133) VAKIFLAR TAMAM, SIRA 301’DE !

Yayin Tarihi 2 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

image0011.jpg

 

ERDOĞAN AB ÜYESİ ÜLKELERİN BÜYÜKELÇİLERİNE SÖZ VERDİ

Vakıflar tamam sıra 301’de

Çalışmaların olgunlaştığını açıklayan Başbakan, bu konunun AB gündeminden
düşürüleceğini söyledi.

Başbakanlık Resmi Konutu’nda verilen yemekte konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinin yeniden yazımı çalışmalarının Adalet Bakanlığı’nca tamamlandığını anlattı.

Davetlilere, “Yakında  anayasa taslağımızı kamuoyu ile paylaşacağız” diyen Başbakan Erdoğan, yeni Vakıflar Kanunu’nun TBMM’de kabul edildiğini hatırlatarak, Kıbrıs sorununun çözümü için de çalıştığını kaydetti.


301 Türklüğe hakareti yasaklıyor
İşte TCK 301’de AB’yi rahatsız eden o hüküm: Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  AB,  “Türkler 1 milyon Ermeni ve 30 bin Kürt öldürdü” iftirası atan Orhan Pamuk hakkında 301’den dava açılmasına çok kızmıştı.

Büyükelçilere 301 sözü
Vakıflar yasasının ardından sıra Türklüğe hakareti suç sayan 301. maddeye geldi. Erdoğan, “Çalışmalarmız olgunlaştı” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutunda AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine verdiği yemekteki konuşmasında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesinin yeniden yazım çalışmalarının Adalet Bakanlığı’nca olgunlaştırıldığını “ söyledi. AB uyum sürecindeki pek çok alanı kapsayan ve daha özgürlükçü bir yapıya sahip olacak anayasa hazırlıklarına başlandığını bildiren Erdoğan, ” Yakında bu yeni anayasa taslağımızı kamuoyu ile paylaşacağız “ dedi. Buna; kamuoyu, sivil toplum örgütleri ve sosyal tarafların da görüş ve önerileri alınarak son halinin verileceğini belirten Erdoğan,  yeni Vakıflar Kanunu’nun da TBMM’de kabul edildiğini hatırlattı.Gündemden düşecek
Erdoğan, ” 301’i  Türkiye-AB ilişkilerinin gündeminden en kısa zamanda düşüreceğiz “ diyen Erdoğan, Portekiz’in dönem başkanlığı sona ermeden kısa bir süre önce iki faslın müzakerelerine başlanmasının memnuniyet verici olduğunu  da ifade etti. Erdoğan, Slovenya’nın dönem başkanlığı sonrasında da teknik olarak hazır olan fasılların açılması suretiyle Türkiye’nin katılım sürecinin teknik yönünün de devamının sağlanmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

AB sürekli baskı yapıyordu

Rehn: Temel şartımızdır
AB’nin genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin Birlik ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesini isterken ek protokole vurgu yaparak 4 Ekim 2006’dan beri ’301.madde’nin değişmesi temel şartımız ve siyasi kriterlerimiz arasında bulunmaktadır “ açıklamasını yapmıştı.
Lagendijk: Takip ediyoruz
AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, 301. madde’nin yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda hükümete uyarılarda bulunarak bu maddeden yargılan kişileri yakın takibe aldıklarını ifade etmişti. Türkiye ile ilgili AB Komisyonu’nun ilerleme raporunda ifade özgürlüğüne vurgu yapılarak şöyle denmişti: ” Yargı mensuplarının eğitilmesine karşın TCK’nın 301. maddesi şiddet içermeyen fikirlerin ifadesini kısıtlamaya yönelik kullanılıyor. 301’in kaldırılmasına ilişkin yeni çalışmalar yapılmalı. AB’nin şüpheleri giderilmeli.

İşte TCK’nın o maddesi

Avrupa Birliği’ne üye ülke diplomatlarının ve Birlik’in kurum temsilcilerinin hemen  her defasında Türkiye’nin önüne getirerek siyasi baskı olarak kullandığı Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi kanunda şu şekilde düzenlenmiş durumda:
* Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
* Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
* Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.
* Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.


Kimler yargılandı
Yazar Orhan Pamuk: Das Magazin adlı haftalık İsviçre dergisine verdiği bir röportajda, “Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü.  Benden başka kimse bundan bahsetmeye cesaret edemedi” dedi.301. maddeye dayanılarak ’Türklüğe hakaret’ davası açılmıştı. Pamuk’un hakkındaki dava 22 Ocak 2006 tarihinde düştü.Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink: 13 Şubat 2004 tarihli “ Ermenistan’la tanışmak” başlıklı yazısında şunları söyledi: “ Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan ile kuracağı asil damarında mevcuttur…” Dink, ’Türklüğe hakaret’ten 6 ay hapse mahkum oldu, ancak cezası ertelendi.Gazeteci yazar Elif Şafak: ’Baba ve Piç’ romanında şu sözler suç unsuru olarak gösterildi : “ Bütün akrabalarını 1915’te kasap Türklerin ellerinde kaybetmiş soykırımzede bir sülalenin torunuyum… Orada yerleşik olan Milyonlarca Ermeniye ne oldu peki? Asimile edildiler. Eridiler. Yetim bırakıldılar.  Sıradan Türklerle ne konuşacaksın eğitim görmüşleri bile ya milliyetçi ya cahil…” Elif Şafak beraat etti. Gazeteci – Yazar Perihan Mağden:  Aktüel Dergisinde yayımlanan ’Vicdani Ret Bir İnsan Hakkıdır’başlıklı yazısında   “…Coğrafi şartların ve sınırların ayrı ayrı göz önüne getirilip düşünüldüğünde ülkemiz açısından zorunlu askerliğin ne denli önemli olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır…” demişti.  Üç yıla kadar hapsi istenen Mağden Beraat etti.Haber: Ceyhun BOZKURT

YENİÇAĞ

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap