125) NABUCCO’NUN TEVRAT’TAKİ ŞİFRESİ

Yayin Tarihi 14 Temmuz, 2009 
Kategori KÜLTÜREL

Nabucco’nun Tevrat’taki şifresi!

image00137.jpg

Nabucco enerji projesinin adı Tevrat’ta geçen Yahudileri sürgüne gönderen Babil hükümdarı Nebukednezzar’a dayanıyor….

Nabucco enreji projesi, adını, Ünlü İtalyan opera yazarı Giuseppe Verdi’nin Tevrat’taki Yahudileri Babil Sürgünü’nden esinlenerek bestelediği oyundan alıyor.

Nabucco ( Nabucodonosor isminin kısaltması olup, İngilizce Nebuchadnezzar) Giuseppe Verdi’nin dört perdelik bir operası. Yahudiler’in Babil’den sürgün edilmelerini konu alan opera 1841 yılında tamamlandı ve Verdi’ye ilk büyük başarısını kazandırdı. 10 Ekim 2002 gecesi Viyana’da Verdi’nin Nabucco Operasını izledikten sonra ortaklar ertesi gün İşbirliği Anlaşmasını imzalamak için bir araya geldi ve projeye yeni bir ad vermeyi kararlaştırdılar; Nabucco.Adını, İtalyan besteci Verdi’nin Nabucco Operasından alan Nabucco Doğalgaz Boru Hattı Projesinin hayata geçirilmesi yönünde bugün önemli bir adım atıldı.

Projenin geçiş ülkelerini oluşturan Türkiye, Avusturya, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya arasında bugün imzalanan Hükümetler arası anlaşma ile projeyi bir uluslararası anlaşma avantajlarını sağlayarak inşasını kolaylaştırmak, hızlandırmak ve işletme safhasında uyulacak vergilendirme gibi belli esasları karara bağlamak amaçlanıyor.

 

Araştırmacı Elif Damla Yavuz, yazdığı makalede Eski Ahit’teki (Tevrat) hikayelerden yola çıkılarak yapılan ikinci operanın, Verdi’nin Nabucco’su olduğunu yazmıştı.

 

”Konu, Eski Ahit’in 2. Krallar kitabından alınmadır. 2. Krallar kitabı, İsrail ve Yahuda krallıklarının tarihini anlatmaya devam eder.

image00212.jpg

Operanın konusu ise Babil Sürgünü’yle sonuçlanacak olaylar zinciridir.  Babil sürgünü, Babil Kralı II. Nebukadnezzar’ın Kudüs’ü ele geçirip Yahuda Krallığı’na son vermesinin ardından Süleyman Tapınağı’nın ve Kudüs’ün yakılıp yıkılması ve ileri gelen Yahudi ailelerinin Babil’e götürülmesi ve Babil’de geçen süreyi ifade etmek için kullanılır. Eski Ahit’te Yahuda ve İsrail krallarının ve halklarının sadakatsizlik yüzünden tanrı tarafından bu şekilde cezalandırıldıkları anlatılır. Sürgün ifadesi içinde olumsuzluk barındırsa da, Yahudilerin bu olumsuzluğu mümkün olduğunca olumlu kullandıkları söylenebilir. Öyle ki Babil sürgünü döneminde Yahudi inanç ve kuralları tam ve katı olarak yerleşmiş, başka medeniyetlerle iç içe yaşayarak liberal düşünme ve hayatta kalma metotları geliştirmişlerdi. Ayrıca Yahudilerin Babil’de tam bir esir hayatı yaşamadıkları, bölgenin ekonomisinde aktif olarak rol aldıkları bilinmektedir.”

NABUCCO, YAHUDİLERİ ASLINDA KURTARMIŞ

Yahudi tarihinde isminden hep kötü bahsedilen Nabukednezzar aslında Yahudileri kurtarmış. Nabucco’nun Tevrat’ta geçen hikayesi ise şöyle ‘Babil Kralı Nabucco (Nabukadnezar), Yahudi ordusunu yenip, Kudüs’e girer ve bu sırada Yahudilerin elinde rehin olarak tutulan kızı Fenena’yı kurtarmak ister. Fenena, Yahudi Kralı Yuda’nın yeğeni İsmail’in kendisine aşık olması ve onu serbest bırakması üzerine Nabucco Yahudileri sonunda tutuklar ve kenti yerle bir eder. Nabucco’nun bir esirden olan kızı Abigaile, Nabukadnezar’ın kendisine yetki verdiğini söyleyerek Fenena ve Yahudi tutsakların öldürülmesi emrini verir. Emir uygulanacağı sırada Nabucco halkın sesi üzerine, şeyi hatırlar ve emrin uygulanmasını durdurarak Yahudilere evlerine gidebileceklerini söyler. Yahudi rahibi Zaccaria, Nabucco’yu kutsar.’

Yahudilerin dua kitabı olarak bilinen Mezmur’ların 137. Mezmur 1-6 babları arasındaki bölümünde Nebukednezzar’ın Yahudilere karşı uygulamış olduğu politika için geçen ifadeler şöyle:

“Babil ırmakları kıyısında oturup
Siyon’u andıkça ağladık;
Çevredeki kavaklara
Lirlerimizi astık.
Çünkü orada bizi tutsak edenler bizden ezgiler,
Bize zulmedenler bizden şenlik istiyor,
Siyon ezgilerinden birini okuyun bize!” diyorlardı.
Nasıl okuyabiliriz RAB’bin ezgisini el toprağında?
Ey Yeruşalim, seni unutursam,
Sağ elim kurusun.
Seni anmaz,
Yeruşalim’i en büyük sevincimden üstün tutmazsam,
Dilim damağıma yapışsın!”

NABUCCO YAHUDİLİĞİN KURTULUŞUDUR!

nabucco_pipeline.png

Paylaş:

Yorumlar

“125) NABUCCO’NUN TEVRAT’TAKİ ŞİFRESİ” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 14 Temmuz, 2009 20:17

  Allah kahretsin bu gavurları, dünyanın dört bir yanında bun Yahudilerin izi bulunmaktadır, özellikle İran Tarihini değiştiren bu yahudiler İran’da ise tarih kitaplarına el atarak ve Tarıh yazarları para ile alıp onlara istediği tarihi yazdırıyorlar, örneğin 2500 yıl önce İran halkları sakin ve huzur içinde yaşarken bu Yahudi köpekler Rusyadan KURUŞ isminde İran’a para ile ücretli adam getirerek Babil’e saldırdılar ve ilk olarak Babil’i yıktılar sonra Kusuş’u İran’da Padişah ederek istediklerini onun aracı ile yaptırdılar özellikle 3 gün içerisinde 70 bin İranli olan halki öldürttüler ve şimdiye kadar böyle yaramazlıklara devam etmekteler.
  evet bunklar bütün Orta Doğu’ya göz dikmişler ve bu sadece Irak değil İran ve Türkiye gibi ülkeler de bu projede yer almaktalar. bu durumda ilginç olan bu ki bu projeye İran’da Panfarsistler ve Paniranistler de bilerek bunu destekliyorlar çünkü Fars ırkçıler Arapların en büyük düşmanları ve özellikle Hz Muhammet’i hiç sevmezler, bunlara göre Hz Muhammet İslam dinini yaymak üzre İran’a girdi ve bunların ataları de hepsi ateşe tapan insanlar yani Gavurlar ve böylece İsrail bunlara İslam kökünü kazmak için her türlü destekte bulununmaktalar.
  İran’da aşırı Fars ırkçıleri kullanarak amaçlarına yaklaşıyorlar ve Türkiyedeki amaçlarına ulaşmak üzre ise Kürtleri kullanıyorlar maalesef.
  bu durumda sadece bir çıkış yola var
  TÜRK BİRLİĞİ.

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 2. UFUK DURSUN yorum tarihi 20 Şubat, 2010 12:27

  SONSUZLUĞUN KAİNATIN SAHİBİ TEK BİR TANRIYA İNANMIŞ TARİH ÖNCESİNDEKİ batık Mu’nun çocukları BİZ TÜRKLER, VAR OLDUĞU SÜRECE BU ATEŞPRESLERİN ATEŞİ SÖNECEKTİR ,. Mu’nun anlamı ışıktır.YÜCE ALLAH, SON HAK VE TEVLİT DİNİ OLAN İSLAM VE sevgili pergamberimiz HZ.MUHAMMED efendimizin yolundan ayırmasın inananları…

 3. ümit zafer yorum tarihi 20 Şubat, 2010 12:50

  Sümerler mezepotamyaya ilk gekldiklerinde tek Tanrıya inanıyordu ‘Dengir’ diye hitap ediyorlardı Tanrıya. çevresindeki putpres ve ateş peres kavimlerin etkisiyle zamanla çok tanrılı bir dine dönüşmüş ve yozlaşmış daha sonrada sümerlerin üzerine BABİL devleti kurulmuş putpresliğin atespresliğin zirvesine çıkılan babil ülkesinde, Azerin oğlu HZ.İBRAHİM peygamber kendisine , peygamberlik bildrildikten sonra, putpreslerin tapınaklarındaki bütün putları tek tek kırıp büyük putun boynuna baltasını asmış ve orayı terketmişti.

Yorum yap