143) YARGI SİYASALLAŞIYOR !

Yayin Tarihi 8 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Kanadoğlu: Yargı siyasallaşıyor

 

image00121.jpg

 

İstanbul Barosu’nda Cumartesi Forumları kapsamında düzenlenen programda, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ve SLM Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Berra Besler “Hukuk Devleti ve Yargı Bağımsızlığı” başlıklı konferansta konuşma yaptılar.

Konuşmasında hükümeti eleştiren Kanadoğlu, yargının bağımsızlığından söz etmenin mümkün olmadığını söyledi. Siyasilerin en korktukları şeyin oy gelmeyeceğini zannetmeleri olduğunu ileri süren Kanadoğlu, hukuk devleti olmanın takipçisinin halk olduğunu kaydetti.

Yargının bağımsızlaşması derken yargının siyasallaşması yönünde gidiyoruz” diyen Kanadoğlu, yargının siyasallaşmasından sonra bağımsızlıktan söz edilemeyeceğini söyledi. Kanadoğlu, “Eğer siz toplumun bölünmesini, kapışmasını istiyorsanız ve eğer barolar bölünüyorsa, üniversiteler parçalanıyorsa siyasi iktidar düşündüklerinde fevkalade başarılıdır. Gün birlik zamanıdır bölünmeme zamanıdır” dedi. Medyanın tirajı arttırmak için her türlü bilgiyi süzmeden verdiğini iddia eden Kanadoğlu, hakim ve savcıların bu konuda uyanık olup ve bu baskıya karşı kendi vicdani düşüncelerinin ve özgürlüklerinin zedelenmemesine özen göstermeleri gerektiğini belirtti.

Yargının bağımsızlaşması derken yargının siyasallaşması yönünde gidiyoruz” diyen Kanadoğlu, “Türkiye’de türban sorunu yoktur, dinin siyasete alet edilip edilmeyeceği vardır. Türkiye bir hukuk devleti midir yoksa dayatmaların egemen olduğu bir devlet midir? Asıl sorun budur. Anayasa’da yapılan değişiklik türbanı serbest bırakmaz. Ne laiklik ilkesine aykırıdır ne de türbanı serbest bırakır” şeklinde konuştu.

Toplum hafızasının çok zayıf olduğunu dile getiren Yargıtay Onursal Başsavcısı, 23 Ekim 2002’de AKP’ye kapatma davası açtığını ancak hala davanın sonuçlanmadığını hatırlatarak salondaki hukukçulara ve Türk halkına hitaben durumdan kimsenin haberdar olmadığını öne sürdü.

Bu örtünün üniversiteye girmesini sağlayamazsınız” diyerek, Türkiye’de iki tane siyasi partinin türbanı siyasete alet ettikleri gerekçesiyle kapatıldıklarını hatırlatan Başsavcı, siyasi partilerin de hafızasının zayıf olduğunu ileri sürdü. Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu’nun, ’Zorunlu din dersi hukuka aykırıdır’ kararı veren Danıştay’a yönelik “Bize niye sormadılar” sözlerini Başbakan’ın “ulemaya danışın” sözlerinden ilham sonucu sarf edildiği şeklinde yorumladı.

O ZİHNİYETLE HER AİLEDE 8 ÇOCUK OLMALI
Başbakanın “her ailede 3 çocuk olmalı” sözlerini anımsatan Kanadoğlu, “Az bile söylemiş. O zihniyetle her ailede 8 çocuk olmalı. Eğer laik demokrat çocuklar yetiştirmeyi planlıyorsak çoğalalım çoğalabildiğimiz kadar” dedi.

HÜRRİYET

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“143) YARGI SİYASALLAŞIYOR !” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 11 Mart, 2008 10:06

    yargıyı sizler siyasallaştırıyorsunuz milletin manevi değerlerine saldırarak hiç bir şey olunmaz ne cumhuriyetçi ne halkçı ne şucu ne bucu

  2. özgürce yorum tarihi 11 Mart, 2008 23:26

    Sn.KANADOĞLU ellerinizden öperim. Bizim duygularımızı dile getirmişsiniz ağzınıza sağlık. Pegamber EFENDİMİZ MUHAMMET MUSTAFA S.A.V. Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ün yolunda HAK ve HUKUK için bu örümcek kafalılarla mücadeleye devam edeceğiz.

  3. esraünal yorum tarihi 7 Şubat, 2009 23:35

    yargı zaten siyasal degilmiydi.benmi yanılıyorum.yani halk partisini tutmuyormuydu.yoksa neden chp ye suan kapatma davası acmıyor.kuran ve carsaf acılımını göstere göstere yaptıktan sonra.yargı yıllardan beri uzun cook uzun yıllardan beri köklü bir sekilde siyasidir.siyallasmısdır.simdi ise umarım tarafsız hale gelir.tarafsız olmaya baslayıncamı sizce siyasallasmıs oluyor yoksa.ah benim geri kalmıs ülkem.aynı ortadogudaki ülkeler gibisiniz.bu düsünceler kalmadıgı zaman bizi AB ye alabilirler.bu geri kalmışlıgı bu yobazca düsüncelerimizi astıktan sonra.

Yorum yap