160) MİMAR SİNAN’IN, MODERN MİMARLARDAN FARKI!

Yayin Tarihi 10 Eylül, 2009 
Kategori SOSYAL

Mimar Sinan’ın köprüsü

D-100 köprüsünden daha sağlam

image00116.jpg

İstanbul’da yaşanan sel felaketi gündemdeki yerini koruyor. İmar, iskan, istimlak ve ıslah çalışmaları bağlamında değerlendirilen sel felaketinde gözden kaçırılan bir noktayı ise ortaya koymak gerekiyor. Modern zamanlarda yapılan binalar, gerçekleştirilen mimari projeler ve tabiatın gözardı edilmesi büyük bir felakete sebep oldu. Ama yüzyıllar önce Mimar Sinan’ın yaptırdığı Büyükçekmece’deki köprü, açılan baraj kapaklarına rağmen suyun denize ulaşmasını engellemezken, tarihi daha onyıllara bile dayanmayan D-100 köprüsünün ise suları engellediği ortaya çıktı.

MİMAR SİNAN KÖPRÜSÜ’NÜN TARİHİ 

Kanuni Sultan Süleyman, 1566 yılında Zigetvar Seferi’ne çıkarken, Büyükçekmece Gölü’nün olduğu yerden ordusunu sallarla karşıya geçirdi. Ancak, büyük bir ordunun sallarla karşıya geçirilmesi büyük güçlüklerle tamamlanabildi. Bunun üzerine Kanuni Sultan Süleyman, buraya bir köprünün yapılmasını emretti. Mimar Sinan, Kanuni’nin Mimarbaşı’sı olarak derhal emri yerine getirmeye koyuldu.

image0021.jpg

Kanuni Sultan Süleyman’ın Zigetvar Seferi’nde ölümü, köprünün açılışını görmesini engelledi. Oğlu Sultan 2. Selim zamanında, 1567 yılında tamamlanan köprü, çevresinde yer alan, yine Mimar Sinan eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi ve Kurşunlu Han ile bir bütün oluşturdu. 636 metre, 4 ayrı bölüm ve 28 kemerli olarak inşa edilen köprü, sadece yaya trafiğine açıktır. Bir başka özelliği de 4 ayrı köprünün birleşmesiyle meydana getirilmesidir.

MİMAR SİNAN, SUYUN DEBİSİNİ HESAPLADI

Mimar Sinan’ın eseri olarak 442 yıldır ayakta olan köprü, gölün denize açıldığı yerde bulunduğu için, ciddi matematik hesaplarını da gerektiriyor. Zira, yağmurlu mevsimlerde, suyun debisi yükseldiği için taşkınlara sebebiyet verebiliyor. Usta Mimar, 16.yy.da bu hesapları yaparak köprüyü selden etkilenmeyecek, taşan suyun denize ulaşmasını engellemeyecek bir şekilde inşa etmiş. Hatta, bu 4 köprünün birleştikleri yerlerde selden etkilenmemesi için sel yaranlar yapılmıştır.

Dünkü selde, Büyükçekmece Barajı’nın taşma tehlikesine karşı baraj kapaklarını açılması, Mimar Sinan’ın eseri ile modern köprüleri mukayese etme şansı verdi. Sonuçlar gerçekten ilginçti, zira Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nden takılmadan geçen sular, D-100 köprüsünde engelle karşılaştı ve denize ulaşamadı. Bunun sonucunda da Büyükçekmece’nin bazı mahallelerini su bastı. Uydu görüntülerinde de üstte Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nü, altta ise D-100 köprüsünü görüyoruz.

image0032.jpg

D-100 KÖPRÜSÜ SUYU ENGELLİYOR

Konu ile ilgili olarak NTV’ye açıklamalarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Zafer Özsayın ise şunları söylüyor:

“Baraj kapaklarını sabahtan doğal olarak açmak zorunda kaldılar, yüksek debide su geliyor. Fakat aradaki ufak göletten E-5’in kestiği bir güzergah var. Buradan denize ulaşım rahat olmadığı için bir şişme oluyor. Bu nedenle yağmur suyu kanalları doluyor ve bu kanallardan kente su gidiyor. Yıpranmış ve atıl durumdaki E-5 köprüsü ve kemerleri var. Bu, denize ulaşımı engelliyor eğer bu kaldırılsaydı sıkıntı yaşanmazdı. Birtakım setler oluşturarak minimize etmeye çalışıyoruz.

Şu anda sadece iki sokakta 10-15 cm yüksekliğinde su var. Su bodrumları doldurdu. Diğer bölgelere nazaran burada afet var denemez. Fakat baraj kapakları sürekli açık kalır, yağmur da devam ederse bu tehlike artacaktır.

Ortada atıl kalan, iptal edilen bir köprü var. Büyük temelleri, suyun denize ulaşımını engelliyor. Zaten betonarmesi ömrünü tamamlamış, yıllardır burada duruyor. E-5 köprüsüyle setler arasındaki su yükselme gösteriyor. Gidiş gelişin ortasında atıl kalan bir bölüm var.

Eski yapılan köprünün -Mimar Sinan Köprüsü’nün- su debisi hasaplanmış, suyun denize ulaşımı sağlanmış ama yeni yapılan E-5 ve D-100 köprüsünde hiç dengelenmemiş. Eski köprü örnek alınsaydı bu sıkıntı asla yaşanmazdı.”

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“160) MİMAR SİNAN’IN, MODERN MİMARLARDAN FARKI!” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Barış AYKUL yorum tarihi 10 Eylül, 2009 23:36

  Devletin sorumlu makamlarında bulunanlar ayak pasını çok iyi yapmaktalar…

  Nasılki Genelkurmay Başkanları terörle mücadeledeki başarısızlık konusunda topu ”siyasi irade”ye atıyorlarsa Büyükçekmece Belediye Başkanıda topu E-5 teki köprüyü yapanlara atmış…

  Haber bültenlerini izlerken bir başka ara pasta Deniz Baykaldan geldi.Sayın Baykal da topu AKP li Belediye Başkanlarına attı sanki Belediye kendi partilerinde olsaydı bu rezillik yaşanmayacakmış gibi…

  Sorun sistemde arkadaşlar…Sistem,kendi çıkarını millet çıkarının üzerinde görebilen şahsiyetlerin makam mevki sahibi olmasına izin vermiyor.Ahbap-çavuş ilişkileri hayatın her alanında kendisini gösteriyor.Bunun sonunda meydana gelen ve bedelini canımızla-malımızla ödediğimiz tüm rezilliklerin faturasınıda sonuçta gene bizler ödüyoruz…

 2. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 11 Eylül, 2009 11:39

  ben uzaktan Türkiye’deki gündemleri izliyorum sadece bir şey anladım Türkiye’deki devlet daha doğrusu Türkiye’deki İktıdar sadce kendi amaçlarıni düşünüyor sadece seçimlerde kazanmayı düşünüyor sadece ben milletvekili olayım ben bi Belediye başkanı olayım diyor daha sonra ne olursa olsun bana ne diye kendi keyfi peşine koşuyor. İstanbul Belediyesi valiliği ve önemli kurumları özellikle Beldeiye ve Valilik AKP elinde şimdiye kadar ne yapmışlar acaba?
  ben bilirim ne yapmışlar sadece kendi ceblerini doldurmuşlar kendilerine filan adada ikişer ikişer üçer üçer villalar amlışlar kendilerine özel uçak almışlar daha sayayım mı????

  bu felaketteki bütün Ölenler için Allahtan rahmet dilerim.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap