1270) KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ YAYINLADI

Yayin Tarihi 12 Mart, 2014 
Kategori BASIN-YAYIN

İşte Kırım Cumhuriyeti’nin bağımsızlık bildirisi!

 image001

AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) – Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehri Bağımsızlık Bildirisi

Biz, Kırım Parlamentosu ve Sivastopol Şehir Şurası milletvekilleri, halkların kendi kaderini tayin etme hakkını öngören Birleşmiş Milletler sözleşmesi, diğer bir dizi uluslararası anlaşma ve 22 Temmuz 2010 tarihli BM Uluslarası Mahkemesinin, Kosova’ya ilişkin olarak bir devletin tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesinin uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmediğine dair kararına dayanarak birlike aşağıdaki kararı alıyoruz:

1. 16 Mart 2014 tarihindeki doğrudan halk oylamasının sonucunda Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri de dahil olmak üzere Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararı alınırsa, Kırım bağımsız ve egemen bir cumhuriyet olarak ilan edilecektir. 

2. Kırım Cumhuriyeti demokratik, laik ve çok milliyetli bir devlet olarak kendi topraklarında barışı, etnik ve dini dirlik ve düzenliği koruyacağını taahhüt ediyor.

3. Kırım Cumhuriyeti, bağımsız ve egemen devlet olarak, referandum sonuçlarına göre uygun devletlerarası sözleşmelere dayanarak Kırım Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun yeni federal birimi olarak Rusya Federasyonu’na dahil edilmesi talebiyle müracaat edecek. 

Söz konusu deklarasyon Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun 11 Mart 2014 tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında (Parlamento Başkanı V. Konstantinov’un imzasıyla) ve Sivastopol Şehir Şurası’nın 11 Mart tarihli olağanüstü genel kurul toplantısında (Sivastopol Şehir Şurası Başkanı Y. Doynikov’un imzasıyla) alınan kararlarla onaylanmıştır.

http://qha.com.ua/iste-kirim-cumhuriyeti-nin-bagimsizlik-bildirisi-131211tr.html

Paylaş:

Yorumlar

“1270) KIRIM ÖZERK CUMHURİYETİ BAĞIMSIZLIK BİLDİRİSİ YAYINLADI” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. YURTTAŞ yorum tarihi 12 Mart, 2014 13:54

    Kırımı ABD ve AB kışkırtıyor bizim için BARZANİNİN boyunduruk taktığı Kerkük Musul Türkmenleri daha öncelik taşır. Bunu çözmeyip kırım gibi kritik konuda hamle yapmak ABD güdümüne girmek demektir.

  2. YURTTAŞ yorum tarihi 12 Mart, 2014 13:55

    HELE ORDUMUZ BU HALE GETİRİLMİŞKEN.

  3. YURTTAŞ yorum tarihi 12 Mart, 2014 14:00

    HELE ORDUMUZ BU HALE GETİRİLMİŞKEN. EGE Ordusu lağvedildi EGE yunanistana terkedildi, ABD Üslerine ek olarak İtalyadaki Nato Üssü Uraya taşındı. Hal buyken Kırım diye kendimizi yırtmak şaibeli durum yaratır.

Yorum yap