126) NEDEN “TAKSİM MEYDANI”?

Yayin Tarihi 1 Mayıs, 2009 
Kategori SOSYAL

NEDEN TAKSİM MEYDANI?

image0011.jpg

1Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları, neden Taksim Meydanın’da ısrarla yapılmak istenmektedir?

1889 yılında Paris’te düzenlenen Uluslararası İşçi Kongresinde, 1890 yılından başlamak üzere “1 Mayıs” işçi bayramı olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ilk 1 Mayıs kutlaması ise 1905 yılında İzmir’de olmuştur. İleri ki yıllarda (1920-21-22-23-24) İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli’nde de kutlamalar ve yürüyüşler yapılmıştır. Bu dönemlerde de gerginlikler yaşanmıştır. 1925 yılında “Şeyh Sait İsyanı” gerekçesi ile, tüm Yurtta gösteri ve yürüyüşler yasaklanmıştır.

İstanbul’da 1925 yılına kadar yapılan 1 Mayıs gösterilerinin hiçbiri, Taksim’de olmamıştır. Çünkü “Anıt” yoktur!

Taksim Cumhuriyet  Anıtı” 1928 yılında, Atatürk’ün emri ile yaptırılmıştır. Anıt’ın önünde Atatürk, sağında İ.İnönü, solunda F. Çakmak vardır. Arka tarafta ise iki Rus general var: General Mihail Vasilyeviç Frunze ve Mareşal Kliment Yefremoviç Voroşilov…(kaynak: Popüler Tarih Dergisi Ağustos 2002 sayısı)

Neden bu generaller Anıt’ta?

İstiklal Savaşı yıllarında (1921-22) Frunze ve Voroşilov Ankara’ya gelmişler, Meclis’te konuşma yapmışlar ve silah yardımında destekte bulunmuşlardır… Atatürk, o sıkıntılı günlerde yapılan yardıma bir vefa örneği olması anlamında, generallerin Anıt’ta bulunmasını istemiştir.

1 Mayıs kutlamaları, tam 51 yıl sonra, DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu) öncülüğünde 1976 yılında Taksim Meydanın da yapılmıştır. 1977 yılının 1 Mayıs Kutlamaları’da DİSK ve TÜRK-İŞ öncülüğünde Taksim Meydanın da yapılmak istenmiş, ancak 36 vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanmıştır. Bu olay üzerine tekrar Taksim Meydanın’da, 1 Mayıs kutlamaları yasaklanmıştır… Ne zamana kadar? 1 Mayıs 2009 tarihine kadar!

1 Mayıs kutlamaları için bu meydanın tercih edilmesinde ki en önemli gerekçe, Anıt’ta bulunan iki komünist generalin olmasından dolayıdır. Çünkü 1 Mayıs, başka mekanlarda ve meydanlarda da kutlanabilirdi. 1928 yılından önce, bu meydanın işçiler için bir önemi yoktu… Artık var!

1977 yılının kanlı 1 Mayıs’ın da ölenleri anmak ve Rus Generallerden dolayı, Taksim Meydanını Moskova’da ki Kızıl Meydana benzetmek!

Bu Meydan; Türkiye Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Abidesidir.

Bu Meydan; herhangi bir fikir ve zümrenin bayraklaştırıldığı yer olamaz!

YILMAZ KARAHAN  

Paylaş:

Yorumlar

“126) NEDEN “TAKSİM MEYDANI”?” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 2 Mayıs, 2009 02:27

  KESİN DOGRU!
  -ACABA ULU ÖNDER SAG OLMUS OLSAYDI..BÖYLE BİR DURUMA NE DERDİ?
  *ASLINDA BÖYLE BİR DURUMDA OLMAZDIK..;(
  ”ONSUZ HAYAT NE KADAR ZORMUS;(”
  *HİC İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELMEDİ..

 2. abdulkadir polat yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 20:02

  BUNLARIN KUTLAMAKTAKİ AMACI ZATEN NE İŞÇİLERİ DÜŞÜNMEK NEDE ONLARIN BAYRAMINI KUTLAMAK BUNLAR BÖLÜCÜLER ÜLKEMİZİ LEKEMEK PEŞİNDELER BU YAZIYADA AYNEN KATILIYORUM AMA KİMSE UNUTMASIN ŞUNUKİ BU ÜLKEYİ KİMSE BÖLEMEZ BÖLÜNME KABUL ETMEZ BÜYÜK VE KUTSAL BİR BÜTÜNDÜR TÜRKİYEM

 3. Kahraman Türk yorum tarihi 15 Nisan, 2010 02:22

  Taksim Meydanı toplantı yapmaya uygun bir yer değildir. Güvenlik zafiyeti vardır. Bu çevrede yaşayan bir vatandaş olarak 1 Mayıs’lar da can ve mal güvenliğimiz olmuyor. Devlet büyüklerimize yalvarıyoruz; Taksim Meydanı 29 Ekim, 23 Nisan ve 30 Ağustos gibi kutlamaların dışında kullandırılmasın! Bölücü örgüt sempatizanlarının Taksim’i Savaş alanı haline getirilmesine bir daha izin verilmesin. Ne mutlu Türküm Diyene!

 4. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 1 Mayıs, 2011 14:14

  ASLINDA ORADA HEP GÜZEL/MÜHİM/KUTSAL ANLAR KUTLANSA?-HER ÜLKEDE HER SEHİRDE BÖYLE KAC ADET MEYDAN VAR?–HEPSİNDE HUZUR VE SEVGİYLE BAYRAM PANAYIR YERİ OLMA,PAZAR KURULMA,SANATCILARIN RESİM YAPTIKLARI YER OLMA,TURİSTLERİN HUZUR BULDUGU YER OLMA ÖZELLİGİ*HAKİM*-BİZ..NİYE BÖYLEYİZ?NİYE;(OFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFKİ;( NE OF YAHUUUUU!!!YETTİ BRE MÜSLÜMANLAR/TÜRKLER/BRE TÜRK MİLLETİ VE TÜRKİYEDEKİ TÜM HALKLAR!
  -DİGER ÜLKELERDE ASKER,POLİS YOKMU?
  ALMANYADA NİYE?HUZUR VAR DA BİZDE YOK?!– O HALDE BİZİMKİLERDE *NİYE?*HUZURUMUZU BOZUPDA KENDİ ÜLKESİNİN HALKINI HUZUR İCİNDE YASATANLARA HÖÖÖTT!DEMİYOR???NİYEE??NİYE?NİYE?KALDIRIN KENDİNİZİ CALISIN BRE İNSANLAR!YATMAYIN YAHU!USANDIK BE!BİR PARCA HUZURLA NEFES ALMAK DÜNYADA EN COM BİZİM HAKKIMIZDIR.*BUNU ÜLKEMİZE VEREN HERKİM OLURSA İNANIN ONA PADİSAHIN ÖNÜNDE DİZ CÖKER GİBİ DİZ CÖKECEGİM!..HEMDE BEN!YETERKİ;( ARTIK ÜLKEMİ RAHAT BIRAKMALARINI SAGLAYIN!İCERDEN VE DISARIDAN!;(YETER.

Yorum yap