1239) SURİYE’DE FETVA: “AÇLIĞA KARŞI KEDİ, KÖPEK, EŞEK YENEBİLİR”

Yayin Tarihi 16 Ekim, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Şam’da fetva: Açlığa karşı kedi, köpek, eşek yenebilir 

image0015.jpg

Bayramın yaklaştığı son günlerde Şam’ın güney mahallelerindeki camilerde yeni bir mesaj yankılanıyor: Normal koşullarda yenilmesi haram sayılan hayvanların Şam’ın açlık tehdidi karşısındaki halkı tarafından yenebileceğini bildiren bir fetva bu.

Çoğunlukla isyancıların kontrolündeki bu mahalleler gün be gün stratejik önemi büyük bu bölgeleri geri almak isteyen hükümet güçlerinin bombardımanı altında.

Halk, gıda ve diğer ihtiyaç maddelerine erişemiyor.

Bayram öncesinde bir grup din adamı bu bölgelerdeki insanların İslam’da normal olarak yenilmesine izin verilmeyen kedi, köpek ve eşek gibi hayvanların etinin tüketilebileceğine dair bir fetva yayınladı.

‘AKLA AYKIRI’
Bölgede yaşam koşullarının daha da kötüleşmesi halinde insanların ölülerini yemek zorunda kalacağını söyleyen din adamları bunun aynı zamanda bütün dünyanın duyması gereken bir yardım çığlığı olduğunu söylediler.

Suriye’de iç savaş başladığından bu yana benzer fetvalar en yoğun çatışmaların yaşandığı sıralarda Humus ve Halep’te de yayınlanmıştı.

Yardım kuruluşları, ateş altındaki bölgelere gıda ve diğer ihtiyaç maddelerini ulaştırmaya, Suriye’nin kimyasal silah stoğunun yok edilmesi kadar öncelik verilmesini istiyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Medecins Sans Frontieres’in başkanı Christopher Stokes, kimyasal silah denetçilerinin, gıda konvoylarının gitmesine izin verilmeyen acil ihtiyaç içindeki bölgelere serbestçe girip çıkmasını “akla aykırı bir durum” diye niteledi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24927226.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap