157) ATALARIMIZIN GİYİMİ

Yayin Tarihi 22 Mart, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

ATALARIMIZIN GİYİMİ

image00168.jpg

———————————————————————

1. Atalarımız sakallarını kazıtır, bıyığa ise önem verir, bıyık bırakırlardı. Bıyık bırakmak bir zorunluluk değil bir tercihti. Bıyık bırakmayan Türklerde vardı. Hafif sakal bırakmakta bu tercihlerden bir tanesiydi.

2. Saçlar genelde uzun tutulur. Omuz başına veya omuzu geçecek şekilde uzatılırdı. Bazı Türk savaşçıların uzun saçlarını yanlardan ördükleri de görülürdü.

3. Başa genelde koyun derisinden, kakım ve samur postundan yapılan tepesi sivri veya düz börk, üç dilimli taçlar ile tepesi düz ve yuvarlak başlıklar giyerlerdi. Bazen de uzun ipekli bez parçalarını birkaç defa dolanacak ve arkaya sarkıtacak biçimde pay bırakarak başlarına sararlardı.

4. Eski Türklerde küpe önem atf edilen bir aksesuardı. Erkek savaşçıların bazılarının da küpe taktığı biliniyor. Yalnız kadın ve erkeklerin taktıkları küpeler arasındaki farklılıkları bilemiyoruz.

5. Yüzük takmak Türk erkek ve kadınlarının vazgeçilmezlerindendi. Yüzük genelde yüzük parmağına veya baş parmağa takılırdı.


image00222.jpg
6. Kadınların taktığı bilezikler burma, akarsu, akıtma, dilmiç, kabara, şeve, tor, yandım, kol bağı ve kolçak gibi isimlerle isimlendirilirdi. Bazı erkek savaşçılar deri veya metalden
yapılma bileklik ve pazubant takarlardı.

7. Eski Türkler kaftana kaptan derlerdi. Kaftanlar boy, biçim ve yöre bakımından farklı isimlendirilirlerdi. Bazı kaftanlar yırtmaçlı bazıları yırtmaçsızdı. Kaftan ve cüppe farklı şeylerdir. Mevsimine göre içi pamuklu veya pamuksuz olarak imal edilen kaftanların
kalmaki, çukal, kemse(a)l, kapama, çapan gibi isimleri vardı.

8. Eski Türkler içe giyilen elbiselere iç don, içlik, dışa giyilen elbiselere dış don, dışlık adını verirlerdi. Daha sonraları urba veya ruba sözcükleri de elbise manasında kullanılmıştır.

9. Elbiseler saten, ipek, yün, pamuk, keçe gibi malzemelerden imal edilirdi. Deri de elbise yapımında sıkça kullanılan bir malzemeydi.

10. Gömlek(kollu veya kolsuz), kayış, kemer(bel bağı,bilbo), kuşak mutlaka kullanılan giyim malzemeleri idi. Elbiselere cep yapılması ihmal edilmezdi. Mendil kullanımı yaygındı. Kuşak, kemer ve kayışlara hançer, bıçak ve kama takılırdı.

11. Eski Türkler eyer çantasına yançık derlerdi.

12. Eski Türkler boyun bağı da kullanırlardı.

13. Pantolonun mucidi atalarımızdır. Pantolonlar ketenden, deriden, yünden ve kumaşlardan imal edilirdi. Pantolonlar ata binmeye, savaşmaya ve rahat hareket etmeye uygun bollukta imal edilirdi.

14. Çizmeler tam(tomak) ve yarım boy(edik) olmak üzere keçe ve deriden imal edilirdi.

15. Eski Türkler ayakkabıya başmak, edik, çarık, çedik, sokman, oltan(ortan), kaloş(galoş) derlerdi.

16. Eski Türkler kış aylarında kürkte giyerlerdi.

17. Bazı Türkler, elbiselerini gümüş ve altın işlemelerle süslerlerdi. Ama sadelik genelde tercih edilen bir durumdu. Savaş elbiseleri sade, rahat, hareket ve manevra imkanı sağlayan elbiselerdi.

EFRASYAP

image00319.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“157) ATALARIMIZIN GİYİMİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 25 Ocak, 2020 12:34

    Hakanlar ve Şadların dışında Türk Atlıları zırh giymezdi. Çünkü, savaşçı at üzerinde hızlı ve hareketli olmak zorundadır. Vurup kaçacak, atın altına ve yanına yatacak aynı zamanda uzun yollar gidecek, gerektiğinde atıyla dağa tırmanacak, belki de uçurum gibi yerlerden uçacak, ormanda ağaçların arasında engellere takılmadan yol bulacaktı. Bu tür hareketleri üzerinde asgari 20 kg olan zırhla yapması mümkün değildir. Türk savaş meydanlarında çevik ve hızlı olmak zorundadır. Bundan dolayı da demir aksamlı zırh kullanmazdı. hafif giysileri tercih ederlerdi. Sadece sığır derisinden imal edilmiş giysiler vardı.. Zırh açık alan meydan savaşlarında veya birebir düello giysisidir. Sanki Türk Savaşçıları zırh kullanmadığı için ilkelmiş gibi bir algı yaratılıyor. Zırh ölümden korkanların veya korunması gerekli olan önemli şahsiyetlerin giysisidir. Malazgirt savaşında Bizanslıların üstün kuvvetlerine rağmen hezimete uğramalarının tek sebebi Bizans askerlerinin zırhlı olmalarından dolayı ağır hareketleridir. Türk Süvarisi okuyla ve kılıcıyla Bizans askerini perişan etmiştir. Bizanslılar zırhlarından dolayı savaş meydanından kaçamamışlar imha olmuşlardır. Türklerin nüfusu Çinlilere göre çok az olmasına rağmen her seferinde mağlup etmesi, giyim kuşam, at biniciliği ve silah kullanma maharetiyle ilgilidir. Altın Elbiseli Adam Saka(İskit) Şadıdır, giysisi de bir zırhtır. Türk yöneticileri zırh giydiğinde de sanat eseri zırh kullanır Lütfen şu zırh kompleksinden kurtulalım.

Yorum yap