123) HOCA AHMET YESEVİ TÜRBESİ’NE, ZİYARETÇİ AKINI

Yayin Tarihi 24 Haziran, 2009 
Kategori AHMED YESEVÎ VE DİVAN-I HİKMET, KÜLTÜREL

Hoca Ahmet Yesevi Türbesi

Ziyaretçi Akınına Uğruyor

image00146.jpg

Müslüman Türk dünyasının en büyük manevi şahsiyetlerinden biri olan Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri’nin türbesi, yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.

Kazakistan’ın güneyindeki Türkistan şehrinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin mezarı yaz sezonu ile birlikte yerli ve yabancı turistler tarafından kafileler halinde ziyaret ediliyor. Daha çok Kazaklar tarafından ziyaret edilen türbe son dönemlerde başta Türkler ve Almanlar olmak üzere Avrupa ülkelerinden de ziyaretçi ağırlıyor. Ayda on binlerce kişi tarafından ziyaretçi ağırladıklarını belirten yetkililer özellikle Türkiye’den bir çok ziyaretçinin geldiğini ve özel olarak Türkçe bilen rehberler tayin ettiklerini belirtiyorlar.

Yesevi’nin türbesi, hükümdar Timur tarafından 14. yüzyılda inşaa edilmiş. Türbe mimari yapısı ile de son derece farklı bir yapıya sahip. Sovyetler döneminde defalarca yıkılmak istenen türbe, Kazaklar tarafından korunarak günümüze kadar sapasağlam kalmayı başaran ender yapıtlardan biri. Doğu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan türbe hiç sütun kullanılmadan sadece kerpiçle yapılmasından dolayı da ender eserlerden biri. Türbenin dış duvarları ve kubbelerindeki renkli seramik ve sırlı boyalı yazılarda günümüze kadar orjinal haliyle kalmayı başarmış. Dış duvarlardaki geometrik sembollere benzetilerek yapılmış olan eserlerin hepsi yazılıdır. Türbenin üzerine işlenen ayetler ve türbeyi yapan ustaların isimleri Timur tarafından özenle korunarak günümüze kadar gelmiş. Yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki binada 22 inziva odası bulunuyor. İki katlı olan binada 35 oda bulunuyor.

“TOY KAZAN” 

Türbenin en önemli iki eserinden biri hemen girişte bulunan “Toy Kazan” ve Timur’un savaşlara çıkarken kullandığı sancak. 14. Asırda Timur tarafında Azeri bir ustaya yaptırılan kazan iki ton ağırlığında ve yaklaşık 2 metre yüksekliğinde.

Demir, kurşun, kırmızı bakır, tunç ve altın gibi madenlerin birleşiminden yapılan kazan 3 ton su alabiliyor. 1936 yılında Rusya’nın Petersburg şehrine tamir için götürülen kazan daha sonra Kazakistan’ın bağımsızlığını almasından sonra tekrar yerine getirilmiştir.

EFRASYAP

Paylaş:

Yorumlar

“123) HOCA AHMET YESEVİ TÜRBESİ’NE, ZİYARETÇİ AKINI” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenç yorum tarihi 24 Haziran, 2009 15:40

  Anadolu ve Balkanların Türkleştirilmesinde/İslamlaştırılmasında çok büyük emeği ve hakkı olan büyük Türk mutasavvufu Ahmet Yesevi hazretlerinin ruhu şad olsun…
  Umulur ki milletimiz Yesevi hazretlerinin ateşlediği gayretleri hakkeder…

 2. mehmet ökti yorum tarihi 12 Mart, 2011 16:30

  Denizli de etkinlik için faydalandım .

 3. mehmet ökti yorum tarihi 25 Ağustos, 2012 14:29

  yaşamışlar…..yolgöstemişler….yaşatmaya devam ediyorlar….Allah onlardan razı olsun….

 4. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 13 Haziran, 2015 07:24

  Allah muslimanlari Hoca Ahmet Ýasawy gibi halka aydinlik veren önderlerden nasipsiz eylemesin, varmi onun gibi peygamberin yaşiyamadik yaşini ben yaşiyacak degilim diye 63’den sonra yerzeminde yaşiyan… birakin boyle bir şeyi: milletin dertleriyle ugraşmakdan vazgeçip koşk saraylarda yaşiyan musliman liderler magşarda Ahmet Yesevinin yüzüne bakabileceklermi???

 5. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 13 Haziran, 2015 07:30

  Hoca Ahmet Yeseviyi ziyaret eden mutlaka Merw’de bulunan Ahmet Yesevinin hocasi Hoca Yusuf Hemedanının, peygamberimizin ilk sancakdari Bureyde Esleminin, Daşoguzda bulunan araplara Mekge bayrina çikarak ey araplar gelin dininizi ve tarihinizi benden ogrenin diyen Mahmud Zamahşarınin ve mogollarla savaşda şehid düşen pir Necmetdin Kubranın turbelerine ziyaret etsin

 6. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 13 Haziran, 2015 07:35

  Ahmet Yesevi hakkinda Mustafa Çevikin “Zamanin oglu” atli yeni romaninin varligini duydum, lütfen bu kitabi bana gonderecek arkadaşlar varmi?? rica ederim…

 7. Mojekler Mekany: Turkmenistan yorum tarihi 13 Haziran, 2015 07:40

Yorum yap