1274) TÜRKİYE SURİYE SINIRINA YIĞINAK YAPIYOR!

Yayin Tarihi 24 Mart, 2014 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Türkiye’den Suriye sınırında yoğun önlem

 image001

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) tehdit ettiği Süleyman Şah Saygı Karakolu’naulaşımın sağlandığı Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin Mürşitpınar Köyü sınırında önlemlerini artırdı. Güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu, onlarca tank ve zırhlı aracın konuşlandırıldığı sınır hattına Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan da araç ve personel takviyesi yapıldı.

Suriye sınırındaki Mürşitpınar Sınır Karakolu’nda askeri tedbirler artırıldı. Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprak parçası olan ve Mürşitpınar Köyü’ne 35 kilometre uzaklıktaki Süleyman Şah Saygı Karakolu’nun bulunduğu Caber Kalesi çevresinde kontrolü elinde bulunduran El Kaide bağlantılı İŞİD örgütünün tehdidinin ardından, sınırda önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. 

Sınır hattında bulunan mevcut nöbet kulübelerine ilave kulübeler yapılarak askerler konuşlandırıldı. Sınır hattında zırhlı araçlarla yapılan devriyelerin sayısı artırıldı.

Sınır hattında bulunan 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı bahçesinde ise onlarca tank ve zırhlı aracın park halinde durduğu görüldü.

ARAÇ VE PERSONEL TAKVİYESİ
Bölgede son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından sınırdaki 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı’na da zırhlı araç ve personel takviyesi yapıldı. Hafta sonu Gaziantep’te bulunan 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan sınıra, aralarında hava savunma sistemi ile füze bataryalarının yanı sıra tank ve obüslerin bulunduğu zırhlı araç ile personel takviyesi yapıldı. Gaziantep’ten gönderilen birliklerin ve zırhlı araç ile bataryaların önceden belirlenen, sınıra hakim noktalara konuşlandırılacağı bildirildi.

Ömer ŞULUL/ SURUÇ – DHA

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26074390.asp

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap