1381) Antakya’da “Neşeli Ol Hayatını Yaşa” Yazılı Mozaik Bulundu

Yayin Tarihi 22 Nisan, 2016 
Kategori BASIN-YAYIN

Antakya’da “Neşeli ol hayatını yaşa”

yazılı mozaik bulundu

image001

Antakya’da yürütülen kazı çalışmalarında üzerinde Grekçe “Neşeli ol hayatını yaşa” yazılı mozaik bulundu.

Kentte 2012 yılında teleferik projesinin yapımı sırasında tarihi kalıntıların bulunması üzerine İplik Pazarı mevkisinde başlatılan kurtarma kazısında, yeni kalıntılar tespit edildi.

Hatay Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Demet Kara, dünyada eşi olmayan mozaiklerden birinin Hatay’da bulunduğunu ve üzerinde Grekçe, ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazdığını ifade etti.

image002

Kara, şu bilgileri verdi:

“Mustafa Kemal Üniversitesinden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir, onu ‘iskelet mozaik’ olarak adlandırdı ve mozaik üzerinde yaptığı bilimsel çalışma sonucunda, milattan önce 3. yüzyılda bir evin yemek salonuna ait mozaik olduğunu tespit etti. Mozaik üzerinde üç sahne var. Siyah tessara üzerine yapılmış cam mozaikler. Roma döneminde elit sınıfın arasında sosyal etkinlik olarak iki şey çok önemli. Biri hamam olayı ikincisi ise akşam yemeği. Birinci sahnede bir zenci, kürekle ateş atıyor. Bu hamamı simgeliyor. Orta sahnede ise güneş saati ve ona koşan giysili bir genç ve arkasında çıplak kafalı bir uşağı var. Güneş saati 9 ile 10 arasında. Saat 9.00 Romalılarda hamam saati. Saat 10.00’da ise akşam yemeğine yetişmek zorunda. Eğer yetişmezse çok ayıp karşılanıyor. Orta sahnede böyle bir anlatım var. Sahne üzerinde yemeğe geç kaldığını belirten bir yazı var. Diğerinde de zaman kavramını anlatan bir yazı yer alıyor. Son sahnede ise ehli keyif bir iskelet. Elinde içki kasesi yanında bir ekmek ve şarap testisi. Onun üzerindeki yazıda da Grekçe ‘Neşeli ol hayatını yaşa’ yazıyor. Türkiye’de eşi olmayan bir mozaik. İtalya’da buna benzer bir mozaik var. Ama bu daha geniş kapsamlı. Bu sahne üzerinde tek olması açısından ve milattan önce 3. yüzyıla ait olması açısından önemli.”

Kara, şu an Hatay Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle bölgede çalışmalara devam ettiklerini kaydetti. (AA)

HATAY – İsmihan Özgüven

http://aa.com.tr/tr/kultur-sanat/neseli-ol-hayatini-yasa-yazili-mozaik-bulundu/559620

image003

image004

 

Paylaş:

Yorumlar

“1381) Antakya’da “Neşeli Ol Hayatını Yaşa” Yazılı Mozaik Bulundu” yazisina 5 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 26 Nisan, 2016 10:34
  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 27 Nisan, 2016 09:56
  3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 28 Nisan, 2016 13:20
  4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 20 Ekim, 2016 11:44
  5. Yılmaz Karahan yorum tarihi 20 Ekim, 2016 11:45

Yorum yap