141) “ATATÜRK” İSMİNİ KORUYAMAMAK!

Yayin Tarihi 20 Aralık, 2011 
Kategori ATATÜRK

“ATATÜRK” İSMİNİ KORUYAMAMAK!

image00123.jpg

İngiltere’de bir şirketin müdürlüğünü yapan Muhammed Sujah Jioher Yaqub adlı kişi “Atatürk” ismini, 5 Ekim 2005’ten itibaren AB markası olarak tüm üye ülkelerde geçerli olmak üzere tescil ettirmiş. Marka konusu ürünler ise temizlik malzemelerinden giysilere kadar geniş bir alan…

Türkiye Devleti’nin, “Atatürk” isminin ticari bir malzeme olarak kullanılamayacağı hususunda yaptığı itiraz kabul görmemiştir. Bu duruma göre ne olacak? “Atatürk” markalı temizlik bezleri, ayakkabı, iç çamaşırı, çorapları vs. AB ülkelerinin piyasalarında bulunabilecek!

Kabul edemeyeceğimiz bu marka tescili Avrupa’da ilk defa mı oluyor da öfkeleniyoruz?

Bir hatırlatma yapayım da ne hallere düşürüldüğümüz iyice anlaşılsın!

2000 yılında “Tezer Leblebici” adlı kişi “Atatürk” ismini Almanya’da banyo malzemeleri ve kozmetik ürünleri için tescil ettirmişti! Bu tescilin iptali için Türkiye bir girişimde bulundu mu?

Artık milli ve manevi değerlerin bile ticari zihniyetle etik olmayan ölçüde kullanılması meşrulaştığına göre bizde; “Kraliçe Elizabeth, Şekspir, Goethe, De Gaulle vb.” isimleri kullanalım mı?

Olmaz!

Olmamalı!

Her milletin milli şahsiyetlerine, o milletin kültürel varlığından dolayı saygı duymak gerekir. Ancak öncelikle sevgi ve saygıyı o milletin kendisi vicdanlarında yaşatarak korumalıdır ki, diğer milletlerde saygı göstersin! Atatürk’ün eserlerini geliştiremeyen, fikirlerini yaşatamayan bir toplum “Atatürk” ismini koruyabilir mi?

YILMAZ KARAHAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“141) “ATATÜRK” İSMİNİ KORUYAMAMAK!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 22 Aralık, 2011 00:54

  UTANDIM;(ÜZÜLDÜM.EZİLDİMA DETA!İNGİLİZ/ARAP ELİNE VERLDİ ÖYLEMİ?
  YAZIKLAR OLSUN BİZE..SONUNDA BUNUDA YAPTILAR;(-HÜDAMA BIRAKIYORUM!ONLARA NASİP ETMESİN BUNU HAYATA GECİRMEK!

 2. celal taner yorum tarihi 22 Aralık, 2011 22:49

  atanin nesi kaldi ki!!!!10senedir

 3. 153) Avrupa, “ATATÜRK İsmi Ticari Marka Olarak Kullanılamaz” Dedi : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 10 Kasım, 2012 10:43

  […] İlgili Yazı: http://www.yenidenergenekon.com/141-ataturk-ismini-koruyamamak/ […]

Yorum yap