142) IRAK SAVAŞ OYUNU VE OYUNCULARI’NIN PROTOKOLÜ!

Yayin Tarihi 24 Temmuz, 2009 
Kategori SİYASİ

İşte Türkiye arabuluculuğuyla imzalanan

protokol belgesi!

image00161.jpg

Cuma, 24 Temmuz 2009 12:31

Türkiye’nin arabuluculuğuyla yürütülen Iraklı direnişçilerle  ABD yetkilileri arasında yapılan görüşmeler sonrası imzalanan protokol metninde ilginç ifadeler yer alıyor. Besmele ile başlayan  belgenin altında Irak Direniş Siyasi Konseyi’ni Temsilen, Amerikan hükümetini temsilen ve Türk hükümetinin temsilcisinin şahitliğiyle parafları altında üç imza bulunuyor. İmzalanan protokolün içeriği ise şöyle:

Irak Direniş Siyasi Konseyi, Türk tarafına pazarlıklar çerçevesinde 15 temsilci/siyasi lider ismi verecektir. Şayet görüşme yapan heyet tutuklanırsa, Irak’ta hareket ederken yahut Irak’tan ayrılırken bu isimler tutuklanırsa Türkiye tarafı Amerikalı yetkililerle temasa geçip sorunu çözecektir. Eğer görüşme heyeti Irak makamları tarafından tutuklanırsa Türk ve Amerikan tarafları Irak hükümeti ile temasa geçip ekibin serbest bırakılmasını sağlayacaktır.

Türk tarafı ile koordineli olarak taraflar müzakere heyetinin düzeyini (teknik, uzman, siyasi, komutan) belirleyecektir. Türk tarafı ile koordineli olarak müzakereden on gün önce görüşmenin yeri belirlenecektir. Taraflar arası yapılacak müzakerelerin süresi Haziran 2009 tarihini aşmayacaktır.

Taraflar Türk tarafının arabulucu ve garantör olduğu konusunda anlaşmıştır. Irak Direniş Siyasi Konseyi garantör olarak başka taraflar da talep edebilir. Taraflar görüşmelerin gizli olduğu, tamamının yahut bir kısmının basına sızdırılmayacağı konusunda uzlaşmıştır. Böyle bir şey ancak tarafların anlaşmasıyla olacaktır. Oturumlar sırasında taraflar ses kayıt cihazı veya görüntü çekim cihazı kullanmayacaktır.

Amerikan tarafı, pazarlık süresi boyunca başka hiçbir Sünni direniş grubu ile pazarlık yapmayacaktır. Bu süreç zarfında direniş konseyine diğer direniş gruplarıyla görüşme fırsatı tanınmış olacaktır. (Bu madde, Amerikan heyetinin Amerikan hükümetine danışması sonrası onaylanacaktır.)

Irak Direniş Siyasi Konseyi Temsilcisi

Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Temsilcisi

Türkiye hükümeti temsilcisinin şahitliğiyle

image00220.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap