15) GENÇLER MASONLAŞIYOR…

Yayin Tarihi 3 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Binlerce Türk genci sırada bekliyor:

Nasıl mason olunur ?

Türk gençlerinin kendilerine ilgisinin arttığını söyleyen Masonların Büyük Üstadı, İstanbul Anadolu yakasına iki mabet inşaatı başlattıklarını açıkladı.

03 Ocak 2008 / 08:37

image00117.jpg

 

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası yeni büyük üstadı Salih Evcilerli, “15 bin kardeşten oluşan nüfusumuz gençleşti. Türkiye’de genç nüfus dünden farklı olarak camiamıza ilgi duyuyor ve aramıza katılıyor. Net büyümemiz yılda yüzde 2,5 – 3,5 arasındadır. Dünya Masonluğu içerisinde Türk Masonluğu çok önemli bir yerde bulunuyor” dedi. Evcilerli, Mason yayın organı Tesviye Dergisi’ne 2009’da 100. yıldönümünü kutlayacak olan Türk Masonluğuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“GENÇLER MABETLERİ DOLDURDU YENİ KOMPLEKS KURACAĞIZ”
İstanbul’da merkezde, yani Nur-u Ziya’da çalışma şartlarımız mekân açısından fevkalade daraldı. Çare üretmek mecburiyetindeyiz. İstanbul’daki 7 bin kişinin yaklaşık yüzde 40’lık kısmı Anadolu yakasında hem oturmakta hem çalışmakta. Nur-u Ziya’da artık büyüme şansını elde edemeyeceğimize göre, Anadolu yakasında bir kompleks yaratarak bu ihtiyacı karşılayabileceğimizi düşünmekteyim… Anadolu yakasında bu kompleksi yarattığımız zaman hem Nur-u Ziya’nın hem de Masonluğumuzun İstanbul’daki mekân sıkıntısını gidereceğiz. Aynı zamanda nüfusumuzun bu iki yerleşkede çok daha hızlı bir biçimde artacağını, ayrıca tasarruf da sağlayacağımızı düşünüyorum. Geçmişte Nur-u Ziya’da başlatılan bir inşaatımız var. Burada iki Mabet ve onlarla ilgili sosyal altyapı programlanmıştı. Bu inşaatın yarısı tamamlanmış halde. Geçici bir çözüm olarak, bir süre için ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla, bu inşaatı tamamlayıp, devreye almak gerekebilecek. Ama bunun da yeterli bir çözüm olabileceğini düşünmüyorum.

“PROBLEMLER YÖNETİCİ MASONLARDAN DOĞUYOR”
Şu anda aramızda çok sayıda genç kardeşimiz var. Onlar meselelere masonik yaşı ilerlemiş kardeşlerimizden farklı bakabiliyor.

“GENÇ NÜFUS ARAMIZA KATILIYOR”
İstanbul’da iki binamızdaki mabetler hemen her gün dolu. Genç nüfus dünden farklı olarak caiamıza ilgi duyuyor ve aramıza katılıyor. Türk Masonluğu bugün Dünya Masonluğu içinde çok saygın bir yere sahip. Gerek maddi imkânlar, gerekse Masonik yapısı, ritüel uygulamaları ve nüfusumuzdaki gelişmemiz açısından baktığımız zaman net büyümemiz yılda yüzde 2,5 – 3,5 arasındadır.

Masonluk nedir?
Masonlar kendi internet sitelerinde Masonluğun tanımını şöyle yapıyor, “Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı’nda kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır.”

Nasıl Mason Olunur?
“Hemen hemen bütün derneklerde olduğu gibi Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği’ne gerekli işlemlerin tamamlanması ile yeni üye alınır. Yeni üyelerin, yasa ve tüzüklerde belirtilen niteliklere uygun, Allah’a inanan, hür, belli bir kültür seviyesine sahip, aydın, çevrelerinde iyi tanınan, iyi ahlaklı, namuslu, dürüst, şerefli ve çalışkan kişiler olmalarına özen gösterilir. Bu nedenle adaylar özenle incelendikten sonra dernek üyeliğine kabul edilirler.”

Vatan

 

Paylaş:

Yorumlar

“15) GENÇLER MASONLAŞIYOR…” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. peri.han.bozkurt yorum tarihi 4 Ocak, 2008 02:12

  Efendim bu konuyu okudugumda ilk aklima gelen
  neden binlerce türk genci bu masonluk konusuna
  ilgi duyuyor??? En kisa zamanda bu konu hakkinda
  daha cok bilgi alacagim insallah bence ilk önce
  türk genclerimiz müslümanligi tam olarak kitabimiz
  Kurani kerimi okumalarini tavsiye edecegim ondan
  sonrada düsünceleri cok farklilasacaktir muhakkak
  bu genclerimiz müslümanligi ne sekilde algiliyorlarki
  bu saptirmaca sonradan türemis masonlukla ilgileri
  olabiliyor ve türk gencligimizin beyinleri ne kadar
  cabuk yikanabiliyor.ALLAHIM genclerimize akil ve fikir ve hidayet versin…

  CENABI ALLAH insana en son ve en mükemmel din olan islamiyeti
  göndermis vede alemlerin efendisi H.z muhammed(s.a.v)i göndermistir.
  Ve birde akil vermistir; düsünesiniz diye.O halde seytanlikla ugrasipda
  dünya ve ahireti mahvetmenin alemi”ne ki?? Kuran”i Kerim her türlü insani
  Mümini ve kafiri belirtmis olup; herkez kendini kuran”da rahatca bulabilir.
  Bizim en önemli sey;Imanimiz ve ALLAH”I tanimamizdir.Namazimizi,orucumuzu
  vede ibadet ve zikirlerimizi yapmak Sükretmek,Dua etmek vede neslimizi
  ( Bu sapmis masonlar gibi ) yol ve yolcularindan korumaktir…

  ALLAHIM her seyden haberdardir Kuran”i Kerimde olaylarin hepsi anlatilmakta
  ve sonlari gösterilmektedir…

  NE MUTLU MÜSLÜMANIM ELHAMDÜLILLAH
  NE MUTLU TÜRKÜM…

 2. Orhan Taşar yorum tarihi 4 Ocak, 2008 17:57

  Perihan Hanım, bırakınız bazılarıda cehenneme gitsin, neden herkesin sizinle cennete gelmesini istiyorsunuz anlamadım.

 3. peri.han.bozkurt yorum tarihi 4 Ocak, 2008 23:17

  Farkli düsünceler ve fikirler yorumlarda yansima
  olusacaktir muhakkak..
  Vatana,Millete,Müslümanliga ve Türk gencligimize
  sahip cikmak adina konularimizla ve yorumlarimizla
  buradayiz el verdigimiz müddet icersinde…
  Bizlere Türkiyemiz ve Türk gencligimiz nereye
  gidiyor?? düsünceleri olusturdugunuz konularinizla
  aydinlatmak ve haberdar etmenizden ve paylasimlarinizdan
  dolayi tesekkürlerimi arz ediyorum…

  Iyiki Varsiniz

  Saygilarimla

  Konularimiz ve Yorumlarimiz Anlamsiz Kalmasin

 4. Erkal Şekerzade yorum tarihi 5 Ocak, 2008 03:19

  Selam,

  iyi bir tesadüf sonucu bu siteyi keşfettim. Paylaşıma sunulan konuların tümüne bakma fırsatı bulamamış olmama rağmen, şu ana kadar okuduklarımdan çıkardığım sonuç; toplumumuzun aydınlanmasına ve bilinçlenmesine katkı yapacağıdır. Bu vesiletle, sitenin sahibini yürekten tebrik eder, kolaylıklar dilerim.

  Gençlerin masonluğa yönelmesi konusuna gelince; bildiğiniz üzere, ünlü bir vecize vardır “neye niyet, neye kısmet!” diye. Eğer bir toplumu iradesiz ve bilinçsiz yapmak isterseniz izlemeniz gereken tek yol onu milli eğitimden uzaklaştırıp, eğitim öğretim adı altında gereksiz ne varsa onların onları yüklüyoruz gençlere. bir de bizlerden örnek aldıkları “materyalizm” hastalığı var ki bu bile başlı başına kişisel menfaatçi bir gençliğin yetişmesini sağlıyor.

  Birileri!! eğitim sistemimizin içini boşaltırken belki başka bir amaçla bunu yapmıştır. Fakat, düşünmeyen, sorgulamayan, incelemeyen ve araştırmayan bir nesil varken masonlar da dahil her türlü kötü niyet sahipleri bu nesilden yandaş ve piyon kapmaya uğraşacaktır .

  Demek ki, önce yetişen neslin bilincini artıracak fedakarlıkları göze almalıyız. Tıpkı site sahibi dostumuzun yaptığı, benim yaptığım gibi (www.toplumsalbilinc.org).. sonra da bu vasıflı neslin sorgulayıcı özelliğini geliştirmek için onun her konudaki NEDEN? NİÇİN? sorularını hiçbir kısıtlama yapmadan sabırla ve doğrulukla cevaplamalıyız.

  Yazacak o kadar çok ifade var ki, yorum nesir i geçecek.

  Saygı ve sevgilerimle,

  Erkal Şekerzade
  İzmir

 5. ERSİN OVACIK yorum tarihi 26 Temmuz, 2009 01:54

  BİLGİ ÇOK GÜZEL VE ÇOK ÖZEL LAKİN BU KONU MASONLUGUN YOLUNU AÇIKLAMIŞ BU LOCALARIN DÜNYADA Kİ VE TÜRKİYEDE Kİ ZARARLARINA DEĞİNMEMİŞ ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERMİYORSUNUZ UMARIM SADECE TEREDDÜT SAYGILAR…

 6. serkan yetişkin yorum tarihi 4 Nisan, 2011 16:40

  masonluk uyelıgı talebi

 7. serkan yetişkin yorum tarihi 4 Nisan, 2011 16:41

  tsk ederım

 8. sefa bey yorum tarihi 10 Şubat, 2012 14:31

  Cennet bu gerizekalı perihan gibi insanlarla dolu olacaksa ben zaten cehenneme gideyim.

Yorum yap