156) GEREKÇELER !

Yayin Tarihi 15 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Türban AKP’yi kapattıracak mı ?

Başbakan Erdoğan, türban kararı için ‘Bedel ödemeyi göze aldık’ demişti.

14 Mart 2008 / 18:59

image00142.jpg

Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın AK Parti hakkında kapatma davası açması siyaset gündemine bomba gibi düştü. “Laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmek” suçlaması ile açılan davanın temel gerekçesini ise AK Parti’nin türban hakkındaki kararı oluşturuyor.

“BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ”
Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Biz bu konuda bedel ödemeye hazırız. Bu yola beyaz çarşafla çıktık” diyerek, başörtüsü sorununu çözmek konusunda kararlı olduklarını vurgulamıştı.

BEDEL KAPATMA MI OLACAK
Yargıtay’ın açtığı kapatma davası Anayasa Mahkemesi tarafından da kabul edilirse, AK Parti Türk siyasi tarihinde kapatılan 27. parti olacak. Başsavcı Yalçınkaya’nın hazırladığı iddianame, partinin kapatılması yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve AK Parti kurucularına da 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirilmesini istedi.

 

İDDİANAMEDE NELER VAR? 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti’nin “laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiği” iddiasıyla kapatma davası açtı. İddianamede sözü geçen “laikliğe aykırı eylemler” ise şöyle sıralanıyor:

KIRMIZI SOKAKLAR
Danıştay’dan dönen içki yasağı, sonrasında “kırmızı sokak” projesi ve bu konuyla ilgili medyada çıkan haberler ile parti yetkililerinin yaptığı açıklamalar.

BİKİNİ REKLAMLARINA YASAK İDDASI
Mayo firmalarının İstanbul’daki bilbordlara yönelik “reklamı yasağı” iddiaları.


İÇKİ YASAĞI UYGULAMALARI
AKP’li bazı belediyelerin içki yasağı ve kadınlara özel park  yapılması.

İMAM HATİPLİLERE ÖZEL OTOBÜS
İstanbul’da imam hatipli kız öğrencilere özel ücretsiz servis otobüsü .

ULEMA AÇIKLAMASI
AİHM’in türban kararının ardından Erdoğan’ın , “Başörtüsü konusunda karar verilirken ulemaya danışılmalı” sözü.

ATA’YA HAKARET FIKRASI
AKP’li Belediye Başkanı Cuma Bozgeyik’in Atatürk’e yönelik hakaret içeren fıkrası.

BÜLENT ARINÇ’IN SÖZLERİ
Bülent Arınç’ın “Ben laikliğe inanmıyorum, en azından bizdeki uygulanış biçimine” sözleri.

VELEV Kİ SİYASİ SİMGE
Başbakan Erdoğan’ın İspanya’da söylediği “
Başörtüsünün velev ki siyasi bir simge olarak takıldığını düşünün, siyasal simge olsa ne olur” sözü…

TÜRBAN KONUSUNDAKİ SÖZLER
AKP Konya milletvekili Hüsnü Tuna Anayasa’da yapılan türbanla değişikliğin ardından ‘hedefimiz kamu kurumları’ sözleri…

AKP’li Isparta Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın, “Türbanlı bir kadın belediye başkanı veya daire başkanı da olabilmeli” açıklaması.

DANIŞTAY BASKINI
Danıştay üyelerine karşı yapılan silahlı saldırının da iddianamede yer aldığı bildirildi. Danıştay baskınını gerçekleştiren Alparslan Aslan’ın ‘Ergenekon Çetesi’ olarak bilinen çeteyle ilişkili olduğu yönünde güçlü deliller ortaya çıkmıştı. Danıştay baskını davası ve Ergenekon Çetesi davasının birleştirilmesi talebini ise mahkeme geri çevirmişti. Sanık Alparslan Aslan ise yargılanma süresince duruşmalarda bu saldırıyı türban kararı için yaptığını iddia etmişti. 

ENSONHABER.com/ÖZEL

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“156) GEREKÇELER !” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. özgürce yorum tarihi 15 Mart, 2008 11:19

    Ben ak parti iktidarı olsam derimki, yaa birileri bizi suçlasada iktidardan indirse, bizde mazlum u oynayıp halkın gözünde kahraman olsak. Daha evvelkiler nasıl memleketi satıp kahraman olduğu gibi. Peki MUHALEFET ne yapıyor hiiiç olayları seyrediyor, halkı tatmin ediyorlarmı, HAYIR.

  2. Samet Acar yorum tarihi 15 Mart, 2008 22:27

    Yılmaz Bey,bildiğiniz gibi siyaset ,toplumu yönetmektir.Kısaca tanıımı ,günümüzün iktidarı yapmış olduğu yanlışlıklar diz boyudu.Cumhuriyet onların düşündüğü tarikat düzeni içinde veya Araplaşılıcak şeklinde kurulmadığını onlarda bilmektedirler.Cumhuriyetin değerlerine dokunmak Türk Devleti’ni yok saymakla eş değerdir.İktidar sanayiide ,ekonamide,kalkınmada ,çağdaş eğitim için yenilikler yapar,yapabilir.halk olarak bizlerde bunu istiyoruz.Ancak Atatürk’ün bizlere vermiş olduğu Cumhuriyetimizi ülkemizi yanıhdan köşesinden birilerinin keyfine ve ya isteğine kemirttirmeyiz,kemirmemeliri gerekir.Siyasetin acemisi olan bu iktidar,”uzlaşma”kavramından uzak,”ben istediğimi düşündüyüm gibi yaparım”zihniyeti Türk milletini sancılatır.Bu ülkede her kim siyaset yapacaksa “denge”politikasını ve uzlaşmacı yöntemlerini çok çok iyi bilmelidir.Aksi takdirde “siyaset acemisi”haline sokarlar.Mualefette ,iktidar kadar sorumlu,söylediklerim onlara da geçerlidir.Aslında suçlu geriye baktığımız zanam ,diğerleride uygulamalarıyla suçludur.Siyasetçi korkak olmamalıdır.Korkaklıklarından dış etkenlere bağımlı kalmışlardır.Ülkemizi de bağımsızlıktan uzaklaştırmışlardır.Atatürk’ün “Gençlik Hitabesi”ni okuduğunda bence paçasını kurtaracak hiç bir gelmiş geçmiş iktidar yoktur,görmüyorum da.Kıl çok mu önemlidir ? Aman başında ki kılını göstermede…Bu ülke tarikatlar,dervişler,vs reler ülkesi olmamalı.Kur’an’ın gerçeğini bilmek yeterlidir.Savsatalar gereciliktir.Mecliste ,demokrasidir diğe,vatan hainlerini soktular.Çıkmazın içine girdiler.Bir bilene sormadılar.”Bilirsinki bilmezsin,bir bilene sormazsın,bilirsinki sorunca bilirlerki bilmezsin.”Sözü insanın aklına geliyor.Selamlar,Acaroğlu

Yorum yap