145) RUSYA GENÇLERİNİ ÖRGÜTLÜYOR: DRUJİNA

Yayin Tarihi 4 Ağustos, 2009 
Kategori SİYASİ

Rusya, gençleri devlet için örgütlüyor:

DRUJİNA

image0017.jpg

Rusya 2012 yılı başkanlık seçimlerine kadar yüzbinlerce “drujina” ordusuna sahip olacak.

Rusya’da düzenlenen”Seliger 2009″ toplantısına katılanlar Rus polisine yardım etmek amacıyla Rusya Drujina Teşkilatını (VAD) kurmaya karar verdi. Bu konuda açıklama Federal ajanlar tarafından yapıldı.

Rus medyası Kremlin sarayının önemli politika hamle yapmağa hazırlandığını düşünüyor. Devlet yeni teşkilata mali destek sağlayacak. Bu konuda devlet yetkilisi Vasili Yakemenko açıklama yaptı. İddiaya göre Rusya’nın 18 çeşitli bölgesinde “drujinaların” oluşturulmasına dair karara varıldı ve bu konuda yerel emniyet birimleri ile de anlaşma sağlandı.

Rus basınında yer alan haberlere göre drujinalar ilk uygulamasına başladı ve Seliger’de polis ile beraber dolaşmaya başladılar. Bir hafta içerisinde grup üyeleri 27 kişiyi gözaltına aldı. Drujinelerin yakaladıkları insanların aşırı alkol tüketimi yüzünden insanları rahatsız ettikleri ve kavga çıkarttıkları öne sürüldü.

Eylül ayına kadar küçük bir ordu sekiz bölgede faaliyete başlayacak. Aralık ayına kadar ise en az 45 eyalet bu uygulamaya destek verecek. Üç yıl içerisinde ise grupların toplam sayısı 100 bine ulaşacak. Drujinlerin özellikle gençlere yönelik faaliyetlerde bulunacakları ve onların spor yapmalarını sağlayacakları açıklandı. Grupta yer alanlar SSCB dönemini hatırlatarak kendilerinin devlet tarafından hem yasalarla hem de maddi olarak desteklenmelerini talep etti.

Bağımsız Rus analistler uygulamayı eleştirdi. Analistler bu uygulamanın SSCB dönemine geri dönmeye neden olabileceğini söyleyerek kendilerini geri götüreceğini öne sürdüler.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap