1272) KIRIM TÜRKLERİ YENİDEN SÜRGÜN KAYGISI YAŞIYOR

Yayin Tarihi 17 Mart, 2014 
Kategori BASIN-YAYIN

Kırım Tatarlarında yeniden sürgün kaygısı

image001 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, BBC’ye yaptığı açıklamada Kırım halkında bölgenin Rus kontrolüne girmesi durumunda sürgün edilme şüphesi olduğunu söyledi.

Kırım’da yüzde 96.8 oy oranıyla Rusya’ya bağlanmanın kabul edildiği referandumun yasadışı olduğunu belirten Çubarov,”Referandum Ukrayna yasalarına aykırı ve Rus askerlerinin Kırım’a girdiği bir durumda, askerlerin kontrolü altında yapılıyor” dedi.

Referandumun ilan edilmesinin ardından oylamaya katılmayacaklarını açıklayan Kırım Tatarları uluslararası topluma, krize barışçıl çözüm bulunması çağrısı yapmıştı.

Kırım Tatarları, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin tarafından Nazilere destek verdikleri gerekçesiyle1944 yılında Orta Asya’ya sürülmüş, tehcir sırasında Tatar nüfusun önemli bir kısmı ölmüştü.

Ülkelerine 1989 yılından sonra dönmeye başlayabilen Kırım Tatarları, özerk bölge nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

“Rusya’yı desteklemediğimizi herkes biliyor” diyen Çubarov, Kırım’dan tekrar sürülme kaygısı taşıyor musunuz? sorumuza, “Eğer Kırım Rus kontrolüne girerse, Rusya yanlıları milletimize karşı böyle yollara başvurabilirler. Milletimizde böyle büyük şüpheler var” dedi.

Referandumun bir “formalite” olduğunu savunan Çubarov, Kırım’ın geleceği açısından son derece önemli kararları beraberinde getirecek bir referandumun 10 gün içinde açıklanıp uygulamaya konmuş olmasını da eleştirdi.

Kırımlı Tatar lidere göre, Kırım’daki referandum, “Gerçek bir referandum” değil. “Rus askerlerinin gölgesinde yapılan bir referandum.”

Kırım’ın Rusya’ya katılması durumundaki kaygılarını da dile getiren Çubarov, amaçlarının büyük provokasyonları engellemek olduğunu, “Herhangi bir etnik çatışmayı önlemeye çalıştıklarını” da söyledi. (BBC Türkçe)

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26024106.asp

Kırım bağımsızlık ilan edip, Rusya’ya başvurdu

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26022578.asp

Paylaş:

Yorumlar

“1272) KIRIM TÜRKLERİ YENİDEN SÜRGÜN KAYGISI YAŞIYOR” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 18 Mart, 2014 16:23
  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 19 Mart, 2014 02:24
  3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 20 Mart, 2014 12:24

Yorum yap