147) NEDEN “ERGENEKON” ?

Yayin Tarihi 22 Mart, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

Neden  ERGENEKON ?

image00169.jpg

 

 

Birileri çıktı “haraç çetesi” dedi, birileri de “tahsilat“…

Bir başkası “insanın aklına gelebilecek her türlü melanet için oluşturulmuş bir yapı” diye tanımladı…

Ve sonunda adına “Ergenekon Operasyonu” denildi.

Merak ediyorum; polis yasadışı diye tanımladığı bir örgüte karşı yaptığı operasyona neden Türkler için “yeniden var oluş” anlamına gelen bir destanının adını verir ki?

Yoksa, psikolojik savaşın karanlık dehlizlerinde “oyun içindeki oyun” bilinmezleri mi var?

Örneğin, son yıllarda “Türklerin milliyetçi kodları değiştiriliyor” iddiaları gibi.

Neymiş efendim, grup kendisine bu ismi verdiği için operasyona da Ergenekon denilmiş.

Peki, bu adamlar kendisine “mücahit” ismi takmış olsalardı, bu operasyona “Cihat Operasyonu” mu diyeceklerdi?

Hani minare ve kılıf misali…

Kısacası bana göre böyle bir isimlendirme Türk’e ve Türklüğe ait olanı aşağılamaktır.

Ergenekon nedir?


BİLMEYENLER için kısa bir hatırlatma!

Ergenekon, Türeyiş gibi, Göç gibi Bozkurt Destanı gibi büyük Türk destanının bir parçasıdır.

Ergenekon, düşman tarafından hile ile yenilgiye uğratılan Türk’e, demir dağları eriterek cihana yeniden nizam salacağı güne değin, 400 yıl boyunca yurt olmuş kutlu mekanın adıdır.

Ergenekon, Asena’nın işaretiyle, Kayı Han soyundan gelen Kağan Börteçine’nin demir dağları delerek tarihi yeniden başlattığı kutlu yuvanın adıdır.

Ergenekon, Türk’ün ilk ata ocağıdır.

Ergenekon Destanının, Türk toplum yaşamında yüzyıllarca etkisi olduğu gibi, bugün bile Anadolu’nun dağlık köylerinde, birtakım gelenek ve göreneklerde etkisi görülmektedir.

Ergenekon Destanı, Bozkurt Destanı’nın ana çizgileri üzerine kurulmuş olup, bu destanın serbestçe genişletilmiş biçimidir diyebiliriz. Daha doğrusu, Bozkurt Destanı ile kaynağını belirleyen Türk soyu, Ergenekon Destanı ile de gelişip güçlenmesini, yayılış ve büyüyüş dönemlerini anlatmıştır.

Çin tarihlerinin de yazmış olduğu Bozkurt Destanı’nın bittiği yerde, Ergenekon Destanı başlar.

Ergenekon Destanı, Cengiz Han çağında Moğollaştırılmıştır; ancak bu efsanenin kökleri ve ana motifleri, açıkça Kök Türkler ile ilgilidir.

Kök Türk Devleti, MS 6.yy.dan itibaren bir cihan imparatorluğu olmuş ve 200 yıl yaşamıştır.

Toplumsal DNAmızla oynanırken…


YASALARA aykırı faaliyet içinde oldukları iddia edilen bir grup kendisine ne kadar “Ergenekon” derse desin, bir suç örgütü varsa ve ona yönelik bir operasyon yapılıyorsa bunun adını “Ergenekon” koymak, ya tarih dersinden nasiplenmemişliktir ya da bilinçli bir psikolojik propagandanın esiri olmaktır.

Açık söyleyeyim; son yıllarda “ulus devlet” ilkemize ve “üniter yapımız“a yönelik saldırıların başlıca hedefi “Türklük” bilinci olmuştur. Hangi kökenden gelirsek gelelim, bizleri bir arada tutan “Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” bilincini törpülemek için “Türkiyelilik” kavramını üreten beyinler, adım adım kültür ve tarih kodlarımızı da değiştirmeye çalışıyor. Sosyal yapımızdan kültürel motiflerimize, devlete bakışımızdan tarihi geçmişimize kadar ön planda olan “Türklük” bilinci, hızla arka plana taşınmaya uğraşılıyor. Çanakkale’yle, Sakarya’yla, Dumlupınar’la taçlanan bu birliktelik, daha önce AB talepleri, ABD’nin bilinçli politikaları ve çevre ülkelerdeki rejimlerin girişimiyle bozulmaya çalışılırken, bugün artık içimizde büyütülmeye çalışılan “habis ur“lar tehlikeli bir hal almaya başlamıştır. Hedef, Türk Milleti’nin DNA kodlarıdır.

Peki “kan“la, “destan“la oluşturulmuş bu motiflerin yerine ne konulmak isteniyor? Ne acıdır ki, onun için de “Türklük” bilinciyle birlikte büyüyen “iman” gücünü simgeleyen kutsal dinimizi kullanmaya çalışıyorlar. Benim bildiğim ve bu yaşıma kadar öğrendiğim İslamiyet bozulmamış tek dindir. Kitabı da “Kur’an-ı Kerim“dir. Peygamberi “Hazreti Muhammed“dir. Türkler ise bu dini en çok yücelten ve yayan millet olmuştur.

Adına “BOP” dedikleri projelerinde ise İslamiyet’e “ılımlı-ılımsız” gibi farklı kıyafetler biçmeye çalışan çevreler, yan yana büyüyen Türklük ve İslamiyet’i, rakip iki motif gibi yansıtarak, “Türklük” bilincini törpüleyip, dini tek gerçek olarak sunma gayretindeler. Hedefleri açık; tarikatlara, mollalara itibar kazandırıp, dinimizin koruyucu kalkanı olan Türklük kalesini yıkmaya çalışıyorlar. Emin olun, “Türklük Bilinci” ne kadar arka planda kalırsa, İslamiyet de o kadar zarar görecektir.

Uyan ey Türk Milleti!


Ergenekon’u kimlerin, nasıl ve niçin kullandığını, bunun kimlere yaradığını bir kez daha düşün!

 

Metin ÖZKAN

ANKARA, 22 Mart 2008 Cumartesi

ziyaretcidefteri21111126.gif

 

Paylaş:

Yorumlar

“147) NEDEN “ERGENEKON” ?” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. Doğan KAPKINER yorum tarihi 22 Mart, 2008 23:11

    Çok doğru bir soru…Neden Ergenekon.Bugün Bursa’da bu olayı kınamak için yaptığımız basın açıklamasının içinde geçen”Ergenekon dan çıkacağız”kısmının çıkarılmasını istedim.Nasıl ki bir zamanlar birileri “Çanakkale içinde”ye sahip çıktı,diğeri “Ceddin deden”e sahip çıktı biz bu muhteşem müzikleri söyleyemediysek şimdi de “Ergenekon”diyemeyeceğiz.
    Evet niçin “Ergenekon”?Veya bu muhteşem kavram bir mafyacılıkla özdeşleştirilmişse ve onu çağrıştırıyorsa niçin söyleyelim.

  2. Mehmet BALTACI yorum tarihi 25 Mart, 2008 04:06

    Neden Ergenekon?Düşünün Bulursunuz.Siz Altı oku Atatürk İlkelerimi Sanıyorsunuz? Oğuz Kaağan Üç doğuya üç ok ta batıya fırlattı ya işte CHP nin Altı okunun temeli budur. 1936 larda CHP yayın organı altıok dergilerini bulun bakın MHP den daha Milliyetçi değilmi? Sonra CHP saptı sola kaydı vs.Şimdi dünyada sosyalizim yıkıldı Yine aslına döndü. Devletçi,Statükocu.Zaten MHP CHP den ayrılma bir parti.27 Mayısı Tezgahlayanlar koltukları paylaşamadı ondan.Şimdi MHP ile aralarında çok ufak fark kaldı.Biri Ya Allal bismillah Allahu ekber diyor.Ama Amel yok. Biri zaten dini reddediyor.Diğer bütün paydaları ayniileşti.Eh şimdi dini Şamanist milliyetçilerde var.Zaten Bunlar vatanı kurtaracaklar ya! satılmaktan,Atillah İlhanla Bir arada olmaları gayet Normal.Dava için Herşey Mübah ise Mfyacılık yapmışsın.Tehlikeli gördüklerini temizlemişsin.Finans için PKK ya silahta satarsın.Bunlar çok Atatürkçü Atatürkün bir adı da Bozkurttu unutmayın.Zaten Sizde unutmamışsınız.Bozkurtlar dirilince Ergenekon yolu da açılacak heralde.Heryol paris veya her yol Ergenekon.Allah Kimseyi HAK yoldan ayırmasın Tek yol bu.

Yorum yap