1368) Aziz Sancar Ankara’da

Yayin Tarihi 16 Aralık, 2015 
Kategori BASIN-YAYIN

 Aziz Sancar, Ata’ya kırmızı karanfil bırakıp dua etti

image001

NOBEL Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar eşi ve kızı ile Anıtkabir’i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine eşi Gwen Sancar ve kızı Rose ile birlikte Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Sancar, Erdoğan ile görüşmesinin ardındanAnıtkabir’i de ziyaret etti.

Prof. Dr. Sancar, eşi Gwen ve kızı Rose ile Atatürk mozolesine karanfil bıraktı, Sancar’ın ailesiyle birlikte saygı duşunda bulunduğu sırada ise dua etmesi dikkati çekti.

image002

Prof. Dr. Sancar eşi ve kızıyla daha sonra hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından Atatürk Müzesi’ni ziyaret etti. 
Sancar’ın ceketine taktığı Türk bayrağı ve Atatürk rozeti dikkati çekti.

Ümit KOZAN – Muhammet BAYRAM / ANKARA, (DHA)

http://www.hurriyet.com.tr/aziz-sancar-ataya-kirmizi-karanfil-birakip-dua-etti-40027487

Aziz Sancar Nobel sertifikası ve madalyasını Anıtkabir’e verecek

image003

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Nobel için kendisine verilen madalya ve sertifika Genelkurmay’da kasaya konuldu. Sancar, madalya ve sertifikayı 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e teslim edeceğini söyledi.

NOBEL Kimya ödülü sahibi Aziz Sancar bu sabah Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la karargahta görüştüğünü söyledi. 
Sancar, Nobel için kendisine verilen madalya ve sertifikayı Orgeneral Akar’a teslim ettiğini 19 Mayıs tarihinde de Anıtkabir’e giderek Atatürk’e hediye edeceğini açıkladı. 

image004

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden sonra soruları yanıtlarken şöyle konuştu :

“Genelkurmay Başkanına teslim ettim ve Genelkurmay Başkanlığı kasasında saklanacak. Ödülü madalyayı teslim ettim hem sertifikayı hem madalyayı teslim ettim. 19 Mayıs’ta Allah kısmet ederse Anıtkabir’e koyacağız. Bu Atatürk’ün ve cumhuriyetin madalyasıdır. 19 Mayıs’ta tekrar geleceğim ve Anıtkabir’e koyacağız. “

Sancar, bir başka soru üzerine de “En çok Ankara simidini ve İzmir incirini özledim” dedi.

Erdinç ÇELİKKAN / ANKARA

http://www.hurriyet.com.tr/aziz-sancar-nobel-sertifikasi-ve-madalyasini-anitkabire-verecek-40027259

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Aziz Sancar onuruna akşam yemeği

image005

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 Yılı Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar onuruna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir akşam yemeği düzenledi

Yemekte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan; Prof. Dr. Aziz Sancar’a ise eşi Esta Gwendolyn Sancar ve kızı Rose Lorraine Eifer Sancar eşlik etti.

image006

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Savur Ortaokulu’nun adının Prof. Dr. Aziz Sancar Ortaokulu ve Artuk Anadolu Lisesi adının ise Prof. Dr. Aziz Sancar Lisesi olarak değiştiğini söyleyerek, Mardin’de yapımı tamamlanan bilim ve sanat merkezine de Prof. Dr. Aziz Sancar Bilim Sanat Merkezi adının verileceğini açıkladı. Erdoğan; “Kendilerini tebrik ediyorum. Başarılarının artarak devamını Allah’tan temenni ediyorum” dedi. 

Yemekte, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aca’nın yanısıra Türkiye’nin bazı bilim kurumlarının yöneticileri ve önemli bilim adamları da katıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/cumhurbaskani-erdogandan-aziz-sancar-onuruna-aksam-yemegi-40027557

 

Paylaş:

Yorumlar

“1368) Aziz Sancar Ankara’da” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Nurcan yorum tarihi 19 Aralık, 2015 16:06

    Saygı ile selamlıyorum bu başarılı bilim insanını, Türkleri onurlandırdı… Başımız hiç eğilmesin.

Yorum yap