131) ABD SINIR TANIMIYOR!

Yayin Tarihi 6 Temmuz, 2009 
Kategori SİYASİ

image0017.jpg

IRAK’ın tüm kaynaklarını 6 yıldır sömüren ve her türlü vahşete imza atan ABD, Coni kaybını azaltmak için de ‘formül’ buldu. Gözünü göçmenlere diken ABD ‘orduda görev almayı kabul edenlere vatandaşlık’ vermeye başladı. Başkan Yardımcısı Biden’in de katıldığı törende 59 göçmen yemin edip ‘vatandaş’ oldu!   

ABD IRAK’TA ASKER DEVŞİRMEYE BAŞLADI
(İşgal gücüne katıl Amerikan vatandaşlığını kap)


Irak’ın yer altı ve yer üstü kaynaklarını 6 yıl boyunca sömüren ve bu ülkeden bir türlü çıkmak bilmeyen Amerikan işgal gücü  Amerika, şimdi de Amerikan ordusunda görev almayı kabul eden göçmenlere gözünü dikti. Ülkedeki göçmenlere  işgalde işbirliği yapmaları ve silahlanmaları karşılığında vatandaşlık  vermeye başladı. Önceki gün başkent Bağdat’ın çıkışında,  Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in El Fev Sarayı’nda vatandaşlık töreni yapıldı. ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden’ın hazır bulunduğu törende 59 ülkeden 237 asker, Amerikan yasalarına sadık kalacaklarına yemin ederek vatandaşlığa geçti.

Çekilme bir kandırmaca
Mart 2003’te Irak’ı işgal eden Amerika 600 bin kadına tecavüz etmiş, 6.5 milyon öksüz ve yetim bırakmıştı. 2 milyona yakın Iraklı komşu ülkelere sığınmak ya da ülke içine göç etmek durumunda kalırken kadın ve çocukların hedef alındığı saldırılarla Sünni-Şii çatışmalarına kapı aralanmıştı. 2010’ta ülkeden tamamen çekilmeyi planlayan ABD kontrolü elinde tutuyor.


Saddam’ın sarayında düzenlenen devşirme töreninde ‘bağlılık yemini’ eden göçmenler ABD vatandaşı oldu.


İşbirlikçilerin aklı yeni başına geldi
Irak’taki işbirlikçi hükümet, ABD’yi, Irak’ın içişlerine karışmaması için uyardı. Hükümet sözcüsü  Ali Debbağ,TV’de yaptığı konuşmada  “ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, başkan Barack Obama’ya Iraklılar’ın kendi sorunlarını çözme iradesini anlatmalı.Diğerlerinin işimize karışmasını istemeyiz, çünkü işler içinden çıkılmaz hale gelir, hiçbir şey çözülmez” dedi.Biden, Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile yaptığı görüşmeden sonra, “Irak’ta barışa ve istikrara giden yolun hala zorlu” olduğunu söylemişti. Irak’ı 6 yıldan fazla işgal altında tutan ABD’ye yönelik Debbağ’ın açıklaması ise uzmanlar tarafından gecikmiş ve samimiyetten uzak bir açıklama olarak yorumlandı.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap