147) UYGUR ÇOCUĞUNUN, ÇİN DEVLET BAŞKANI’NA MEKTUBU…

Yayin Tarihi 18 Temmuz, 2009 
Kategori SOSYAL

12 Yaşındaki Uygur kızın Jintao’ya mektubu

image00147.jpg

Doğu Türkistan’daki katliamın boyutlarını kaleme alıp Çin Devlet Başkanı’na gönderen 12 yaşındaki kız çocuğunun mektubu vicdanları sızlatan cümleler barındırıyor.

Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yapılan zulüm dünya genelinde yeni yeni tartışılmaya başladı. Dünya bu bölgede olup bitenleri yeni yeni fark etmeye başlıyor. Özellikle son olaylardan sonra bölgeye ilgi biraz daha arttı. Ancak son olayların açtığı yara da kolay kolay iyileşeceğe benzemiyor.

Bölgede yaşanan son katliamların bıraktığı etki şimdiye kadar birçok haber, resim ve videoyla anlatıldı. Ancak, Uygur Türkü bir kız çocuğunun Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’ya yazdığı mektup herşeyi en iyi şekilde anlatıyor.

Doğu Türkistan Vakfı tarafından Türkiye’ye taşınan ve geçen gece Kudüs tv’deki Net Gündem programında okunan mektup duyanları gözyaşlarına boğuyor…

12 YAŞINDA BİR UYGUR KIZININ ÇİN CUMHURBAŞKANINA YAZDIĞI MEKTUP

Hojintaw amca! İyi misiniz? Günleriniz nasıl geçiyor?

Siz 26 Haziran 2009 tarihinde Guangdungluların Uygurlara etnik bir grup muamelesi yaparak bir çok uyguru öldürdüğünü duydunuz mu? Guangdungluların öldürdükleri ben değilim, ama onlar Uygurlar!

Uygurlar o şehre giderken sevinçliydiler. Ya şimdi? Onlar dünyanın neden bu kadar sessiz kaldığını hissedemedi. Çünkü onlar ebediyete kadar uykuya daldılar.

Şuan yüzlerce, binlerce çocukların, anne – babalarının, nice dede ve ninelerin de oğul – kızları ve torunlarının yuvasına dönmelerini dört gözle beklediklerini bilen var mı?

14 Mart günü Tibet’in başkenti Lasa’da, Çinlilerin ev – barkları ve dükkanları Tibetliler tarafından ateşe verildiğinde bizim nasıl bir duyguda olduğumuzu bilir misiniz? Yüreğimiz yanmış ve Lasa halkına kin duymuştuk. Ya şimdi? Bizim Çinlilere yönelik hiç sevgimiz kalmadı.

Her insanda bir sevgi vardır. Guangdung halkının yüreğinde hiç sevgi yok mu? Eğer onların yüreğinde sevgi diye bir şey olsaydı, günahsız Uygurları vahşice döverek katletmezlerdi…

Hojintaw amca! Siz üç bölünmezlikten bahsederdiniz ya! Bahsettiğiniz üç bölünmezlik bu mudur?

Bir çok web sitesinde neleri gördüğümü bilir misiniz?

Guangdungluların biz Uygurlara “Japon Cinleri”, “köpekler” diye sövdüklerini gördüm, bir çok abla ve ağabeylerimin kan damlayan vücutlarının fotoğrafları ile Çinliler tarafından vahşice öldürülen ablalarımın cesetlerinin fotoğraflarını gördüm. Yine bir Uygur’u öldürdükten sonra ellerini havaya kaldırıp zafer işaretleri yaparak: “çok iyi iş çıkardık, daha da arayalım, o tarafta bir uygur kızı duruyor!” dediklerini gördüm. Ayrıca adil olmayan dünyayı, adil olmayan Çin’i, Sorumsuz polisleri ve güvenlik güçlerini gördüm…

Ben bu sene 12 yaşındayım. Gördüklerim benim yüreğimi yaktı. Ben bugüne kadar, bu sefer gördüklerimden daha üzücü olaylara şahit olmamıştım.

Şayet beni yaşım küçük olduğundan dikkate almayacaksanız, ben size adaletten bahsetmeyeceğim. Ben okuyacağım, kendimi geliştireceğim ve ünlü, yetenekli bir insan olarak yetişeceğim. Size de Uygurların şanlı geleceğini ispatlayacağım. Yine size Uygurların o kadar kolay yem olmadığını bir kez daha göstereceğim…
12 yaşında bir uygur kızı

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap