140) AVRUPA, UYGUR TÜRKLERİ’Nİ HATIRLAYABİLDİ!

Yayin Tarihi 16 Temmuz, 2009 
Kategori SİYASİ

Avrupa, Uygur Türkleri’ni yeni hatırladı

image00141.jpg

Avrupa Parlamentosu (AP), bugünkü genel kurulunda 5 Haziran’da Doğu Türkistan’da meydana gelen ve 184 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları tartıştı.

Avrupa Birliği dönem başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve farklı siyasi gruplardan parlamenterlerin söz aldığı oturumda, Çin’in dinî ve etnik farklılıklara saygı gösteren ‘ahenkli bir toplum’a yönelmesi gerektiği ifade edildi.

Yaklaşık 45 dakika süren tartışma yüzeysellikten öteye geçemedi. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Dildt, Çin’deki azınlık sorununa barışçıl bir çözüm arayışında olduklarını ifade ederek, “Tarih boyunca bu tür problemlerin aşılması zor olmuştur. Çin’in insan haklarına saygılı, ahenkli bir toplum yapısına kavuşmasını arzu ediyoruz. Ancak Çin henüz bu seviyede değil” değerlendirmesinde bulundu.

Oturumda söz alan Avrupa Parlamentosu’nun Türk kökenli Hollandalı milletvekili Emine Bozkurt, Carl Bildt’e, Uygur Türkleri ile ilgili somut olarak hangi girişimde bulunulacağını sordu ancak tatmin edici bir yanıt alamadı. Oturum sonrasında tartışmanın yalnızca sözde kaldığını ifade eden Emine Bozkurt, Avrupa Birliği’nin insan hakları için mücadele verdiğini ancak ciddi karar almaktan kaçındığını söyledi.

‘Honduras’a gösterilen tepki Uygurlar’a gösterilmedi’

Sosyal demokrat milletvekili, “Uygur Türkleri’nin durumunun Parlamento’da tartışılması çok önemli. Ama yeteri kadar tartışıldı mı? Ben inanmıyorum, çünkü çok fazla somut sonuçlar çıkmadı. Daha çok insan hakları ve sivil özgürlüklerin üzerinde durduk. Herkes diyaloga devam edeceğiz diyor. Ama diyalog nedir? Yüzlerce insan öldü ve çok daha fazlası yaralı durumda. Bir an önce somut adımların atılması lazım. Hem Komisyon’a hem Konsey’e hangi somut adımların atılacağını sordum. Ama maalesef somut cevaplar alamadık.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği’nin Honduras’taki olaylara karşı gösterdiği tepkiyi Çin hükümetine karşı gösteremediğini dile getiren Emine Bozkurt, “Aynı oturumda askeri darbenin olduğu Honduras’taki durumları da tartıştık. Baktık ki o meselelerde bayağı somut adımlar atıldı. Komisyon hem büyükelçilerini geri çağırdı hem parasal yardımı geçici olarak kestiler. Demek ki Avrupa isterse somut adımlar atabilir. Ama maalesef Uygur Türkleri hakkında somut cevaplar alamadık.” dedi.

İngiliz parlamenter, Uygurlar’a özgürlük istedi

AP’nin İngiliz üyesi Graham Watson, “Son 50 yıla bakarsanız, Doğu Türkistan’da kültürel bir soykırım yapıldığını söyleyebiliriz” dedi.

DÜNYA BÜLTENİ

image00216.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“140) AVRUPA, UYGUR TÜRKLERİ’Nİ HATIRLAYABİLDİ!” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. perle yorum tarihi 16 Temmuz, 2009 23:08

  *NEREDE PAYLASIM,ORADA EU:(
  HELEDE ENERJİ KONUSUNDA YARARI OLUCAKSA!
  HİC DURMAZ.
  *BUNUN SONUNDA!MUTLAK!TÜRKLERİN ZARAR GÖRMESİ VARDIR;(
  *RUMELİ GİBİ..GİBİ..LER COOK!
  -BİZİ TÜRK/MÜSLÜMAN YÖNETMEDİGİ İCİNDE;( dünya türkleri yok etmeye devam eder!
  *Baksanıza!bugüne kadar basa oturtulan!kisiler,HANGİ MİLLETLERİ İHYA ETTİ?

 2. TUNCAY TANGUR yorum tarihi 25 Temmuz, 2009 02:17

  ZALİMİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUN ALLAH I VAR BU BÖYLE GİTMEZ

 3. KIZGIN KIZ yorum tarihi 27 Temmuz, 2009 14:35

  BU NE SAYGISIZLIK NE HAYVANLIK. KÖKLERİMİZİ KURUTMAYA ÇALIŞIYOLAR. VE BİZİM TEK YAPABİLDİĞİMİZ OTURUP İZLEMEK.

Yorum yap