149) FELAKET HABERCİSİ !

Yayin Tarihi 12 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Çantasında KIYAMET’le

Türkiye’ye geliyor

Gazeteci yazar Serdar Turgut, Dick Cheney’nin Türkiye ziyaretinin, kritik bir sürecin başlangıcı olduğunu öne sürdü.

12 Mart 2008 / 06:30

image00132.jpg

KIYAMET İÇİN GELİYOR

Benim çoktan delirdiğine inanmakta olduğum ama bunu resmen teyit ettiremediğim bu insan, İran’la savaşmayı kafaya koymuş durumda. İran’ın vurulması bir tür kıyamet anlamına gelecektir

Son zamanlarda duyduğum en kötü siyasi haberlerden bir tanesi, ABD Başkan Yardımcısı Cheney’nin Türkiye’yi ziyareti gündemine aldığıdır. Benim çoktan delirdiğine inanmakta olduğum ama bunu resmen teyit ettiremediğim bu insan, İran’la savaşmayı kafaya koymuş durumda. Bu benim yorumum değil. Defalarca açıkladı bunu kendisi zaten. Bu açıklamalarından en tuhaf olanı 11 Mayıs 2007’de nükleer güçlü USS John C. Strauss uçak gemisinde yapmış olduğu açıklamaydı.  Bunun zamanlaması da enteresandı. Gemi, İran kıyılarına 150 mil yaklaştığında yapıldı “İran’ı vuracağız” açıklaması.

BOMBALAR AŞKINA..

Adam o durumda bana Stanley Kubrick’in ‘Dr. Strangelove Or: How I Learned to Love the Bomb’ adlı filminin son sahnesini hatırlattı. O sahnede çılgın bilim adamı çok sevdiği nükleer bombanın üstüne binmiş olarak uçaktan aşağıya atılır. Adam çok mutludur ve atının üstünde kovboy gibi bağırır. Lehçesi de Teksas eyaletine aittir. Bush ve adamlarının memleketi yani… Anlayacağınız, durum bu kadar vahim.

CHENEY’NİN İRAN TUTKUSU

Cheney, Bush ikinci kez seçildiği gün, İsrail’in İran’ı vuracağını, ABD’nin de arkada kalan diplomatik meseleleri halledeceğini söyledi. O konuşmadan sonra ne zaman fırsat bulsa İran’ı vurma özlemini dile getirdi. İran konusu Cheney’de neredeyse bir tutku haline geldi. Amerika her savaş planını bir bilgisayar oyunu olarak görür. Diğer ülkelerle arasındaki okyanus, onun bütün düşünce sistemini bozmuş durumdadır. Çıkardığı savaşların kendisine maliyetini, zararını hiçbir zaman görememektedir. Adamlarını yakından tanıdığım Cheney ise İran’ın vurulmasını bilgisayarda çözümlenmiş bir program çerçevesinde görüyor.  Eminim ki; o programda İran’ın vurulmasından sonra işler yolunda gidiyordur ve eminim ki yine o programda Türkiye’ye uygun roller de düşmektedir.

KIYAMETTEN DOĞACAK DÜZEN..

Sanal hayatta her şey yolunda olabilir ama gerçek yaşamda İran’ın vurulması bir tür kıyamet anlamına gelecektir. Cheney’nin kıyameti çıkarmakla ilgili bir problemi yoktur, hatta bunu aktif biçimde arzu etmektedir. Çünkü çarpık bakışında kıyametin düzen koyucu işlevi olacağını ummaktadır.

CHENEY’NİN ÇANTASINDA İRAN VAR

Yanlış mı yorumluyorum diyorsunuz, geliş ajandası farklıdır mı diyorsunuz, daha dün sabah BBC’de bu tür konularda hayli bilgili olan Amerikalı Dennis Ross, Cheney’nin bölgeye ve bize yapacağı ziyaretin gündemini İran olarak açıkladı. Tehlikeli bir gelişme. Türkiye de çok dikkatli olmak zorunda.

Serdar TURGUT/Akşam

ziyaretcidefteri21111126.gif

 

Paylaş:

Yorumlar

“149) FELAKET HABERCİSİ !” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 12 Mart, 2008 15:25

  aslında bu mesele özellikle öne çıkarılıyor gibi geliyor bana… ABD.-İran çatışması imkansız mertebesinde gibi, zira;

  -İran’ın Çin ve Rusya ile ilişkisi,
  -Şangay İşbirliği Örgütü ile ilgili münasebetleri,
  -Çin’in enerji ihtiyacı
  -hem Çin hem de Rusya nın stratejik tutumları,
  -ABD.nin “büyük ortadoğu Planı” içinde İran’ın ve doğusundaki ülkelerin olmayışı,
  -Türkiyenin savaşa karşı “net” mertebesindeki siyasi yaklaşımı,

  böyle bir çatışmanın yakın gelecekte olamayacağını gösteriyor.

  Pekala ne demeye bunu “temcit” plavı gibi önümüze getirip duruyorlar?

  Düşünmek gerekiyor!………

  Gazetecçi Hüsnü Mahalli’ye sorsak bilgi verir belki 🙂

Yorum yap