147) ATATÜRK’ÜN SANSÜRLENEN MEKTUBU

Yayin Tarihi 17 Temmuz, 2012 
Kategori ATATÜRK

Atatürk’ün 80 yıl önce sansürlenen mektubu

image00125.jpg

Atatürk’ün 80 yıl önce Türk Tarih Kurumu’na yazdığı ve birkaç satırı hariç tam metni bugüne kadar hiç yayınlanmamış 21 sayfalık mektubunun orijinali ortaya çıktı.

 

Araştırmacı-Yazar Atilla Oral yeni çıkan “Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu” adlı kitabında, Atatürk’ün 80 yıl önce Türk Tarih Kurumu’na yazdığı ve birkaç satırı hariç tam metni bugüne kadar hiç yayınlanmayan mektubuna yer verdi.

Habertürk Gazetesi’ne konuşan Oral, 80 yıl boyunca gizlenen mektubun bazı bölümlerinin tahrif edildiğini belirterek mektubun sadece birkaç satırının Türk Tarih Kurumu’nca yayınlandığını söyledi. Satırlar arasında yer alan Atatürk’ün ünlü sözü, “Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir! Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır. Siz buna razı mısınız?” cümlesindeki  ‘Siz buna razı mısınız?’bölümünün de sansürlendiği de ortaya çıktı.

ATATÜRK ÇOK KIZMIŞ
Oral kitabında mektupla ilgili şu bilgileri veriyor: “(…) Konu ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili. Atatürk tarih yazımı için ‘Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’ni görevlendiriyor. Cemiyet, liselerde okutulacak tarih kitaplarının yazımına başlıyor. ‘İslam Tarihi’ ve ‘Türklerin İslam’daki Yeri’ ile ilgili bölümü ise Mısır’daki ünlü El Ezher Camii ve Üniversitesi mezunu Zakir Kadiri hazırlıyor. Atatürk, Arap milliyetçiliğini ön planda tutan bu bölümlere itiraz ediyor, bazı düzeltmelerin yapılmasını istiyor. Ancak düzeltmeler istediği gibi yapılmayınca adeta ateş püskürüyor.”

MEKTUPTA YAZANLAR
“Hz. Muhammed’in halifesi unvanını taşımak maskaralığında bulunanlar (…) Bir hırka ve bir hurma hikâyesi artık bir insanlık erdemi olarak gösterilmek felsefesi esas tutularak tarih yazılmamalıdır. Bunun gibi Arap ordularının birçok esirlerinden bir köle sınıfı vücuda geldiği bahsedilirken bu kölelerin Türk çocukları olduğu dile getirilerek hangi taraf için ne anlamda bir övünme nedeni arandığını araştırılıp incelenmeden Türk tarihi içine konulmamalıdır.
Şüphesiz Türkler çok kahraman evlatlar (…) ilim, sanat ve bilhassa askerlik ve başkumandanlık mevkilerini elde etmişlerdir ve sonuçta Arap imparatorluğu unvanını taşıyan bütün memleketlerde birinci derecede güç ve hâkimiyet sahibi olmuşlardır. En nihayet Hz. Muhammed’in halifesi unvanını taşımak maskaralığında bulunanları emir ve iradelerine boyun eğdirmişlerdir.”

‘NOTLARI DÜZELTİRKEN…’
“Teyfik Beyefendi! (Dönemin Türk Tarih Kurumu Başkanı Tevfik Bıyıklıoğlu, Zakir Kadiri’nin ahmakçasına notlarını düzeltirken bu noktalara dikkat buyurunuz. Sonradan uydurma bir eser meydana getirerek ardından pişman olmaktansa hiçbir eser meydana getirememek beceriksizliğini itiraf etmek daha iyidir. İlim alanında şüpheli olmak, Mısır’ın Camii Ezher’i mezunlarına inanmaktan daha iyidir.” 

MEKTUP NASIL BULUNDU?
Oral, mektubun bulunuş hikâyesini şöyle anlatıyor:
“Beyoğlu Hazzopulo Pasajı’nda düzenlenen kitap ve fotoğraf müzayedelerinin birinde Türk Tarih Kurumu eski Genel Sekreteri Uluğ İğdemir’e ait çeşitli belgeler satışa çıktı. Bu belgeler içinde Atatürk’ün el yazısı mektup sayfalarının yıllar önce çoğaltılmış eski kopyaları da vardı. Belgeleri satın aldım. Dokümanları müzayedeye getiren sahaf arkadaşım belgelerin çöpten çıktığını söyledi.”

ZAKİR KADİRİ KİMDİR?
Aslen Türkistanlı olan Zakir Kadiri Ugan 1878 yılında dünyaya geldi. Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’nde eğitim gördü. Ders kitapları için hazırladığı İslam tarihi ve Türklerin İslam’daki Yeri konularını, Camii Ezher Medresesi şeyhlerinin kabul ettiği Arap milliyetçiliği düşüncesine göre yazınca Atatürk’ü çileden çıkardı. (Güncelleme: 
19 Haziran. 2011 Pazar)

http://www.ntvmsnbc.com/id/25224641

 

Paylaş:

Yorumlar

“147) ATATÜRK’ÜN SANSÜRLENEN MEKTUBU” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. zühal asma yorum tarihi 17 Temmuz, 2012 16:30

    EH!BUGÜN GÖZLER AYDIN!ARTIK MÜSLÜMANLAR KARDESLER TÜRKİYENİN BASINDA-VE TÜM O.DOGUNUNDA YAKINDA?!

  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 30 Eylül, 2023 13:21

Yorum yap