143) DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULÜM !

Yayin Tarihi 12 Mart, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

 

DOĞU TÜRKİSTAN’DA, ZULÜM !

image0019.jpg

İşgalci Çin yönetimi Doğu Türkistanlı Türk kadınlarını zorla Çin’in iç bölgelerine doğru sürgün ediyor. Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi’nin (ETIC) verdiği habere göre  Hoten bölgesi yönetimi son olarak…

3 Mart tarihinde 465 Uygur Türkü çiftçiyi Çin’in iç bölgelerindeki Guandong ve Şandong şehirlerine zorunlu iş gücü olarak sürgüne gönderdi. Gönderilen çiftçilerin hepsi 14-25 yaş arasındaki Türk kadınları.

İşgalci Çin, Türk kadınlarını anavatanlarından çıkartmak için, ağır cezalarla tehdit etmek gibi korkutucu yöntemlerin yanı sıra, yüksek maaş ve sigorta gibi çekici gelebilecek yöntemleri de kullanıyor.18 yaş altı çocukların zorla bir bölgeden başka bir bölgeye transferleri Roma Antlaşması’nın Uluslararası Ceza Mahkemeleri tarafından uygulanan 6. Maddesine göre çok ciddi bir suç  ve “soykırım” kapsamına giriyor.ETİC tehdit veya çeşitli vaatlerle Çin’in iç bölgelerine işçi olarak götürülen kadınların çok düşük maaşlarla çalıştırıldıklarını ve anavatanlarına dönüşlerine izin verilmediğini de belirtiyor.

Uygur Türklerini ekstra iş gücü olarak gören ve onları Çin’in çeşitli kentlerinde çalışmaya  zorlayan işgalci yönetim, Çinlileri, özellikle Han kökenli olanları da, Doğu Türkistan’a yerleştiriyor. Bu yöntem Doğu Türkistan’ın 1949 yılındaki işgalinden beri “Batı’ya gidin” kampanyası adı altında devam ettiriliyor. Çin’in resmi web sitesi Tianshan haber ajansına göre Doğu Türkistan’daki tren istasyonları bu yılın 3 Mart ve 12 Nisan tarihleri arasında 800 bin Han kökenli Çinli göçmen işçiyi ağırlamak üzere hazırlandı bile. TÜRK DÜNYASI HABER MERKEZİ

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

İLGİLİ YAZILAR :

http://www.yenidenergenekon.com/96-dogu-turkistanda-camiye-girmek-yasak/

http://www.yenidenergenekon.com/11-isa-yusuf-alptekin/

http://www.yenidenergenekon.com/55-dogu-turkistanda-nukleer-denemeler/

http://www.yenidenergenekon.com/54-dogu-turkistanda-baskilar-ve-kisirlastirma/

http://www.yenidenergenekon.com/9-osman-batur/

http://www.yenidenergenekon.com/46-dogu-turkistan-uygarligin-ozvatani/

Paylaş:

Yorumlar

“143) DOĞU TÜRKİSTAN’DA ZULÜM !” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Serap Akan yorum tarihi 12 Mart, 2008 09:46

  Turk(!)Dis Isleri Bakanliginin ve siyasetin Uygur Turkleriyle de ugrasacak cesareti ve becerisi olmadigi icin herkez 3 cocuk dogursun olsun bitsin!!! Dogmus olanlar da gebersin…!!! Turk Siyasetine bir de bu sorunu ekleyip keyiflerini bozmayalim…!!!

 2. Ahmet yorum tarihi 6 Ağustos, 2008 11:38

  Turk Devletinin Derdi kendine yeter,Icerde PKK- ve sol orgutler Avrupa PKK yine ayni,Turkiyede yasayan Uygur Turkleri Dogu Turkistani O kadar Cok seviyorlarsa, Gitsin Topraklari icin Cinle Savassinlar.
  Turkiye Uygur Turkleri icin daha ne yapsin?
  Cinden Pakistan uzerinden kacarak ,Turkiyeyi sevdiklerini soyluyorlar,Turkiyeye gelip sonrada ABD ve Canadaya iltica ediyorlar.
  Asil Uygur Turkleri,vatanlarini terk etmeyen olumune Aslanlar gibi Cinle savasan yigitlerdir.

Yorum yap