139) AB’NİN İSLAM DÜŞMANLIĞI

Yayin Tarihi 16 Temmuz, 2009 
Kategori SİYASİ

AB’den işgalciye vize, mağdura veto!

image00140.jpg

AB’nin Kosova, Bosna-Hersek ve Arnavutluk gibi Müslüman ülkelere vize kolaylığı uygulamayıp, savaş suçlularını teslim etmediği için devamlı AB ülkelerinin eleştirisine uğrayan Sırbistan’a ve Slovenya ile sınır anlaşmazlığı bulunan Hırvatistan’a vize kolaylığı sağlaması tartışma konusu oldu.

Konu ile ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplayan Olli Rehn’e, yıllardır yakalanamayan Bosnalı Sırp savaş suçlusu Ratko Mladiç’e vizesiz bir şekilde Avrupa’yı gezme imkanı tanırken, Bosnalı Müslümanları cezalandırıp cezalandırmadığı soruldu. Rehn, soruya cevap vermekte zorlanırken, soruyu soran muhabire ve Bosna-Hersek devletine eleştirilerde bulundu. 

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Batı Balkanlardan AB’ye vizesiz seyahat hedefi doğrultusunda Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarının bu yıl sonunda AB vizesinden muaf tutulmasını önerirken, aranan kriterleri yerine getirmedikleri ya da sürece dahil olmadıkları gerekçesiyle Bosna Hersek, Arnavutluk ve Kosova’yı dışarda bıraktı.

Ortak basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu’nun adalet, özgürlük ve güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Jacques Barrot ve genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, vizesiz seyahat için Makedonya’nın tüm kriterleri karşıladığını belirtirken, Sırbistan ve Karadağ’ın taahhüt ettikleri bazı reformları ekim ayına kadar yerine getirmeleri gerektiğini bildirdi.

Basın toplantısında bir gazeteci, AB’ye vizesiz seyahatten Bosnalı Sırpların Sırbistan pasaportlarıyla ve Bosnalı Hırvatların Hırvatistan pasaportlarıyla yararlanırken Müslüman Boşnaklara böyle bir imkanın verilmediğini hatırlattı. Vizesiz seyahat için AB’nin Bosna Hersek’ten istediği reformları Bosnalı Sırpların engellediğini söyleyen gazeteci, “Bosna’da etnik temizlik yapan Ratko Mladiç, Sırp pasaportuyla Avrupa’da vizesiz seyahatin zevkini çıkarırken Bosnalı kurbanların yakınlarını tekrar cezalandırmış olmuyor musunuz” diye sordu.

Buna cevap vermekte zorlanan Olli Rehn, “Bosnalı Müslümanların gettolaştırıldığı ve Mladiç’in vizesiz dolaşacağı iddiaları hakkında konuşmayı sevmediğini” ifade ederek, “Bosna Hersek’in AB’nin istediği kriterleri karşılamaya odaklanmak yerine milliyetçi söylemle son yıllarda çok fazla zaman ve enerji kaybettiğini” öne sürdü.

Batı Balkanlarda hiçbir ülkeye “haksızlık yapmadıklarını” iddia eden Rehn, vize muafiyeti için herkesin aynı şartlara tabi olduğunu ileri sürdü.

Olli Rehn, eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schwarz-Schilling’in AB’nin Sırplara vize muafiyeti getirirken Müslüman Boşnakları dışarda bırakmasının “Bosna Hersek’in etnik bölünmüşlüğüne resmiyet kazandırdığı, ulusalcı (Sırp) politikacıların engelleme taktiklerini ödüllendirdiği ve bölge halklarındaki hoşnutsuzluğu artıracağı” yönündeki eleştirilerini, “AB’deki açık tartışma ortamının parçası olarak gördüğünü” belirterek geçiştirdi.

Rehn, vize muafiyetinde henüz yerine getirmediği kriterler için Sırbistan’a ekim ayına kadar süre tanırken aynı yaklaşımı Bosna Hersek ve Arnavutluk’tan neden esirgediklerini ise açıklayamadı.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap