152) YEMEN’DE İÇ SAVAŞ!

Yayin Tarihi 14 Ağustos, 2009 
Kategori SİYASİ

Yemen hükümeti kuzeyi acımasızca bombalıyor

image00124.jpg

Yemen’de Şii militanlara karşı başlatılan saldırı dördüncü gününe girerken, tanklar ve savaş uçakları şehirlere bombalar yağdırıyor.

Dünyanın stratejik açıdan en önemli bölgelerinden birinde olan, petrol zengini Suudi Arabistan ile karışıklığın bitmediği Somali’nin komşusu Yemen iç savaş yolunda…

Güneydeki hükümetin, kuzeydeki Şii çoğunluğa ve Husi militanlarına karşı başlattığı saldırılar dördüncü gününe girdi.

Yemen tankları ve savaş uçakları yerleşim yerlerine tonlarca bomba yağdırırken, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, bölgeden kaçmaya çalışan sivillerin zor durumda olduğu haberleri geliyor.

Şii’liğin Zeydi koluna mensup olan halkın çoğunlukta olduğu kuzey, Suudi Arabistan’ın desteklediği Yemen hükümeti tarafından, İran’a yakın olmakla suçlanıyor.

Güneyde güçlenen El-Kaide ve kuzeyde daha fazla siyasi temsil ve hak isteyen Husiler karşısında koltuğunu koruma derdine düşen devlet başkanı Ali Abdullah Seyid ise, “militanları yok etme” sözü verdi.

Abdulmelik Husi liderliğindeki militanlara karşı havadan desteklenen bir operasyon başlatan Seyid, dört gündür başta Saada olmak üzere güneydeki birçok şehri bombalıyor.

Ali Abdullah Salih’in, kuzeydeki yeni çatışmaların isyancıların, hükümetin barış planına katılma niyeti olmadığını gösterdiği yönündeki açıklamasının ardından başlatılan operasyonun sonlanması için hükümetin açıkladığı ateşkes şartları ise bir çok yorumcu tarafından “hükümet ateşkes istemiyor” sözleriyle nitelendi.

Husi militanları da ateşkes şartlarını reddederek, 2007 yılında Doha’da imzalanan anlaşmaya uyulması çağrısında bulundu.

YEMEN: FAKİR AMA ÖNEMLİ ÜLKE

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen, Amerika’nın en önemli müttefiklerinden biri olması ve petrol zengini Suudi Arabistan’la sınır komşuluğu nedeniyle stratejik açıdan önemli bir ülke.

image0024.jpgABD ile birlikte ülkedeki ‘El-Kaide militanlarına’ karşı operasyonlar yürüten Yemen hükümeti, kuzeydeki Şiiler’e karşı da beş yıl süren ve binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan bir çatışma dönemi geçirdi. Bu çatışma 2007 yılında imzalanan bir anlaşma ile sonlandırıldı, ancak anlaşma hükümleri hiç bir zaman uygulamaya konmadı. Sınırında güçlü bir Şii varlığının ülkesindeki Şiiler’i etkilemesinden korkan Suudi Arabistan da Yemen hükümetinin kuzeye yönelik operasyonlarına destek veriyor.

‘TARİHİ’ ÇATIŞMA ORTADOĞU’NUN GELECEĞİNİ ETKİLEYEBİLİR

Dünya ve Türkiye medyasında yeterince ilgi görmemesine rağmen, Yemen’de süren çatışmanın Ortadoğu’daki bir çok ülke için ciddi sonuçlar doğurabilir.
1962 yılında bin yıllık Zeydi Haşemi yönetiminin devrilmesiyle kurulan Yemen’deki çatışma en genel anlamıyla bir Şii-Sunni savaşı..

Bölgede İran etkisinin artmasından endişe eden ve nüfusunun önemli bölümü Şiiler’den oluşan Arap ülkelerinin gözü Yemen’de süren gerginliğe çevrildi.
Kuzeydeki Şiiler, Sunniliğe en yakın Şii mezhebi olarak nitelenen Zeydi koluna mensup ve ülkede artan ‘Vahhabi’ etkisinden şikayet ediyor.

Yaşadıkları bölgenin, ülkenin geri kalanına göre ekonomik ve sosyal açıdan geri bırakılmasını da bu etkiye bağlıyorlar.

Husi militanlarının İran tarafından desteklendiğini öne süren Yemen hükümetinin başlattığı son operasyon yeni bir iç savaş ve hatta bölünme korkularını bir kez daha gündeme getirdi.

Dört gündür süren ağır bombardıman, dağlık araziye askerlerini göndermek istemediği yorumlarına neden olurken,Yemen hükümetinin bu saldırılar sonunda hedefine ulaşıp ulaşamadığı şehirlerin üzerindeki duman çekildiğinde belli olacak.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap