1415) ABD Senatosundan Şok Karar: Türk Yetkililer ABD’ye Sokulmayacak!

Yayin Tarihi 12 Eylül, 2017 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’DEN CAN SIKICI KARAR!..

ABD SENATOSU: ABD VATANDAŞLARININ HAKSIZ TUTUKLANMALARINDA SORUMLU OLANLAR ABD’YE ALINMAYACAK

ABD Senatosu Tahsisler Komitesi’ne, Türk hükümet yetkililerinin ABD’ye “sokulmaması” için ABD Dışişleri Bakanlığı’na yetki veren bir karar kabul edildi.

Cumhuriyetçi Senator James Lankford tarafından gündeme getirilen karar, Türkiye’de özellikle 15 Temmuz sonrasında tutuklanan Amerikan vatandaşları salıverilmediği sürece, bu tutuklamaların önünü açan Türk hükümet yetkililerinin ABD’ye girişinin “kısıtlanmasını” öngörüyor.

Karar, bu konuda ABD Dışişleri Bakanı’na yetki verilmesini içeriyor.

ABD Senatosu Tahsisler Komitesi’ndeki kararın ayrıntıları şöyle;

“SORUMLULARIN ABD’YE GİRİŞİNİ YASAKLAMA”

* ABD Dışişleri Bakanı’na, Amerikan vatandaşlarının kanunsuz ve yanlış bir şekilde tutukluluğundan bilerek sorumlu olduğu yönünde güvenilir bilgiye sahip olduğu Türk hükümetinden herhangi bir kıdemli yetkilinin ABD’ye girişini yasaklama yetkisiverilmesi;

“SORUMLULULAR HAKKINDA İSTİHBARAT”

* ABD Dışişleri Bakanı’na, Amerikan vatandaşlarının kanunsuz tutukluluğundan sorumlu olan Türk yetkililerinin, ABD vizesi başvurusunda bulunmamış olmaları halinde bile, belirlenmeleri konusunda sorumluluk verilmesi.

TRUMP DA TÜRKİYE’DE TUTUKLU AMERİKALI PAPAZI GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Amerikan basınına göre, Türkiye’de halen FETÖ ile bağlantılı suçlar nedeniyle tutuklu bulunan yaklaşık 12 Amerikan vatandaşı bulunuyor.

Bunlardan en çok öne çıkanı ise, daha önce ABD’nin bir önceki Başkan Yardımcısı Joe Biden, ardından da bizzat ABD’nin şimdiki Başkanı Donald Trump tarafından durumu gündeme getirilen, FETÖ bağlantısı iddiasıyla tutuklu bulunan Amerikalı Papaz Andrew Brunson oldu. İzmir Alsancak’taki Proteston Diriliş Kilisesi Papazı olan Brunson, 2016 yılında tutuklanmıştı.

image001

http://www.turkishnews.com/tr/content/2017/09/12/abdden-can-sikici-karar-disisleri-ucuk-vatandaslarinin-haksiz-tutuklanmalarinda-sorumlu-olanlar-abdye-alinmayacak/

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap