1240) SON SÖZ: “MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİYİM”

Yayin Tarihi 19 Ekim, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Son söz: Mustafa Kemal’in askeriyim

image0018.jpg

 

Emekli Tuğgeneral Ali Aydın, Balyoz’dan beraat ettiği için kendisine “Geçmiş olsun”a gelen emekli Korgeneral Çetin Haspişiren’in son anını şöyle anlattı: “Ev çok kalabalıktı ve şunu söyledi: ‘Ben bu şeyleri hazmedemiyorum, çok üzülüyorum. 73 yaşındayım, eşime de söyledim, her an valizimi alıp arkadaşlarımın yanına gitmeye hazırım’ dedi. Ayağa kalktı, ‘Biz Türk milletinin ordusu Gazi Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ dedi. Esas duruşa geçti, selam verdi, oturdu, kalp krizi geçirdi. Mekânı cennet olsun, Allah herkese öyle bir ölüm nasip etsin.”

EMEKLİ Korgeneral Çetin Haspişiren, Balyoz davasından beraat ettiği için ‘geçmiş olsun’a gittiği emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ın evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Emekli Tuğgeneral Ali Aydın, Haspişiren’in son sözlerini şöyle aktardı: “Ayağa kalktı. Esas duruşa geçti. ‘Bu ordu milletin ordusudur vatanımız için ölmeye hazırız. Ben de ölmeye hazırım. Mustafa Kemal’in askeriyim’ dedi. Selam verdi. Oturdu, kalp krizi geçirdi.” Emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ın Beşiktaş’taki evinde önceki akşam geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden emekli Korgeneral Çetin Haspişiren için dün 1’inci Ordu Komutanlığı’nın yanındaki Selimiye Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. İkindi namazına müteakip düzenlenen cenaze törenine Çetin Haspişiren’in eşi Süheyla, oğulları Ege ve Fırat Haspişiren’in yanı sıra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Rasim Betir, emekli Orgeneral Edip Başer, emekli Tuğgeneral Ali Aydın ve çok sayıda askeri erkân ve yakını katıldı.

ALLAH BÖYLE ÖLÜM NASİP ETSİN

Kılınan cenaze namazının ardından Haspişiren’in cenazesi askerlerin omzunda top arabasına konuldu. Daha sonra cenaze Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedildi. Cenazeye katılan emekli Tuğgeneral Ali Aydın, “Ölüme imrenilmez ama ölümü imrenilecek bir ölüm. Mekânı cennet olsun, Allah herkese öyle bir ölüm nasip etsin” dedi.

BU DAVANIN NE OLDUĞU BİLİYOR

Cenaze törenine katılan emekli Orgeneral Edip Başer de Balyoz kararları ile ilgili olarak Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Daha Anayasa Mahkemesi var. Tahmin ediyorum itiraz hakları var arkadaşlarımızın. Bu davanın nasıl bir dava olduğu, hangi amaçlara hizmet ettiği aziz milletimiz tarafından biliyor. Bu işlere gözünü kulağını kapatmış olanlar da ellerini vicdanlarına koyduklarında görecekler zaten. Dolayısıyla hepimizi üzen şeyler bunlar. Ama tabi ki kimsenin hangi kurumda olursa olsun suç işleme hakkı yok. Eğer gerçekten o suçu işleyen varsa cezasını çekmesini herkes arzu eder. Biz bu Cumhuriyet’i bir hukuk devleti olarak gördük. Laik demokratik hukuk devleti olarak gördük. Hukuka saygıyı hiçbir zaman bir tarafa bırakamayız.”            

BALYOZ’dan tahliye olan Tuğgeneral Ali Aydın’ın kızı Aslıhan Aydın, Haspişiren’in vefat anını Twitter’dan şöyle duyurdu: “Dün emekli Korgeneral Çetin Haspişiren ve eşi babama geçmiş olsuna geldiler. Babam Jandarma Kurmay Binbaşı iken emrinde çalışmıştı. ‘Emrinde çalıştığım müstesna, gönül kırmayan, babacan gerçek bir komutan’ derdi hep… Evde çok kalabalık bir halde otururken ‘Ordumuza yapılan bu zulüm ve arkadaşlarımın mağduriyetlerini kabul edemiyoruz. Ben 73 yaşında arkadaşlarımın yanına gitmeye hazırım, ben onlara selam dururum. Biz Türk milletinin ordusu Gazi Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Bu millet için gerekirse ölürüz’ deyip asker selamını verdi. Yerine oturduktan sonra kalp krizi geçirerek Hak’ka yürüdü! Mübarek Cuma akşamı ebedi aleme göçtü. Ruhu şad mekanı cennet olsun. Cenazesi bugün ikindi namazına müteakip Selimiye Camii’nden kaldırılacak.”

Jandarma Komutanı da saftaydı

YARGITAY tarafından hakkındaki beraat kararıyla tahliye edilen emekli Tuğgeneral Ali Aydın’ın evindeki ziyareti sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden emekli Orgeneral Çetin Haspişiren’in cenaze töreninde eski ve yeni komutanlar birlikte saf tuttu. Selimiye Camii’ndeki törende eski İkinci Ordu Komutanı emekli Orgeneral Edip Başer, eski Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Rasim Betir, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün yanı sıra çeşitli rütbelerdeki silah arkadaşları Haspişiren’i son yolculuğuna uğurladı.

Suskunluğa tepkiyi saygıyla karşılıyorum

İKİNCİ Ordu eski Komutanı, emekli Orgeneral Edip Başer, emekli Korgeneral Çetin Haspişiren’in eşi ve ailesine başsağlığı diledi. Edip Başer, Balyoz tutuklularının emekli meslektaşlarının suskunluklarına yönelik tepkilere ilişkin sorulara şu yanıtı verdi: “Arkadaşlarımızın tepkilerini çok büyük bir saygı ile karşılıyorum. O arkadaşlarımızın durumlarını yakınları olarak bilenler bizleriz. Onların ailelerinin maruz bırakıldıkları, çektikleri sıkıntıları bizler çok yakından görüyoruz, izliyoruz. Bizim çok yakın silah arkadaşımız, çoğu komutanlarımız, arkadaşlarımız. Onların tepkilerini en iyi anlayacak olan bizleriz.”

Toygun ATİLLA – Seyit ERÇİÇEK

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/24940709.asp

Paylaş:

Yorumlar

“1240) SON SÖZ: “MUSTAFA KEMAL’İN ASKERİYİM”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 19 Ekim, 2013 12:13

    ALLAH RAHMET EYLESİN

Yorum yap