135) KÜRT YÖNETİM, BAĞDAT’A BAŞ KALDIRIYOR!

Yayin Tarihi 11 Temmuz, 2009 
Kategori SİYASİ

NYT: Kürt yönetim Bağdat’a baş kaldırıyor

image00128.jpg

NYT, Ağustosta referanduma sunulacak olan yeni Kürt anayasasının, Irak yönetimini ve ABD’nin bölünme kaygılarını artırdığını yazdı.

Amerika’nın etkili gazetelerinden New York Times’da bugün yayımlanan bir haber analizde, tartışmalı bölge Kerkük ile petrol ve gaz zengini Diyala’nın Kürt bölgesi içinde yer aldığı yeni Kürt bölgesel anayasanın, Bağdat ve Washington’un itirazlarına rağmen kabul edildiği kaydedildi.

“Kürtler Irak’a kafa tutuyor, toprak ve petrol üzerinde hak iddia ediyor” başlığıyla verilen haberde, bölgesel yönetimn anayasa taslağının kabul edilmesinin Irak ve Amerikalı yetkililer arasında ülkenin bütünlüğüne yönelik kaygıları artırdığı ifade edildi.

İki hafta önce Kürt bölgesel yönetimi meclisinde kabul edilen ve Ağustosta halk oylamasına sunulacak yeni anayasa taslağının bölgesel yönetim ile Bağdat arasındaki güven sorununu ortaya koyduğu yorumu yapıldı.

Kürt yönetiminin bölgedeki petrol ve gaz rezervleri üzerinde hak iddia eden bölgesel anayasayı kabul etmesinin, BM ve ABD arabuluculuğunda gerçekleşecek görüşmeleri tehlikeye attığı, Erbil’in “taviz baskılarına” karşı “direniş” mesajı verdiği de iddia edildi.

OBAMA “ŞAŞKIN VE ENDİŞELİ”

Haberde, Irak şehirlerinden çekilme kararı alan ABD başkanı Obama’nın Kuzey Irak yönetiminin bu tavrı karşısında “şakın ve endişeli” olduğu savunuldu. Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren ABD başkan yardımcısı Joe Biden’ın da, bir TV kanalında, Kürt yöneticileri ABD’nin Araplarla Kürtleri uzlaştırma çabalarına “yardımcı olmamakla” suçladı.

Irak başbakanı Nuri Maliki ise bölgesel mecliste kabul edilen Kuzey Irak anayasasını “Irak’ın bölünmesi için atılmış ilk adım” olarak niteleyerek sert tepki gösterdi.

Irak meclisi milletvekili Osama Nucaifi de, “bu bölgesel bir anayasa değil, düşmanca bir niyetin ve meydan okumanın ilanı. Doğal olarak gerginlik artacak” yorumunu yaptı.

Maliki’yle kuzeydeki bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki gerilimin tırmandığına dikkat çekilen haberde, ulusal birlik, petrol zenginliği ve Bağdat’la bölgeler arasındaki güç dengesi etrafında artan gerginliğin, yeni anayasada ortaya konan tavırla ülkenin birliğini tehdit eden boyutlara ulaştığı vurgulanıyor.

NYT’nin görüşlerine başvurduğu bir Kürt yetkilisinin sözleri ise bu gerilimin daha da artacağının açık bir göstergesi. İsmini açıklamayan bu yetkili, kararın Bağdat yönetiminin “yüzüne indirilmiş bir yumruk” olduğunu, “onlardan bıktıklarını” söylüyor.

Bölge uzmanlarının anayasanın referandumda onaylanacağına kesin gözüyle baktıklarına dikkat çekilen haberde, Süleymaniye’de anayasaya karşı kampanya başlatan sivil toplum liderlerinin, Kürt yönetimi tarafından “hain” ilan edildiğini de belirtiyor.

İLGİLİ HABER: Iraklı Kürtler Kerkük’ü anayasaya soktu

Irak bölgesel Kürt yönetimi parlamentosunda dün kabul edilen yeni anayasaya göre Kerkük, Diyala ve Nineveh şehirleri ‘Kürdistan’ sınırları içinde yer alıyor.

111 Kürt milletvekilinin 96’sının kabul oyu verdiği yeni anayasa, 25 temmuzda yapılacak referandum sonucunda resmiyet kazanacak.

Öte yandan, dünkü oylamayı terkeden yedi Kürt milletvekili, bölgesel parlamentonun görev süresinin 4 haziranda dolduğunu kaydederek, oylamanın geçersiz olduğunu savundu.

BM, 22 nisanda Bağdat hükümetine ilettiği Irak’ın tartışmalı bölgeleriyle ilgili raporunda petrol zengini Kerkük’ün bölünmesini reddetmişti.

Kürt bölgesel yönetiminin aldığı bu karar sonrası etnik tansiyonun daha da artmasından endişe ediliyor.

Yeni anayasada Kürdistan “Kürtler, Türkmenler, Araplar, Süryaniler, Ermeniler ve Kürdistan vatandaşı diğerlerinden oluşmuştur” ibaresi yer alıyor.

Irak Kürdistan yönetiminin başkenti Erbil, Irak bayrağı ile birlikte kullanılan özel bayrağı ve özel bir ulusal marşı bulunuyor.

DÜNYA BÜLTENİ

Paylaş:

Yorumlar

“135) KÜRT YÖNETİM, BAĞDAT’A BAŞ KALDIRIYOR!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 11 Temmuz, 2009 12:07

  bence Türkiye bu tuzağa düşmemeli yıllarca Güney Azerbaycan’ı görmezden geldi halbuki biz Güney Azerbaycan Türkleri hep Türkiye’ye katılmak istemişiz. eğer şii bölgeleri İran himayesi altına girerse kürtler kendilerini Türkiye’ye yaklaştıracaklar demek ama çünkü şimdi Türkiye’yi
  Türkler yönetmiyor ve iktıdar Gürcüler V-ve Ermen
  ler elindedir bu olay hiç de uzak değil ve heran kürtlerin türkiye koruması altına girebilmeleri imkansız de değil çünkü Türkiyedeki yönetmenler Amerika ve İsrail kölelelri yani Kukla devleti şuanda ve Amerika ne istese onu canü gönülle ve menuniyetle yaparlar ve şimdi de yapiyorlar.
  ama artık bu tuzaklara düşmemek gerk eğer İran şiilere yaklaşırsa Türkiye kürtlere değil Güney Azerbaycana yaklaşmalı çünkü burada 30 milyon Türk potansiyeli var ve bu 30 milyun Türk 55 milyon Türkiye türklerine katılırsa yaklaşık 85 mlyon 90 milyon Büyük bir Türk toplumunu ulaştıracak ve böylece Kürtlerin fitnelerini kısıltıp önleye bilir. ama Kürtler Türkiyeye yaklaşılarsa ve Türkiye ise İran Türklerini kendinden uzaklaştırırsa o zaman kötü günler Türkiyeni bekleyecek çünkü hala Türkiyedeki kürt vatandaşları sadece DTP adına mecliste temsilcileri var ve görüyoruz ki arada sırada ve göz önünde her fırsatta çanak Kale şehitleri ile sulanmış Türkün kızıl bayrağını yakıyorlar ve bu yakmaya emir veriyorlar peki düşünün eğer Irak Kürtleri de Türkiye kürtlerine yaklaşıyorlarsa o zaman bayrak değil Türk toprağını almaya cesaret edecekler.
  Türkiye Artık tarihten ders almalı bunca yıl Güney Azerbaycan Türklerini görmedi bunca yıl İran devletlerini Türklere çektirdiği çileleri ve hakaretleri gördü ama hep sustu, artık uyanma zamanı geldi eğer bu tuzağa düşüerse bir daha kurtulması Allaha bağlı olacak.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 2. sezer ceylan yorum tarihi 12 Temmuz, 2009 14:07

  yukarıdaki yorumcu arkadaşa aynen katılıyorum ve kendisini tebrik ediyorum. bu yapmış olduğu biliçli açıklamasından dolayı

 3. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 12 Temmuz, 2009 20:03

  saygı değer Sezer arkadaşım iltifatlarınız için çok ama çok teşekkür ederim.
  Ulu Tanrıdan size başarılar dilerim.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 4. Barış AYKUL yorum tarihi 12 Temmuz, 2009 20:55

  Yukaridaki metnin iceriginden Guneydogu sorununun cozumu icin son viraja girildigi anlasiliyor.

  Viraj son derece keskin…

  Viraja girecek aracin istiap haddi fazlasiyla dolu…

  Kaptanlar uykuda,hostesler arka koltukta coktan kendilerinden gecmisler….

  Ve…

  Aracin plakasinda TC yazmakta…

  Maalesef…

  Cok yazik…

  – – – – –

  Yilllardan beri soylediklerimizin bugun gercege donusme ihtimali herseyden daha aci degerli arkadaslar…
  İrana ragmen yasayamayacak bir Kurt Devletine hamilik-agabeylik yapacagimiz dune kadar bir ruyaydi,bugunse apacik bir gercek…
  Arkadaslar uykulardan uyanalim!!!

 5. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 13 Temmuz, 2009 23:25

  uyanık ve ayık olan Paşalar, Generallar, Bilginler ve Düşünürler hapiste, kalan 60 miyon Türk ve bunlar içindeki insanlar uyanınca tutuklanıp zindana götürülüyorlar ve kalan kısmı ise kendilerini ya bilerek uyumuş olan gibi göstermekte veya gerçekten uyumuşlardır.

  HZ ALİ buyurur ki:
  İnsanların çoğu bütün ömürlerinde uykudalar ölünce uyanırlar.

  evet bu uykuda olan İnsanlar da iş işten geçtikten sonra uyanacaklar ve uyanınca kendilerini Kürt olkullarında, Kürt Ünüversitelerinde,Kürt yönetimine, ve Kürdüstan ülkesinde görecekler.

  Allah yardımcı olsun ve Bizi ve Türkiyeyi bu kötü gelecekten korusun.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 6. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 14 Temmuz, 2009 20:24

  bu olayların tek nedeni AKP’dir.
  bunca kürtlere yüz vermenin sonu böyledir. az önce haberlerde DTP’li milletvekilinin Türk Paşaları hakkında dava açmasını duydum. vah be Allah kahretsin bu Akp’yi bu DTP’ye o kadar yüz verdiler ki şimdi de bu Kürt İtler Türk Paşaları suçlandırıyorlar ve onları yargılamak istiyorlar.

  Allah öldürsün beni böyle günleri artik görmiyeyim. görmiyeyim ki Türk Generalleri hakkında bir Kürt pis köpek dava açsın.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap