159) ABD’Lİ “ÇAYLAK AJANLAR”, TÜRKİYE’DE EĞİTİLİYOR!

Yayin Tarihi 8 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

 

 

Çaylak ‘istihbarat öğrencileri’ Türkiye’de

 

image00110.jpg

ABDli istihbarat öğrencileri, kritik yetenekleri öğrenmeleri için Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelere geziye gönderiliyor

Washington Post gazetesi, ABD’de Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’in, henüz mezun olmayan öğrencilere, ülkenin istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretildiği akademik bir programa katıldığını duyurdu. Haberde bu programın çerçevesinde Türkiye’nin de bulunduğu çeşitli ülkelere öğrencileri yerinde bilgilendirmek adına gezilerin düzenlendiği kaydedildi.

 

BÜTÇE 2.5 MİLYON DOLAR

Washington Post gazetesi, ABD’nin prestijli yüksek öğrenim kuruluşlarından Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’in, Ulusal İstihbarat Direktörü Bürosunca finanse edilen 2.5 milyon dolarla bir akademik programa katıldıklarını belirterek programın henüz mezun olmayan öğrencilere ülkenin ulusal istihbarat örgütleri için kritik önem taşıyan yeteneklerin öğretilmesini amaçladığını kaydetti. Gazeteye konuşan istihbarat toplumun insan kaynakları şefi Ronald Sanders, söz konusu programın, “bizim için çalışacak” olan üniversite mezunlarından oluşan bir kaynak oluşturmayı amaçladığını söyledi.

 

‘ÖZEL YURT DIŞI DENEYİMİ’

İstihbarat kuruluşlarının, öğrencilerin tümünün siyahi kolej ve üniversitelerden de eleman aldıklarının anlatıldığı haberde, programın bir unsurunun, “özel yurt dışı deneyimleri” olduğu, kurslara katılanlar için yabancı bir ülkede 10-14 gün süren bir gezinin de düzenlendiği kaydedildi. Haberde Howard Üniversitesi ve Virginia Tech’a yönelik finansmanı açıklayan Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis C. Blair’in, geçen hafta programa ilişkin bilgi verirken bu çerçevede son dönemde Çin, Ekvator, Mısır, Gana, Güney Afrika ve Türkiye’ye gezilerin düzenlendiğini de anlattığına dikkat çekildi. 

Dünya Bülteni

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap