141) BU OLAY, CUMHURİYET TARİHİNİN YÜZ KARASIDIR! (Atatürkçüler Ruh Hastasıymış)

Yayin Tarihi 7 Temmuz, 2009 
Kategori SOSYAL

BU OLAY,

CUMHURİYET TARİHİNİN

YÜZ KARASIDIR

image00115.jpg

Ankara Üniversitesi’nde büyük skandal…

Üniversite Rektörü Prof.Dr. Cemal Taluğ tarafından Atatürkçü öğrencilerin velilerine Cumhuriyet Tarihinde görülmemiş bir belge gönderildi.

Belgede öğrencilerin zaman zaman üniversite içinde kurmuş olduğu ilişkilerin olumsuz olabileceği anlatılıyor. Bu nedenle öğrencinin üniversiteye uyum sağlama sorunlarından söz ediliyor. Öğrencilerin velilerine eğer bu belge kendilerine gönderildi ise himayelerinde bulunan öğrencinin üniversite nezninde sorunlu olduğu ifade ediliyor.

Bu sorunun çözümü için belgeyi ellerine aldıktan sonra (0312) 363 03 26 numaralı telefonu aramaları isteniyor. Bu telefon arandığında ise Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı Anabilim Dalı”na bağlı Kriz Merkezi sizi karşılıyor. Telefonu açan psikiyatrik danışman, öğrencinin rehabilite edilmesi gerektiğini anlatıyor.

Odatv olarak konuyu ayrıntılı olarak araştırdık. Bu rehabilitasyon belgesinin kimlere gönderildiğini bulmaya çalıştık. İnanılmaz sonuçlara ulaştık. Rektör Cemal Taluğ imzalı belge Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyesi öğrencilere gönderilmişti. Topluluk üyesi konuştuğumuz dört öğrenci de Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun üniversite bünyesinde resmi bir kurum olduğunu ancak üniversite yönetimi tarafından bu belge sayesinde sanki bir suç örgütüymüş gibi gösterildiğini anlattı. Öğrenciler, bu mektup aracılığıyla üniversitenin kendilerine Atatürkçü olmakla sanki psikolojik sorunları varmış muamelesi gösterdiğinden söz etti. Öğrenciler bu mektubun çeşitli cemaatlere mensup öğrencilere neden gönderilmediğini de anlayamadıklarını sözlerine ekledi.

Üniversitenin aranmasını istediği Ruh Sağlığı Anabilim Dalı’nı arayarak mektubu sorduk. Merkezdeki psikiyatrik danışman mektubu rektörlüğün gönderdiğini, kendilerinin tasarrufunda olmadığını ve kendilerinden sadece mektubun gönderildiği öğrencilere psikiyatrik yardım yapılmasının istendiğini söyledi.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz rektörlük yetkilileri ise belge ile ilgili açıklama yapmak istemediklerini ifade etti.

Atatürkçülüğü sanki psikolojik rahatsızlıkmış gibi gösteren inanılmaz belgenin metni şöyle:

Sayın …………………………………………………., 

Ankara Üniversitesi, ülkemizin en köklü ve en saygın üniversitelerinden biri olarak, 38.000 öğrencisi ve 3340 akademik personeli ile büyük bir ailedir.  

Öğrencisine değer ve sorumluluk vermeyi temel bir ilke olarak belirlemiş olan üniversitemiz, onların ebeveynlerini de aile üyeleri olarak kabul etmektedir. Öğrencilerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirirken sizlerden gelecek destek ve katkılar hem çabamızın etkin sonuçlara ulaşmasını hem de olumlu sonuçların paylaşılarak çoğalmasını sağlayacaktır.  

Üniversite yaşamı hiç kuşkusuz ortaöğretimden daha farklı ve karmaşıktır. Gerek ortaöğretimin katı disipline dayalı belirlenmiş yapısından gerekse alışageldiği aile ortamından ayrılan ve yaşamının sorumluluğunu tümüyle üstlenen öğrencilerimiz zaman zaman bu yükle başa çıkmakta zorlanmaktadırlar. Bu zorluğun üstesinden gelebilmek için benimsedikleri çözüm yolları ve kurdukları işbirlikleri her zaman istendik, etkili ve olumlu sonuçlara ulaştırıcı olmamaktadır. Üniversitemiz bu tür sorunlarla karşı karşıya kalan öğrencilerimizi desteklemek için çaba harcamakla birlikte bu çabaların tam anlamıyla yeterli olduğunu ileri sürmek güçtür. Bu bağlamda sizlerin yardım ve katkılarınızın önemi büyüktür. Bu mektubu almış olmanız oğlunuz/kızınız ya da üniversitemiz nezdinde sorumluluğunuzda bulunan öğrencimizle ilgili bir sorunun bulunduğu anlamına gelmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi almak için mesai saatleri içinde (08:00-17:00) 363 03 26 nolu telefonu arayabilirsiniz.  

Saygılarımla,  

Prof. Dr. Cemal Taluğ

Odatv.com

image0027.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap