140) 2011- TÜRKİYE’DE İÇ SAVAŞ

Yayin Tarihi 13 Mart, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

 

2011 / Türkiye’de İç Savaş

 

 

TSK dağda PKK arıyormuş, haberlerde dinliyoruz. Gerek kaldı mı buna? Gül, PKK nın kollayıcısı Talabani’yi Ankara’ya davet edip tabuyu yıktı. Sırada Barzani var sanıyorduk, onunla çoktan görüşülmüş, başbakan söylüyor. Bu arada Amerikalılara “Kürt Paketi”ni uygulamaya sokacağını açıklıyor, haberimiz yokken. TSK şehit babasının dediği gibi “karış karış” dağlarda neyi arıyor, artık anlamıyorum. Yaklaşık iki hafta süren tartışmanın ardından Genelkurmay sitesinde, bu konuda bir açıklama var mı diye bakıyorum, yok.

 Dağlarda PKK arayacaklarına, Ankara’nın göbeğinde “ayrı bayraktan” bahseden DTP li vekilleri yakalasınlar. Eşleri, kardeşleri Kandil’de ve PKK’yı “terör örgütü” kabul etmiyorlar. Bu nasıl bir devlettir ki cezaevinden çıkarılan PKK lıyı milletvekili seçtirip, cebine birde maaş koyuyor.

 22 Temmuzda AKP ye % 47 lik oranda oy veren seçmen onaylıyor mu Kürt Paketini? Başbakan Erdoğan’ın “yok” dediği paket, New York Times gazetesinde yayınlandı. Sivil Anayasa’da Amerika’da, görücüye çıktı. Henüz ne muhalefet biliyor ne de millet.  Böyle bir iktidarı bize layık gören seçmenin olup biten hakkında ki düşüncesini cidden merak ediyorum. Destekliyorlar mı bu politikaları?

 Başbakanın yok dediği paket Amerika’da bulunuverdi. Ne yapıyor bunlar? ABD’nin buyurduğu işleri “yapıyoruz” manasında önce onlara mı rapor ediyorlar? Rapor deyince, geçtiğimiz Ekim ayında ABD tarafından yayınlanan rapordan söz ediyorum.

 “PKK’nın Silahsızlandırılması; Hareketinin Sınırlandırılması ve Yeniden Kazandırılması” Bahsi geçen raporda Türkiye’nin sınır ötesi yapmasının zararı anlatılıyordu. Bizim bunun zararını anlayabilmemiz için “Get Out”u duymamız gerekti. O raporda ki Amerikan talepleri neydi?

Bu çok önemli raporun satır başlarını aklımızda tutarak, Erdoğan New York Times’a hangi açıklamaları yapmış gözden geçirelim. “Yok” paketinden söz ediyorum.

 TSK’nın Kuzey Irak kara operasyonunu öven Erdoğan, “Ancak terörle mücadele sadece bundan ibaret değil. Bunun da sosyo-ekonomik kısmı var, psikolojik kısmı var, kültürel kısmı var” dedi. “( New York Tımes- 12 Mart 2008)

 TSK’ni överek daha sonra yapılacak “kültürel Operasyonu” paravanlıyor. Bir yıl önce tezkere isteyen TSK’nin gazının alınması için “Sınırlı Kara harekâtı” yapıldığını iktidarın gazetesi Bugün yazmıştı.  

 Başbakan, G. Doğu’ya 12 Milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söylüyor. Bahsi geçen yatırımlar yapılmadığı için, PKK belası ile uğraşıyoruz gibi bir mantık var karşımızda. Türkiye’nin tek fakir bölgesi G. Doğu mudur? Buraya yapılacak yatırımlar ve “Kültürel” açılımlarla “devletten yana” olan bu insanlar, “Sözde Kürdistan’ın” parçası olmaya itilmiyor mu,”Kültürünüzü de yaşayın” denilerek.

 Atılan adımların ne manaya geldiği anlaşılıyor mu? Türkiye’de “Türklerden başka Kürtlerde vardır” manasına gelen ve devletinde kabulü ile bölgeye “çeyiz” hazırlanmaktadır.

 Bu arada Suriye sınırında ki mayınlar temizlenecekmiş. Hatırlıyor musunuz bir İsrail firması bu mayınları temizleme karşılığında o topraklara talip olmuştu. Kahraman bir valimiz bunu ortaya çıkarmıştı. Dönüp dolaşıp yine ayni yere geliyor ve mayınları temizlemekten bahsediyoruz. Niçin? “Büyük Kürdistan”ın Suriye parçası için mi boşaltıyor arası? Yoksa kültürel açılım Suriye’de ki insanları da mı kapsama alanı içine alıyor?

 Sivil Anayasa denen “Sömürge Anayasa”sı ABD’de görücüde. Önce onlar dinleyecek, kendi stratejilerine uymayan maddeleri değiştirecekler. Bizim anayasa ile “Kürt paketi” denen ucube zora girerdi. Onun için toptan değiştirme planı var. Bir aya kalmaz bu sefer “Anayasa” tacizi başlar, her yandan. DTP liler zaten diyor. “Paketlere inanmıyoruz, hakkımızı Anayasal olarak istiyoruz.” Emirleri olur.

 Bahsi geçen röportajda Başbakan Erdoğan bir de çok önemli bir gerçeği açıklıyor. Barzani ile görüştüklerini. Onlar pişirip, taşırmış, şimdi bize servis yapıyorlar. Raporu nasıl harfiyen uyguluyorlar görüyor musunuz?

 “Bizim Kuzey Irak’ta akrabalarımız var. Orada yaşayan insanların Güneydoğu bölgemizde akrabaları var.” Diyor BOP eş başkanı. Türkiye’yi hallettik, şimdi akraba arıyoruz gördüğünüz gibi. İyi de K.Irak’ta akrabalar varsa, birde Türk kardeşlerimiz var Irak’ta. Kardeşleri bırakıp akrabaları niye toparlıyoruz onu anlayamadım.

 Bölgeye iki büyük barajda yapılıyor. Burnuma kötü kokular geliyor. Sanki bu paketle bölge, akrabalara hediye edilecekmiş gibi his var içimde. Uğursuz oluşumun nefes alacağı yer topraklarımız üzerinde hazırlanıyor. Haritalar arka arkaya yayınlanıyor, bölgeye 12 milyar dolarlık yatırım planları yapılıyor, tamamını aynı lisanda birleştirecek televizyon ve kültürel açılımlardan sonra sıra “İkiz Yasalar”a geliyor.

 Ardından, kendi kendilerini yönetme hakkı için TBMM’nin kapısına dayanacaklardır.

 “Hayır” denirse Washington “Kabul ettiğin ikiz yasaların gereğini yerine getir” diyecektir.

 Türk Milleti olarak bunu yapmaya hazır mısınız?

 Türkiye’de bu gelişmeler hızlanırken, 2003 tarihli bir başka raporu hatırlatmak istiyorum. “2011/Türkiyede İç Savaş” adlı bu rapora göre, Batı eliyle Türkiye küçülecek ve etkisizleştirilecek, deniyor.

 Ekim 2007 de yayınlanan: “PKK’nın Silahsızlandırılması; Hareketinin Sınırlandırılması ve Yeniden Kazandırılması” raporu gerçekleşmesi, 2011 de Türkiye’de İç Savaş’ın kapısını açar mı?

Neval Kavcar

 

[email protected]

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap