155) MATEMATİKLE “TANRI’NIN” VARLIĞINI İSPAT ETTİ…

Yayin Tarihi 14 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Matematikle Tanrı’yı ispata

1.6 milyon $

 

Her yıl düzenlenen ve tek bir kişiye verilen en büyük para ödülü olan Tempteton Ödülü’nü bu sene Polonyalı teolog ve matematik profesörü Michael Heller kazandı. Heller, 820 bin İngiliz Sterlini (Yaklaşık 1.7 milyon $) tutarındaki ödüle John Templeton Vakfı’nın tanımı ile “hayatın en büyük sorusu” yani Tanrı’nın varlığının matematiksel yolla ispatı üzerinde yürüttüğü çalışması nedeniyle değer bulundu. Heller evrenin Tanrı tarafından yaratıldığını bilimsel olarak ispat etmek üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınıyor.Michael Heller 1972 yılından itibaren verilmeye başlanan ödülü kazanan 37’nci araştırmacı oldu.

Daha önceki yılarda aynı ödülü kazanan bilim adamları arasında ise;

McGill Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Charles Taylor, Cambridge Üniversitesi Evren Bilimi Bölümü’nden John D. Barrow, Fizikçi Charles H. Townes (Lazer üzerindeki çalışmaları ile 1964 NObel ödülü sahibi) ve Cape Town Üniveristesi’nden Evren Bilim Teorisi uzmanı George F.R. Ellis de bulunuyor.

gazetevatan.com

EK BİLGİ

Polonyalı bilim adamı, matematik ile Allah’ın varlığını ispatladı. Heller, bu ispatı ile dünyanın en pahalı ödülünü BM’de bir törenle aldı.

Polonyalı Katolik rahip ve aynı zamanda usta bir matematikçi olan Prof. Dr. Michael Heller, dünyanın en yüksek miktarlı akademik ödülünü Allah’ın varlığını Matematikle ispatladığından dolay kazandı.

TimeTurk’ün haberine göre, John Templeton Kuruluşunun kurucusu John Templeton, “Heller’in derin araştırmaları dini kavramlara ve bilim alanına yeni ufuklar açmıştır” dedi. Kurum, Heller’i kosmoloji ve filozofi ile matematik ve metafizik alanlarında üstlenmiş olduğu görev çizgisinden dolayı bu prestijli ödüle layık gördü.

Birleşmiş Milletler (BM)’nin New York’taki binasında yapılan ödül töreninde, ömrünün 40 yılını din ve bilimin uzlaşmasına adayan 72 yaşındaki Heller’e bu ödülün “manevi gerçeklerle alakalı araştırma ve keşfetme çalışmalarındaki ilerlemelerden” dolayı bu ödülün verildiği belirtildi.

Şu ana kadar bilim ve teoloji alanında 30 kitabı ve 400 akademik yazısı olan Heller, Cracow’da Pontifical Academy of Theology’de profesör olarak görev yapıyor.

Prof. Dr. Heller, “kâinatın bir başlangıcı olduğuna göre, bir yaratıcısı olmalıdır ve bu yaratma eylemi uzay ve zaman dışında gerçekleşmiştir. Kâinatın yaradılış nedenini soracak olursak, matematik kurallarının nedenlerini sorgulamak zorundayız. Bunu yaptığımızda da tekrardan Allah’ın kâinatı yaratma düşüncesine varıyoruz. Asıl sor ortaya söyle çıkıyor; hiçbir şey olmamaktansa neden bir şeyler var? Bu soruyu sorduğumuzda tüm diğer nedenler gibi bir nedeni sorgulamış olmuyoruz. Tüm muhtemel nedenlerin kökünü sorgulamış oluyoruz. Bilim; insan zihninin, Allah’ın zihnini okuyabilmek için, bizim ve yaratılan şu dünyanın etrafında olup bitenleri sorgulama yolunda kolektif bir çabadır” dedi.

Heller, kazandığı 1.6 milyon dolarlık ödülü, bilimsel ve teolojik çalışmalar yapan Cracow’daki Copernicus Merkezinin gelişimi için bağışlayacağını söyledi.

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“155) MATEMATİKLE “TANRI’NIN” VARLIĞINI İSPAT ETTİ…” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. Burhan YILMAZ yorum tarihi 15 Mart, 2008 18:50

  Bu haber niteliğinde olan satırlar insanda heyecan yaratıyor. Ama olayın mahiyetini anlatan satırlar yok. İşte bu hal bizlerde acizlik yaratıyor. Tanrı asla matematikle belirlenebilecek (bir güç-kuvvet-varlık) değildir. Çünkü onun belirlenmesi demek Tanrılığının bitmesi anlamına gelir. Böyle saçmalıklar sonunda insanlar Allah’ın bir yerlerde olduğu izlenimini alıyorlar. Bundan sonra Allah’ım gül cemalini göster bize diye saçma isteklerde bulunuyorlar. Tanrı’nın cemali olur mu? O insan mı ki, yada varlık mıdır?
  Sizlerden istirhamım bu yazının ana temeli olan Allah’ın matematiksel olarak nasıl ispatladığını içeren özelliklerini yayınlamanız. Saygılarımla. Burhan YILMAZ

 2. Samet Acar yorum tarihi 15 Mart, 2008 22:52

  Bilim nedir ?Labaratuvarlarda deney olarak yapılmış ortaya konulan gerçeklerdir.Fizik bilimide öğle,kozmik bilimler vs.Allah görülmeyen ancak akıl yoluyla anladığımız kannatın yaratıcısı,şah damarından daha yakınım dediği,aklın ona yakın olduğunu Kur’an da beyan etmektedir.Diğer semvai dinlerdede mevcuttur.Ama matematiksel olarak yaradanı ispatlamak veya göstermek akla mantığa aykırıdır.Bizi yaradanı ,yaratmış olduğu her varlıkta hissedar,O’nu anaraız ve O’na elaçar ,O’ndan dileriz.Alah bütün insanlar akıl zengiliği nasip etsin.Acaroğlu’dan selamlar

 3. Turan Uranium yorum tarihi 16 Mart, 2008 14:38

  Peki matematik içerigi nerede?
  Bu arada Allah’in varligini astrofizik’te Stephen Hawking ‘Singularity’ ile ispatlami$tir…

 4. Emir Buğra KÖKSALAN yorum tarihi 23 Temmuz, 2008 12:24

  Ei güzel de abijim ben bu matematiksel ispatı bulamadım bir türlü. Formüller nerde abijim…

 5. canan yorum tarihi 4 Ekim, 2010 23:53

  tabi tabi tövbe tövbe estafurullah ya millete bak hele matematikle ispatlamışmış.. allah matematikle ispatlanmaz ne saçma ya rabbim nurdur o bir yerde değildir o her yerdedir allah bizleri doğrulukdan doğru yoldan ayırmasın amin..

 6. buse alp yorum tarihi 11 Kasım, 2010 16:57

  yaa daha açık anlatsanız pek bişey anlamadım

 7. sedat tarak yorum tarihi 28 Eylül, 2012 11:54

  arkadaşlar ben matematik okuyorum…
  bazı arkadaşlar matematiksel diyor formül diyor ama ‘matematik’ sadece rakamlardan ve formüllerden ibaret değildir… matematik düşünmeyle açığa çıkar…eğer birazcık araştırırsanız görürsünüz matematiğin nasıl geniş olduğunu… size tavsiyem şu linkleri tarayıcınıza kopyalayın ve görün…ALLAH’IN VARLIĞININ ispatını elhamdülillah bende müslümanım…ALLAHIN VARLIĞINI ispatlamak mühim değil onu düşünerek biliyor olmak daha iyi…ayrıca hz. İbrahim de düşünerek ALLAH ın varlığına inanmamış mıdır_?

  http://fitna.tr.gg/-Allah&%23305%3Bn-Varl&%23305%3B&%23287%3B&%23305%3Bn&%23305%3Bn-Bilimsel-Ispat&%23305%3B.htm

  http://www.timsah.com/altin-oran-1-618-hayrete-duseceksiniz/eTrV0OVKx76

  izleyin mutlaka……..

Yorum yap