1190) “BEKÇİ” KADROSU AÇILIYOR

Yayin Tarihi 13 Mart, 2013 
Kategori BASIN-YAYIN

Bekçiler sokaklara geri dönüyor

image00116.jpg

Polis teşkilatına 20 bin sözleşmeli emniyet bekçisi alınacak. En az ortaokul mezunu olacak olan bekçiler bin 500 lira maaş alacak 

**Emniyet Teşkilatı’nda ‘bekçi abi’ dönemi başlıyor. Yıllardır alımı yapılmadığı için sayıları 4 bin 58’e düşen çarşı ve mahalle bekçilerine taze kan aşılanacak.

Bekçilerin işbaşı yapmasının ardından koruma görevi yürüten 20 bin polis suçla mücadeleye çekilecek. En az ortaokul mezunu olacak bekçiler bin 500-bin 700 TL arasında maaş alacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından hazırlanan kanun tasarısında emniyet bekçisinin görevleri ve yetkileri tanımlandı.

Özel yetenek seçme sınavında başarılı olanlar bekçi yapılacak. Emniyet bekçisi adayı öğrenciler, polis eğitim kurumlarında en az 3 ay meslek eğitim görecek. Emniyet bekçileri bir yıl intibak dönemine tabi tutulacak.

Göreve intibak edemeyenlerin sözleşmeleri feshedilecek. En az üç yıl emniyet bekçisi olarak görev yapanlardan başarılı olanlar polislerde olduğu gibi kıdemli bekçiliğe geçirilecek.

POLİS OLABİLECEKLER

EGM’ce ihtiyaç duyulması halinde en az üç yıl fiilen kıdemli emniyet bekçisi olarak görev yapmış ve üniversite eğitimini tamamlamış olanlar yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Bir yıl içerisinde kıdemli emniyet bekçilerinden polis memurluğuna geçeceklerin sayısı, başvuru şartlarına haiz bekçilerin toplam sayısının yüzde 5’ini geçmeyecek.

İşte görevleri

* Bir kimsenin can, mal, ırzına yapılan saldırı ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak.

* Kamu düzen ve güvenini bozacak mahiyetteki gösteri, yürüyüş yapılmasına karşı, genel kolluk kuvvetleri gelinceye kadar önleyici tedbirleri almak.

*Adli kolluk işleriyle ilgili vakalarda, delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak.

Kaynak: Bugün

DÜNYA BÜLTENİ 

Orhan Kemal’in “Bekçi Murtaza” eserinden:

“Ben gördüm kurs, aldım sıkı terbiye büyüklerimden. Görseydin kurs, alsaydın sıkı terbiye büyüklerinden konuşmazdın böyle cahil sözler. Bilirdin yüksektir bir vazife her şeyden”

Paylaş:

Yorumlar

“1190) “BEKÇİ” KADROSU AÇILIYOR” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. celal tasci yorum tarihi 17 Mart, 2013 23:20

    saban sokaklarda hahhaaa

Yorum yap