140) HAÇLI İTTİFAKI

Yayin Tarihi 7 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

image00116.jpg

 

Papa 16. Benediktus, Fener Rum Patriği Bartholomeos’u, dün Roma’da kabul etti. Papazı, Haziran ayında Vatikan’da düzenlenecek “Aziz Pavlus yılı” etkinliğine davet eden Papa, “Ekümenik Konstantinopolis Patriği” ifadesini kullandı. Bartholomeos ise “Kardeşliğimiz güçlenecek” dedi.

Şer planİar peşinde koşan ikili birbirlerine büyük bir muhabbetle sarıldı.


Şer ittifakı işbaşında
Papa, papazı “Ekümenik Konstantinopolis Patriği” sıfatıyla Vatikan’a davet etti
Vatikan’ın resmi konuğu olarak Roma’da bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos’un, haziran sonunda da Vatikan’a gideceği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Roma Katolik Kilisesinin ruhani lideri Papa 16. Benediktus önderliğinde Aziz Pavlus yılı etkinliğinin açılışı nedeniyle
28 Haziranda Vatikan’da düzenlenecek törene Fener Rum Patriği Bartholomeos da katılacak.

’Aziz Pavlus yılı’
Mektupları Hristiyanların kutsal kitabı Yeni Ahit’in bölümleri arasında ye alan Tarsuslu Pavlus, Hristiyanlık öğretisinin ortaya çıkışında belirleyici rol oynamış bir şahsiyet olarak tanınıyor. Tarihçiler, Hristiyanların daha sonra aziz olarak niteleyecekleri Pavlus’un Tarsus’ta M.S. 7-10 yılları arasında dünyaya geldiğini tahmin ediyor. Roma Katolik Kilisesi, Havari Aziz Petrus ile Aziz Pavlus tarafından kurulduğunu ileri sürüyor. Papa 16. Benediktus, Tarsuslu Pavlus’un doğumunun ikinci bin yılı nedeniyle Roma Katolik Kilisesinin “Aziz Pavlus yılı” adı altında bir etkinlik düzenlemesini; bu çerçevede 28 Haziran 2008-29 Haziran 2009 tarihleri arasında bir dizi faaliyet düzenlenmesini kararlaştırmıştı. Papa 16. Benediktus, Aziz Pavlus yılının açılışı vesilesiyle Vatikan’da düzenlenecek törenlere, “Ekümenik Konstantinopolis Patriği” olarak nitelediği Bartholomeos’un yanı sıra Katoliklik dışındaki kiliselerin dini liderlerini de davet etmişti. Vatikan’daki kaynaklara göre Fener Rum Patriği Bartholomeos, haziran sonundaki bu etkinliğe katılacağını şimdiden teyit etmiş bulunuyor. Bartholomeos’un “Aziz Pavlus yılı, ilişkilerimizi ve İsa Mesih’teki kardeşliğimizi güçlendirmek için önemli bir vesile teşkil edecektir. Haziran ayındaki açılış törenini Papa’yla birlikte gerçekleştirmek için davet edilmiş bulunmaktayım” dediği öğrenildi.

Papa 16. Benediktus’un misafiri olan papaz Bartholomeos, “Aziz Pavlus yılı ilişkilerimizi ve kardeşliğimizi güçlendirmek için vesile olacak” dedi.

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap