142) EUROVİZYON DA SÜREKLİ KAZANAN ÜLKE: İNGİLTERE

Yayin Tarihi 30 Mayıs, 2010 
Kategori KÜLTÜREL, TÜRKÇE

EUROVİZYON DA SÜREKLİ KAZANAN ÜLKE:

İNGİLTERE

trt.jpg

29 Mayıs 2010 gecesi Norveç’in başkenti Oslo’da 55. Eurovision Şarkı Yarışmasını TRT 1’den izledik.

“Eurovision” şarkı yarışması 1956 yılından itibaren yapılıyor.
Ülke televizyonları arasında ortak canlı yayın yapabilme kabiliyetini gerçekleştirmek amacıyla yapılan yarışmaya Türkiye, 1975 yılından itibaren katılıyor.

Bu şarkı yarışmalarına 2003 yılına kadar hep Türkçe sözlü şarkılarla katıldık. 1997 yılındaki Şebnem Paker’in seslendirdiği “Dinle” şarkısı ile bir üçüncülük elde edilmiştir. Bunun dışında tüm Türkçe şarkılarda puanlama gereği başarısız olunmuştur.

AKP iktidarı ile birlikte TRT’nin yönetimi ve zihniyeti de değişmiştir. Eurovizyon şarkı yarışmalarına “İngilizce” dili ile de, katılabilirliğimiz kararlaştırılmıştır.

Bundan sonra ne oldu?

İngilizce şarkılarla katıldığımız tüm yarışmalarda ilk dörde girip başarılı olduğumuz kabul edilir iken, Türkçe sözlü şarkılarla katıldığımız yarışmalarda ise başarısız olduğumuz belirtilmiştir.

Başarılı olduğumuz İngilizce dili şarkıları:

2003 Sertab Erener’in “Every Way That I Can” şarkısı ile Birincilik.

2004 İstanbul’da yapılan yarışmada Türkiye’yi “For Real” isimli şarkı ile Athena temsil etti, Dördüncü oldu.

2007 Kenan Doğulu “Shake It Up Shekerim” adlı şarkısıyla Dördüncü oldu.

2009 Hadise yarışmada “Crazy For You adlı şarkısıyla Dördüncü oldu.

2010 Manga “We could be the same adlı şarkısıyla İkinci oldu.

2005, 2006 ve 2008 yıllarında ise Türkçe sözlü şarkılarla yarışmaya katıldığımız için tabiki başarısız olacakmışız ve yaptılar(!)  

Yarışmalarda genellikle İngilizce sözlü şarkılar birinciliği kazanıyor. Bu gece, Almanya’nın şarkısı da ingilizce idi!

Ancak ilginç bir şey var: Yanılmıyorsam ana dili İngilizce olan İngiltere sonuncu oldu! İngiltere gerçekten sonuncu mu oldu? Kesinlikle hayır. İngilizler koltuğuna yaslanmış sırıtarak, ingilizceyi en iyi şekilde icra etmeye çalışan ülkelere puan veriyordur… “Turkey: ten point (10 puan)” Yarışma sonucu: İNGİLİZCE BİRİNCİ

Burada hiçbir sanatçımızı tenkit etmek maksadında değilim. Sanatçılarımız işinin gereğini yapmaya çalışıyorlar. Onları kutluyorum. Beni rahatsız eden, sanki Türkçe’den utanıyoruz anlayışının varlığıdır. Eğer bu ingilizce sözlü şarkılarla elde ettiğimiz başarılar(!) Ülke tanıtımına katkıda bulunuyor diye düşünülüyorsa, Dilimizi ve Kimliğimizi yeddiemine bırakıyoruz demektir… Ülke tanıtımı bilimde, sanatta, edebiyatta ve ekonomideki kalkınma hamlelerinin getireceği sosyal refah seviyesi ile ölçülür.

Elalem, Türkçe şarkılara puan vermiş vermemiş hiç önemli değildir. Sonuncu olsan ne olur? 1975 yılındaki yarışmaya katıldığımız Semiha Yankı’nın söylediği ve sonuncu olduğu “Seninle bir dakika” şarkısı belkide en güzel şarkıydı. Zira aradan 35 yıl geçmesine rağmen hala bu şarkı radyolarda ve televizyonlarda çalınıyor ve insanlarımızca söyleniyorsa, bizim birincimiz bu şarkı demektir. Soruyorum; Birinci olan ingilizce şarkımız dahil, diğer derece yapan ingilizce şarkılardan hangisi hatırlanıyor ve söyleniyor?

Biz müziğimizi kendi dilimizle seslendirmek zorundayız. Yarışmaya katıldığımız şarkıyı, dünyada ki tüm Türkler ve Türkçe konuşanlar anlayarak dinlemeli…  

Türk Milleti’ne ve Türkiye’ye yapılacak en büyük kötülük Türkçe’nin bozulması ve unutulmasıdır. Allahaşkına bu şarkı yarışmasını saf Anadolu Türkçesi’ni konuşan, Halkımız izliyor mu?

Esas tehlike nedir?

Yarınlarda, Ülkemizde birileri çıkıpta “Biz eurovizyon şarkı yarışmalarına Arapça veya Kürtçe ile katılmak istiyoruz!” diye bir talepte bulunurlarsa, “Hayır, Arapça ve Kürtçe şarkı ile katılamayız!” diye bir duruş mu gösterilecektir…

“What do you say TRT?”

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“142) EUROVİZYON DA SÜREKLİ KAZANAN ÜLKE: İNGİLTERE” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 30 Mayıs, 2010 22:13

  Teşekkürler Yılmaz Bey,çok önemli ve can alıcı bir konuya parmak basmışsınız.Türkçenin,kara günler geçirdiği bir dönem.
  Batı hayranlarının kulağı çınlasın!Okumuşların ihanetine uğramış Milletimizin büyük ıstırabı.
  Hep söylendiği,yazıldığı gibi; Türk Dili = Türk Kültürü = Türk Milleti dir.
  Türkçeyi küçük görenler,Yabancı dili önemseyenler,bu millete,bu ülkeye en büyük kötülüğü yapanlardır.
  Bu sebeplerle; madem ki yetkililerden olumlu adım atıldığı görülmüyorsa,sorumsuzluk örneği veriliyorsa; bu milletin sahiplerine görev düşüyor.Kuru kuru siyaset de çare olmuyor.
  İnsan, böyle önemli konularda insanlarımızdan, gençlerimizden heyecanlı,haklı tepkiler görmeyi arzuluyor.
  Bu sebeple; Ciddi sivil toplum kuruluşları oluşturup,meşru demokratik hakları kullanarak, kitleleri uyandıracak faaliyetler yapılmalıdır, fazla vakit geçmeden.
  Ne mutlu Türkçe düşündüm,Türk gibi davrandım diyene.
  Saygılarımla.

 2. Mustafa Türkoğlu yorum tarihi 1 Haziran, 2010 13:30

  doğru söze ne hacet güzel bir yazı olmuş teşekkürler

 3. turgut altun yorum tarihi 9 Haziran, 2010 23:09

  Geçekten çok güzel bir konuya değinmissiniz.Şimdiye kadar hiç aklıma gelmemişti bu konu, özellikle 2003 den 2010 arasındaki Türkçe şarkıların İngilizce şarkılarından az puan alması dediğiniz gibi gerçekten düşündürücü……TEŞEKKÜRLER.

 4. Hülya Apaydın yorum tarihi 10 Aralık, 2010 02:11

  Sayın Karahan, dilimize karşı edilen ayıplar ancak bu kadar somut ve etkili bir örnekle anlatılabilirdi. Güzel ülkemin, cehâletiyle barışık güzel insanları da bir anlayabilse… Gerçekleri konuşmaktan, yazmaktan geri durduğumuz sürece, dilimiz elden gider. Dili olmayan bir millet de ancak Bilge Kağan’ın ifadesiyle “uşak” ve “cariye” olur. Allah, sonumuzu hayır etsin! Sağlam ve mürekkebi bol kaleminizin, hep yazması dileğimle…
  DİLİMİZ DE TÜRKLÜĞÜMÜZ DE HEP VAR OLSUN!

 5. söhret kücükay yorum tarihi 11 Aralık, 2010 00:58

  Sayın Yılmaz Beyç
  ellerinize ve yüreğinize sağlık. Türküm demeye, Türk bayrağını arabaya takmaya yasaklar getirildiği bir zamanda kürtçe şarkısı eurovizyonda puan alacaktır.
  euro vizyonda şarkıların nasıl olduğu hiç bir zaman önemli değildi önemli olan gündemdeki siyasi konudur. Adım adım Türkiyeyi parçalama Planıdır.

Yorum yap