146) ATATÜRK’LE OKUMAK PROJESİ

Yayin Tarihi 9 Temmuz, 2012 
Kategori ATATÜRK

ATATÜRK’LE OKUMAK PROJESİ

 

image0011.gifBir dünya lideri olarak Atatürk, bilime ve kitaba verdiği önemi her fırsatta vurgulamış ve gençlerimize bu yönüyle ışık tutmuştur. Yaşamının büyük kısmı cephede geçmesine rağmen gittiği her yere kitaplarını taşıtmış, bu kitaplar O’nun fikri ve askeri hayatında yoluna ışık tutmuştur. Atatürk’ün tüm eğitim hayatı boyunca okuduğu kitaplar bir yana idareci olduğu dönemlerde de okumayı ve araştırmayı hiç bırakmamıştır. Şüphesizi ki Mustafa Kemal Atatürk, sadece okumamış; sahip olduğu bilgi birikimini aktarmak için kitap yazmış ve yazdırmıştır. 

Atatürk, bir devrin kapanmasıyla birlikte, çok değer addettiği Yıldız Sarayı’ndaki kitapları bilimin hizmetine sunmak için Darül Fünun’a göndermiştir. Böylece birçok Nadir kitabı bünyesinde bulunduran İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi oluşturulmuştur. Atatürk’ün İstanbul Üniversitesi ve kitaplara olan ilgisi artarak devam etmiş; İstanbul’da bulunduğu sıralarda okuduğu kitapları Üniversitemizden istetmiştir.

Atatürk’ün İstanbul Üniversitesi (Darül Fünun) Kütüphanesinden alarak okuduğu tarihten edebiyata, sosyolojiden siyasete birçok tür ve konudaki kitap bugün Üniversitemizin Nadir Eserler Kütüphanesi’nde korunmakta ve hizmete sunulmaktadır. Bir dünya lideri olarak Atatürk, bunları sadece alıp okumamış bazılarını tercüme ettirmiş, üzerine aldığı notlardan da anlaşılacağı gibi bu kitaplar üzerinde uzun çalışmalar yapmış ve Darül Fünun hocalarından kitaplarla ilgili bilgiler almıştır.

Unutmamak gerekir ki gelecek bilgi ile şekillenir. Atatürk hem milli mücadelemize liderlik ederken hem de Bağımsız Türkiye Cumhuriyetini kurarken, tecrübelerinin yanı sıra kitaplardan aldığı bilgilere dayanarak hareket etmişti. Bu kitaplar, yıllardır üniversitemiz bünyesindeki Nadir Eserler Kütüphanesi kanalıyla okurlarla buluşuyordu. Ancak bu değerli kitaplara erişimi kolaylaştırmak amacıyla Atatürk’le Okumak projesini hayata geçirmeye karar verdik. Proje kapsamında Atatürk`ün okuduğu farklı dillerdeki 175 kitabı elektronik ortamda araştırmacıların ve öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Atatürk’ün fikir dünyasını anlamak isteyenler için eşsiz bir olanak yaratan bu projeye emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma ve destek veren kuruluşlara teşekkür ederim.
Prof.Dr. Yunus Söylet
REKTÖR

http://ataturkleokumak.istanbul.edu.tr/

Atatürk’ün okuduğu 175 kitabı görmek ve okumak için:

http://ataturkleokumak.istanbul.edu.tr/kitap.php

NOT: Eserler özgün dildedir.

Paylaş:

Yorumlar

“146) ATATÜRK’LE OKUMAK PROJESİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Adnan Yıldız yorum tarihi 11 Mart, 2013 22:47

Yorum yap