16) HIDIRELLEZ NEDİR ?

Yayin Tarihi 4 Aralık, 2007 
Kategori KÜLTÜREL

HIDIRELLEZ BAYRAMI

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır.Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır. Hızır ve Hıdrellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır.Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Oysaki Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır inancını tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir.

Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir. Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özellikler şunlardır:

1) Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.

2) Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder.

3) Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.

4) Dertlilere derman, hastalara şifa verir.

5) Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.

6) İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.

7) Uğur ve kısmet sembolüdür.

Ülkemizde Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

Mevsimlik bayramlarımızdan biri olan Hıdrellez, ülkemizde etkin bir biçimde kutlanmaktadır. Büyük şehirlerde daha az olmak üzere, kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır.

Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir.

Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleş ileceğine inanılır.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev,bağ-bahçe,araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.

Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”,Denizli ve çevresinde “bahtiyar”,Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir.Törenler baharda doğanın ve tüm canlıların uyanmasıyla eş anlamlı olarak insanların da talihlerinin açılacağı inancıyla, şanslarını denemek için yapılır. Hıdrellezden bir gece önce bahtını denemek ve kısmetlerinin açılmasını sağlamak isteyen genç kızlar yeşillik bir yerde veya bir su kenarında toplanırlar.İçinde su bulunan bir çömleğe kendilerine ait yüzük, küpe, bilezik gibi şeyler koyarak ağzını tülbentle bağladıktan sonra bir gül ağacının dibine bırakırlar. Sabah erkenden çömleğin yanına giderek sütlü kahve içip ağızlarının tadının bozulmaması için dua ederler.Ardından niyet çömleğinin açılmasına geçilir. Çömlekten içindekiler çıkarılırken bir yandan da maniler söylenir. Buna göre eşyanın sahibi hakkında yorumlar yapılır. Hıdrelleze özgü bu uygulama temelde bu şekilde yapılmakla birlikte, yörelere göre bazı farklılıklar da gösterebilmektedir. Son zamanlarda ise bu tören yalnızca evde kalmış kızların kısmetini açmak amacıyla yapılmaktadır.

Sonuç olarak, Anadolu’da hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri kutlanmaktadır. Farklı zamanlarda, farklı isimler altında kutlansa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır. Böylece bir bahar bayramı olan Hıdrellez evrensel bir nitelik kazanmıştır.

image0027.jpg

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Kaynak: Kültür Bakanlığı

Paylaş:

Yorumlar

“16) HIDIRELLEZ NEDİR ?” yazisina 101 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 4 Aralık, 2007 19:44

  Hıdırellez’i Türkler’in gelenek ve göreneklerinden olan bir kültürümüzdür.Hıdırellez ,şahsımda güzel günler bırakkarak hayırlı yaşam ve neşeli günler içinde olduğumu hissetmişimdir.Möralen insanların psikolojik yapılarının rahat emesi durumuna gelirler.O günler iple çekilir.Çünkü doğanın en yeşil zamanı,kır çiçeklerin doğayı süslediği zamandır.Genelde ilkbahar mevsimi “Hıdırellez”in daha çok sevildiği ,beklendiği bir mevsimdir.Acaroğlu

 2. Mustafa YAZKA yorum tarihi 24 Şubat, 2008 17:41

  DE bazılarında dine,kültüre inanca saygısı olmayacak kadar insanlık dışı hareketlerle bu MÜBAREK günü başka amaçlarla kullanacak kadar ileri gidebiliyor.

 3. bahattin yorum tarihi 4 Mayıs, 2008 20:58

  BEN BU hIRELLEZ NASIL OLUŞUYOR BEN BU HIDIRRELLEZİ FAZLA ANLADIM DİYEMEM ÇÜNKÜ HIDIRELLEZİN NASIL OLUŞTUĞUNU BİLMİYORUM BU YORUMA 100\100 VERİYORUMSEVGİLERİMLE……………………………

 4. aaaaaaaaaaa yorum tarihi 6 Mayıs, 2008 18:25

  ğüzel

 5. yaşar toptaş yorum tarihi 7 Mayıs, 2008 09:13

  ARKADAŞLAR HIDIRELLEZ BENİM YAŞGÜNÜMDÜR DOĞUM TARİHİM 6 MAYIS 1960 DIR MSN ADRESİM [email protected] dur

 6. dilayda tosun yorum tarihi 21 Ekim, 2008 15:52

  :Sçok bilgilendirirdiniz ve ödevimde yardımcı oldunuz için teşşekkür ederim:D xD :D:d

 7. selena yorum tarihi 25 Kasım, 2008 11:49

  çok güzel. ödevimde vardı.iyi olmuş.TEŞEKKÜRLER.

 8. slm yorum tarihi 17 Aralık, 2008 16:18

  çok güzel her ayrıntıyla anlatıyor ödevim vardı yardımcı oldu.yapanlara tşkrrrrrrrrrrrrrrrr ederimmm kendi adıma

 9. bego yorum tarihi 29 Aralık, 2008 22:39

  ben begendim dogrusu

 10. nbr yorum tarihi 29 Aralık, 2008 22:42

  odevim verdi sagolll cake isermiiz

 11. eylül ulusoy yorum tarihi 8 Ocak, 2009 18:17

  ödevime yardımcı oldu ne güsel:):):D

 12. hazal can yorum tarihi 14 Mart, 2009 16:38

  sadece kardeşimin ödevine yardımcı oldu çok saçma bişey dinimizde yeri yok ne öyle pis gezmek evi temizlememek dinimizde bunların hiçbirinin yeri yok kafanıza göre takılıyorsunuz işte bu cahillik nereye kadar….

 13. sahra berk yorum tarihi 14 Mart, 2009 16:42

  sen ne diyosun ya sen kutlamıyosan senin sorunun senin inancın…

 14. mehaa dakl yorum tarihi 19 Mart, 2009 00:37

  sen din profu musun ki dinde yeri yok diyebiliyorsun bu biizm geleneğiniz sana ne oluyor da laf ediyorsun haddini bil ve bilmediğin şeyde de laf etme.. hazal hanım..

 15. ÜMİD KAYA yorum tarihi 30 Nisan, 2009 10:43

  06 mayıs tarihi sadece hıdrellezin gelişi değil insanların güzellikleri beklemesi neşesi duygularını güzelliklerini ortaya dökmeleri çocukluğumda katılmıştım ogünleri özledim gerçekten çok büyük hazdı bizim için ALLAH SİZLERE GÜZELLİKLER NASİP ETSİN

 16. sanana yorum tarihi 1 Mayıs, 2009 12:40

  çok güzel yazmışsınız

 17. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 4 Mayıs, 2009 12:42

  Sayın Karahan,
  Türk insanının ‘aklını donatmak’ adına çok yararlı bir iş yapıyorsunuz; iyi ki bu emeğinizi, bu zamanınızı politik kulvarda heba etmiyorsunuz. O kulvara da koşucu gerekli ama; sizin yolunuz çok daha önemli.
  Sevgi ve saygılarımla.

 18. hayati piyi yorum tarihi 4 Mayıs, 2009 23:34

  Hocam ALLAH sizden razi olsun TÜRK miletinin basina miliyeci aydinlari eksik etmesin

 19. berrin güney yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 13:42

  Gerçekten çok yaralı bilgiler var da merak ettiğim neden Gül agacı ? Hep gül ağacının altına dilekler yazlıp konuluyor , gül ağacına niyet – kısmet paraları asılıyor ..Özelliği nedir gül ağacının ..

 20. feride serbet yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 17:39

  herkezin bir yıl boyunca bekledigi berkeketin sembolüdür hızırın girmedigi evde bereketolmaz derdi büyüklerimiz hıdrellez herkeze bolluk berket şans getirsin çünkü şuara herkezin ihtiyacı var gerçekten çok yararlı bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

 21. ceza keskinkılıç yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 18:14

  güzelll beğendim

 22. Mert Eldemir yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 18:30

  herkesin Hıdırellez’ini kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim…
  [email protected]

 23. aynur ecevit yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 19:16

  COK GÜSEL YAZILAR BUNLAR COK BEĞENDİM ben msnem [email protected]

 24. eylem aşık yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 19:52

  benimde ödevim vardı bütün detaylarıyla yazdım.ve ayrıca YILMAZ KARAHAN A çok teşekürler.bu site olmasa ben ne yapardım bilen varmı tabikide öğretmenden fırça yerdim…
  ÇOK TEŞEKÜRLER

 25. hatice Güner yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 20:51

  benim ablam geçen sene inanıp yapmış
  ve önce duasını sonra istediği dileğinin resmini çizmiş ve çizdiği dilek bu sene gerçekleşmiş ne mi dilemiş kocasının işlerinin iyi olması için iş makinası yani kepce ve kamyon bunların 2side oldu bende bugün duasını ve resmini yaptım istediğim dileğin gerçekleşmesi için herkesin dileğinin gerçekleşmesi dileğiyle.HIDIRELLEZ BAYRAMI KUTLU OLSUN.

 26. murat özcan yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 20:58

  çok gzl olmuş tebrik eder hıdırellezinizi kutlarım tşkür ler:DDDDD
  ii gnler
  byes

 27. murat özcan yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 21:02

  neden gül agacına asılır ??

 28. Figen Yilmaz yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 22:38

  Hazal Can hanim – yorumunuz cok cirkin bu bir…
  Dinimizde yeri yok deyip gecmek cok kolayina gelmis buda 2. Oku arastir ögren, bilmiyorsanda yorumunu kendine sakla buda 3 !!!

  Dilegimizin gerceklesmesini önce Allahtan sonrada onun peygamber ve meleklerinden bekleriz… Hizir ile Ilyas peygamberin bulustugu bugün Hidrellez bayrami olarak kutlanir… Anneannemle kücükken bana bir kardes dilemis, resmini cizip bir agacin köküne gömmüstük, 1 sene sonra kardesim oldu…

  Hidrellez bayramimiz kutlu olsun, Allah dileklerimizi geri cevirmesin Amin.

 29. Cem Can yorum tarihi 5 Mayıs, 2009 23:20

  Slm.Figen Yılmaz hanım
  Bir olguyu sahiplenmeniz çok güzel.Ancak esas okuyup araştırmayan siz olmaktasınız.Bazı insanlar müziği,bazıları kişileri(NASRETTİN HOCAYI)gibileri cahilane sahiplenirler.Dilek RABBİMİZDEN dilenir kaderimizde varsa dilek tutmuş olur.Ağaç köküne insan yapımı resim gömüp olmaz bu işler.Doğa kanununa aykırı fikirler bunlar.Kışın bitip baharın başladığı anda buluşmuştur Hızır ile İlyas peygamberler.Bu da o gün olmuştur.Baharı kutlamak herkese nasip olsun.Tüm insanlar mutlu olsun.Kiemseye kötü dilek dilemeyelim lütfen.Saygılarımla

 30. yasemin kablan yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 16:12

  zavallı toplumlar herşeyi inanır ve herşeye tapar aciz olmayalım…21.yy insanının daha güçlü olması gerekir daha bilimsel…

 31. anonim yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 18:07

  güzel

 32. ELİF elit yorum tarihi 6 Mayıs, 2009 19:01

  yarın bu ödevi verecem ama çok uzun okuyupta nasıl anlatacam tüm sınıfa hade ii akşamlar good bye:)

 33. hüda can yorum tarihi 14 Ekim, 2009 01:57

  SLMLAR HERKESE.BAKIYORUM DA BURDA BİLE BOĞAZ BOĞAZA MİLLET.HEY ALLAH IM ISLAH ET ŞU MÜSLÜMANLARI.YA ARKADAŞLAR KİM NEYE NASIL İNANIYORSA İNANSIN.YOK NEDEN GÜL AĞACI,YOK BİLİMSELLİKTEN UZAK BİLMEM NE SANKİ KENDİSİ EINSTEIN:))ÖNEMLİ OLAN İYİ NİYET VE İNANÇ HEPSİ BU!İBADETİN ŞEKLİ YOKTUR ARKADAŞLAR KİMSE ALLAH IN KİMİN DUASINI KABUL EDECEĞİNİ BİLEMEZ.GÜL AĞACI SAÇMAYSA CEVİZ AĞACININ ALTINA KOY.RESİM ÇİZME,HEYKELİNİ YAP İSTEDİĞİN ŞEYLERİN NE OLACAK.BUNLAR GELENEKTİR,GÜZELDİR…BİRBİRİMİZİ KÜÇÜMSEYEREK OLMAZ!!BİRAZ DAHA HOŞGÖRÜ LÜTFEN VE AZICIKTA OKUYALIM OLUR MU?MIŞ MİŞ TOPLUMUYUZ RESMEN.NEYSE SÖYLEYEBİLECEĞİM ÇOK ŞEY VAR ŞİMDİLİK YETER!İSLAM HOŞGÖRÜ DİNİDİR!!

 34. ahmet kaya yorum tarihi 2 Kasım, 2009 20:00

  bunu hazırlayana çok teşekkür ederim onun sayesinde sözlüm 100 oldu çok sağolun 🙂

 35. güney ören yorum tarihi 22 Kasım, 2009 15:09

  çok güzel yani YılMAZ KARAHAN Abi bu çocuklar için güzel bir ödev

 36. güney ören yorum tarihi 22 Kasım, 2009 15:12

  ben de 100 aldım
  teşekür ederim

 37. esre kuyu yorum tarihi 25 Aralık, 2009 09:04

  bence çok güzel

 38. esre kuyu yorum tarihi 25 Aralık, 2009 09:05

  ayrıca antebin kurtuluşunu tebrik ederim
  999

 39. ozan yorum tarihi 31 Aralık, 2009 00:22

  Bunun pilavını nerden bulurum

 40. damla tekeman yorum tarihi 6 Ocak, 2010 00:37

  hımm güzelmiş pek çok hiç kutlanmıyo ama o yüzden bilemem herkeze iiii günler:D 😀

 41. seher karaca yorum tarihi 18 Ocak, 2010 21:38

  çok uzunnnn inanmıyorummm

 42. berke ekinci yorum tarihi 9 Şubat, 2010 17:26

  oh çok iyi ,biraz uzun ama sonuçta defter büyük teşekkürler ve keşke tüm ders araştırmaları için hep buraya girsek çok müthiş anlatılıyor…

 43. hüsnü yılmaz yorum tarihi 10 Şubat, 2010 19:50

  Mütiş bişey burda herşey var ya :):D

 44. kubra yorum tarihi 17 Şubat, 2010 12:24

  Merhaba guzel anlatmıssınız tskr ederız ınanmak yada ınanmamak kısıye ozeldır baskalarını yargılamak adıl degıldır hıdırellez gunlerıne hıc katılmak nasıp olmadı cok merak edıyorum nasıl kutluyolar ama bende dıleklerde bulunuyorum gul agac ların altına bılgılendırdıgınız ıcın tskr ederım ankarada kutlama oluyor mu bılen varsa bılgı verebılır mı?? :)))

 45. rasul yorum tarihi 19 Şubat, 2010 10:14

  ben ilyas a.s. ile hızır a.s. nin yolculuklarına bakıodum:(

 46. tolga solgun yorum tarihi 22 Şubat, 2010 16:06

  hidirellez kurtlerin bayramidir bakin bakalim hidir ellezde kurtler taksimde yada baska biyerde neler yapiyo yinede sagol odevim vardi arkadasim
  ]

 47. ecenur aktaş yorum tarihi 23 Nisan, 2010 11:02

  biz her zamanı geldiğinde yaparız herkeze tavsiye ederm

 48. Hıdırellez nedir ne zaman kutlanır - Tüpden gelen güzellik | Gunluktube.com yorum tarihi 2 Mayıs, 2010 18:43

  […] kaynak Paylaş etiketler: Hıdırellez, kutlanır, ne, nedir, zamanBenzer konularEbeler haftası ne zamanKutlu doğum haftası ne zamanTıp bayramı ne zaman2010 Astroloji nedirKutlu doğum haftasında ne yapılmalı2010 Türk yunan savaşı çıksa ne olurKur’an-ı kerimin benzeri – İslamiyetHazret-i İsa ve Yılbaşı – islamiyetÇoğunluğa uymak gerekir mi? – islamiyetİki maddeli hadis-i şerifler – islamiyet […]

 49. zeynep toptaş yorum tarihi 2 Mayıs, 2010 23:18

  arkadaşlar benim dileğim kabül oldu.sizlerinde olur inşallah

 50. fatma aslı çakır yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 09:31

  bu bilgi benim işime çok yararlı oldu. bu bilgileri verdiğiniz için çok teşkür ederim herkese iyi bayramlar.

 51. elif su yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 12:59

  kusura bakmayın ben bunu fazla iyi bulamadım çünkü fazla uzun ben bunu öğretmenime göstersem ne kadar uzun yazdın dicek kısaltsanız iyi olacak bence :d

 52. elam yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 22:25

  inşallah dileklerimiz kabul olurrrr

 53. mutlak okuyun yorum tarihi 5 Mayıs, 2010 22:25

  size çok teşekür ederim bu gün hızır ellez günü ve adının ne anlama geldiginin merak ettim saolun

 54. yasemin akkaya yorum tarihi 6 Mayıs, 2010 01:16

  öncelikle hıdırelezi çok güzel anlatan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum beni çoçukluma döndürdüler hepside gözümde çanlandıburada yazılı bütün geneleksel yapılan herşey birebir yaşayan olarak küpün içine yüzkler atılır mahalenin en küçü olarak bana çektirirdilerdi ateşler yakılır üzerinen atlanır kuzular kesilir kalabalık bir şekşilde pikniklere gidilir hıdırelez gününün sabahına herkez kafasına güler takar kapıların üstlerine yeşilikler konur birde kavaltıda süt olurdu annanem mutlaka bize onu içirirdi salıncakta salanılır gönlünden ne geçiyosa kehat parcalarına yazılır çizilir akşamdan agaclara veya saksı dibine bırakılırdı tabi bunlar artık çoçuklumuzun hatıraları olarak kalmaya devam etmek zorunda çünkü büyük şehirler de bunlar uygulanmıyo çoçuklarımızda bu güzelliklerden uzak büyüyo ben kızıma anlatıyorum ama yaşamadıgı için anllyamıyor.

 55. songül kaya yorum tarihi 6 Mayıs, 2010 08:13

  slm ellerinize saglık.Dogru ve yanlış oldugunu tam bilemiyorum ama biz komşularımızla kutlayacagız.

 56. Biha Güler yorum tarihi 6 Mayıs, 2010 10:41

  Arkadaşlar ben küçüklüğümden beri çok inanırım.Allah’tan ister Hızır Aleyhisselamın vesile olmasını dilerim.7 yıl üst üste yapılan bütün dileklerimin hemen hemen hepsi gerçekleşti.Bu bir inanç meselesi, Allah!a bir şekilde yakarı.Hıdır ile İlyas peygamberin buluştuğu gün her ikisi kucaklaşıp iki damla gözyaşı dökerlermiş.Hava nekadar açık olursa olsun bu sarılmadan sonra iki damla da olsa yağmur yağarmış.Bunlar insanları mutlu eden, bir şeyleri yapıp sonucunu beklemeleri insanları ayakta tutan hayata bağlayan şeylerdir.Bizler herkesin inancına fikrine saygı duymalıyız ki bizim fikirlerimize inaçlarımıza saygı bekleyelim.Herkesi kutluyorum ve dileğim hiç kimse birbirini kırmadan dostça arkadaşça yaşamaları.

 57. büşra :) yorum tarihi 6 Mayıs, 2010 21:37

  saolun ödev btti

 58. Melik Erdem Özen yorum tarihi 6 Mayıs, 2010 22:55

  hazal bence çok yalnış konuştun Hızır(ulu,peygamber)6 mayıs gecesi yeryüzüne gelerek insanlara şifa,bereket,zenginlik ve sağlık verirmiş.Eğer 6 mayıs gecesi bir dileğinin resmini çizip bir gül fidanının altına koyup dua nı okuduktan sonra üstüne taş koyulur(yatsı namazı kıldıktan sonra) sabahın erken saatlerinde bu açılır.Hızır eğer dileğini kabul etmişse o dileğin gerçek olur.

 59. MURAT ÇAKMAK yorum tarihi 7 Mayıs, 2010 21:40

  HIDIRİLLEZ GÜNÜ HIDIR VE İLYAZ PEYGAMBERİN BULUŞTUĞU GÜN ABİ YAAAA ÖDEVİM VAR BUNUN BİRAZ KISASI YOKMU ?

 60. izel çelik yorum tarihi 22 Mayıs, 2010 11:12

  ben hıdırelez görmedim ama bukadar iyi anlatmışsınızki görmüş gibi oldum

 61. anıl akçaöz yorum tarihi 9 Haziran, 2010 20:02

  güzel anlatılmış ama ödevime yardım edemez

 62. ALİ yorum tarihi 25 Ekim, 2010 20:44

  hiç güzel antatmamış denmez ama resim çok az ya yeter

 63. su perisi yorum tarihi 11 Kasım, 2010 21:02

  çok teşekkürler harika bir bilgi

 64. hıdırellez yorum tarihi 22 Aralık, 2010 21:37

  saolun hocam türkçeci ödev vermişti sizin sayenizde ödev yaptım ilk defe

 65. eda çetin yorum tarihi 29 Aralık, 2010 14:29

  teşkür ederim bu siteye ödevimi bu site sayasinde yaptım

 66. esra demirbağ yorum tarihi 16 Ocak, 2011 17:53

  hıdırellezle nevruz aynı bayram mı? bilen varsa söyleyebilir mi?

 67. Yılmaz Karahan yorum tarihi 16 Ocak, 2011 18:07

  ESRA HANIM,
  HIDIRELLEZ İLE NEVRUZ AYNI BAYRAM GÜNÜNÜ İFADE ETMEZ.
  HIDIRELLEZ: 6 MAYIS
  NEVRUZ: 21 MART GÜNÜ KUTLANIR

 68. begüm gökdağ yorum tarihi 24 Mart, 2011 21:53

  ben çok beğendim güzel açıklanmış hıdırellezi bu kadar normal anlatan olmamıştı siteye teşekkürler…
  begüm

 69. fatih dişbudak yorum tarihi 3 Nisan, 2011 18:55

  çok bilgilendirici ödevlerimde yardımcı oldunuz size çok teşekkür ederim..

 70. zümre kısa yorum tarihi 12 Nisan, 2011 21:31

  hıdırellez çok güzel bir mevsim değil mi? bizim köyde hıdırellez bayramı çok kutlanır

 71. elif öztürk yorum tarihi 25 Nisan, 2011 15:28

  Güzel yazmısınız

 72. çağıl yılmaz yorum tarihi 26 Nisan, 2011 20:51

  google da sizin gibi yazılar ve siteler olduğu süreceben hep kartalırım türkcem matemetiğim hayat bilgim 1000 1000 1000 1000 5 5 5 5 olur sağal 😀

 73. çağıl yılmaz yorum tarihi 26 Nisan, 2011 20:53

  😀 😀 TEKRARA TEKRAR SAĞ OLUN

 74. mehmet yorum tarihi 27 Nisan, 2011 11:02

  bende yaptım oldu arkadaşlar.sizde deneyin.

 75. osman kaya yorum tarihi 1 Mayıs, 2011 19:57

  selamlar arkadaşlar önemli olan geleneklerimizi yaşatmak değilmi

 76. nevin eker yorum tarihi 2 Mayıs, 2011 13:59

  mutlaka deneyin arkadaşlar oluyor ben geçen sene izmire gitmiştim akşam ezanından sonra beni gül ağacının dibine götürüp dileğin varsa ağacın altına çiz dediler bende yaptım 1 aya kalmadan dileğim oldu bu senede yapıcam oda olur inşallah akşam ezanıyla yatsı ezanı arası yapılıcak unutmayın 🙂

 77. burak tutkun yorum tarihi 2 Mayıs, 2011 17:58

  iiyiide bunu heryerde yapabiliyormuyuz illllle izmire mi gidilmesi gerek veya bir gül ağacının altına mı bunu anlamadım.

 78. tansu inan yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 11:22

  ben küçükken büyük bi okul çizmiştim yaşım 25 oldu hala okuyorum ünide:)))) keşke az daha küçük çizseydim..şaka bi yana ben ne istediysem gerçekleşti…bugun yine isticem..

 79. hazal ece yıldız yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 13:08

  saşırtıcı seyler var.Bilgilendirdğiniz ıcın teskkurler

 80. baru yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 13:45

  çok süper olmuş merak ediyordum hemde ödevim vardı teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrr. yazan=baru

 81. naz~~ yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 15:34

  üniversite yapmıştım bende 😀 şimdide ünideyim :d

 82. ilkay sevinç yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 19:33

  benimde ödevim vardı

 83. Erdem yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 19:48

  insan olana her gün güzel. saçma. sadece 1 gün için evini baştan aşağıya temizleyip gösteriş yapıcaksanız hiç yapmayın ; *müslümanın evi daima temizdir* 😉

 84. ramazan tekin yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 20:26

  süper bea acıklaması süper çok beğendim 🙂

 85. duygu çetin yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 21:06

  çok süper yazmışsınız yazan: duygu çetin 🙂

 86. zeynep sude alkan yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 21:49

  bence güzel.yani idare eder.güzelmiş.

 87. ayten karabulut yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 22:24

  herkesin hıdırelizi nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın insanların evleri ile uğraşmayın dilek tutun ve dua edin…

 88. mustafa kuleli yorum tarihi 5 Mayıs, 2011 23:56

  Hıdrellez gününü bekleyip ölmüş insan ve peygamberden medet ummak Allahü Tealayı 2.plana itmektir bunun adıda şirk demektir.Sözde bu akşam muhterem 2 peygamber yeryüzüne iniyormuş.Bunlar birer MİTOLOJİden başka bir şey değildir.Ruhu Allah’a giden tüm canlılar için yeryüzü bitmiş Ahiret hayatı başlamıştır.Bu masallara inanmayın Allah’a inanan tüm müslümanlar.

 89. tuba güneş yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 12:00

  arkadaşlar bugün dileğinizi kağıda yazıp yada resim çizerek bir gül ağacının dibine gömün duayla…eskiler diyorsa vardır bir hikmeti..bizler başkalarından medet ummuyoruz.mubarek insanlarında dualarıyla Allah’tan istiyoruz tabiki..dilekleriniz kabul olur inşallah:)

 90. sabri acar yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 16:35

  çok güzel bir hıdırellez

 91. elifnaz talas yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 16:37

  sağolunhafta sonu ödevim için gerekliydi sizin site teşekkürler

 92. sedat deveoğlu yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 21:14

  sevdiğime kavuşmayı, sewdiğim ile şansımızn açılmasını, sewdiğim bolluk bereket ve zenginlik, ömür boyu sağlıklı yaşamı dilerdim

 93. vahap yorum tarihi 6 Mayıs, 2011 21:55

  ben inanıyorum inşallah benim dileklerim kabul olur.bana uğrayacaklar onları ayakta karşılayacağım .herkesin inancı kendine .iyi haberi inşalah sizlere ulaştırırım.siizde duacı olun.

 94. cemdöven yorum tarihi 7 Mayıs, 2011 06:35

  Bizler izmir tepecik halkı olarak hidirelleziçokiyikutlarız amabenkendi kendime içkinin içilmemesindenyanayım tüm dünyayı hidirellezde izmir tepecik tenekeliyebekleriz saygılar hasta roman çocugu ölüyor anla saygılar cem döven hepiniziseviyorum

 95. akin zaman yorum tarihi 8 Mayıs, 2011 11:16

  Hidirellez Butun insanliga saglik mutluluk getirmesini dilerim.Yasasin halklarin kardesligi

 96. batuhan gelen yorum tarihi 31 Mayıs, 2011 21:33

  çok uzun hepsini okuyamadım zamanım doldu

 97. fatma barut yorum tarihi 6 Mayıs, 2012 19:48

  neden gül ağcına asılır yada yanına çizilir bilen var mı

 98. EDANUR TRABZON yorum tarihi 2 Kasım, 2012 21:19

  süper ama çok uzun kısalta kısalta yazdığım halde ellerim koptu

 99. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 5 Mayıs, 2013 13:15

  *BUG MÜHİM GÜN*BELKİ BU DÜNYADA BES DAKİKACIK HUZURDA VERİR BİZLER GİBİ İNSAN EVLADLARINA(*;;((

 100. Hıdrellez Duası | Kadınım Mutluyum yorum tarihi 6 Mayıs, 2014 00:58

  […] metni buradan aldım. Her ne kadar yakın coğrafya tarafından kutlanıldığı belirtilse de Ben […]

 101. Uğur, Kısmet ve Bereketle Gelen Köklü Gelenek: Hıdrellez yorum tarihi 5 Mayıs, 2015 12:09

  […] 16) HIDIRELLEZ NEDİR ? : Yeniden Ergenekon […]

Yorum yap