugün, karnımda ağrıyla uyanıyorum” diye anlatıyor Nancy Rokayak. Mısırlı eşiyle evlendikten sonra Müslümanlığı seçen ve başını örtmeye başlayan 45 yaşındaki Rokayak, 11 Eylül’de sokağa çıktığında insanların kendisine farklı baktığı ve olaylardan onu sorumlu tuttuğu hissiyatına kapılıyor; korunma içgüdüsüyle yakasına kırmızı-beyaz-mavi renkli 9/11 anma rozeti takıyor ve evinden çok uzaklaşmıyor.

New York’un Bronx semtinde oturan 41 yaşındaki Sarah Seyit 9/11 yıldönümlerinde evden çıkmaya tereddüt ettiğini belirtiyor. Boeing’ler kulelere çarptığında olayın şokunu atlatıktan hemen sonra oğlunun okuduğu Müslüman okuluna koştuğunu ve oğlunu alarak eve getirdiğini hatırlıyor. Seyit, “okuldaki diğer Müslüman veliler kendi emniyetim için başımı açmamı telkin etti. Açmadım ve hala açmıyorum. Ancak o zamanki gerginlik ara ara kendini gösteriyor. Nerede ne zaman nasıl konuşmalıyım, buna dikkat etmem gerekiyor” diyor.

Sözlü tacizlerle karşılaşan Müslüman Amerikalıların sayısı az değil. Sokakta ona ‘Taliban’ diye bağıran tacizcilerle karşılaştığını belirtne Abdül-Matin, 9/11yıldönümünde televizyonu fazla açmadığını ve o günü ailesiyle ve annesiyle geçirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Televizyon ve gazetelerde hala ‘bakın bize neler yaptılar’ duygusunu taşıyan bir dil kullanılıyor”.

New York Müslüman Barosu başkanı Asım Rahman, saldırı olduğu gün tüm Amerikalılar gibi derin bir acı duyduğunu ve o günü hayattını kaybedenler içni dua ederek geçirdiğini anlatıyor.

Kaynak: ntvmsnbc

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap